Nuo tada, kai buvo įrodyta, kad Viduržemio jūros dieta yra sveikesnė, žmonės suprato, kiek maistas susijęs su sveikata. Deja, didžioji dalis naujojo mitybo
8 sveiki maisto produktai, kurių negalite perdozuoti

8 sveiki maisto produktai, kurių negalite perdozuoti

Nuo tada, kai buvo įrodyta, kad Viduržemio jūros dieta yra sveikesnė, žmonės suprato, kiek maistas susijęs su sveikata. Deja, didžioji dalis naujojo mitybos įpročio, kuris kilo dėl vieno produkto vartojimo padidėjimo, vis dėlto net vadinamieji supermaistas negali pasiūlyti visų subalansuotos mitybos maistinių medžiagų ir naudos sveikatai.

Šiandien „ Bright Side“ apžiūrėjome, kas gali nutikti, kai perdozuojate sveiką maistą.

1 - Morkos

nuotrauka
nuotrauka

Morkos yra supakuotos su beta karotinu, kurį jūsų kūnas paverčia vitaminu A. Tokio dalyko kaip vitamino A perteklius neegzistuoja, nes jūsų kūnas beta karoteną paverčia vitaminu A pagal poreikį. Deja, perteklinis beta karotino kiekis jūsų kūne gali sukelti karotenemiją – ligą, dėl kurios jūsų oda tampa gelsva. Jis palaipsniui nyksta, nes apdirbamas karotinas ir nedaro jokios žalos.

2 - Kombucha

nuotrauka
nuotrauka

Kinų gėrimas, užkariavęs tūkstantmečių maisto produktų pasaulį, yra naudingas virškinimui ir, kaip teigiama, padidina žarnyno bakterijas. Tačiau jame taip pat yra junginio, vadinamo FODMAP, kuris yra mielių fermentacijos šalutinis produktas, kuris, vartojant dideliais kiekiais, gali sukelti pilvo pūtimą ir virškinimo sutrikimus .

3 - Vanduo

nuotrauka
nuotrauka

Per didelis vandens kiekis gali sukelti elektrolitų pusiausvyros sutrikimą, natrio kiekiui išsiliejus į grindis, kai jūsų inkstai nebegali to perdirbti. Kita pasekmė, kraštutiniais atvejais, yra vandens kaupimasis smegenyse, dėl kurio jis išsipučia ir padidėja slėgis, nes žmogaus kaukolės negali ištempti. Abu atvejai, nors ir labai reti, buvo pastebėti, kai sportininkai po ilgos treniruotės jaučia kompulsyvų rehidratacijos poreikį arba žmonėms, turintiems inkstų problemų.

4 - Avokadas

nuotrauka
nuotrauka

Avokaduose yra ląstelienos ir labai daug vitaminų. Tai taip pat gali padėti sumažinti blogojo cholesterolio (MTL) kiekį ir išlaikyti jūsų ląsteles, nes jose yra daug monosočiųjų riebalų. Bet riebalai vis tiek išlieka riebūs. Viename avokadoje yra 240 kalorijų, tai sudaro 10–20% žmogaus idealaus suvartojamo kalorijų kiekio, o per daug kalorijų nurijus gali sukelti arterijų užsikimšimo problemas. Per dieną reikėtų prikibti maždaug pusės ar 1 avokado, jei valgysite žalius (taigi, ne, pavyzdžiui, avokado traškučius).

5 - Burokėliai

nuotrauka
nuotrauka

Burokėliai yra puikus vitaminų ir mineralų šaltinis. Jame taip pat yra daug azoto oksidų, kuriuos jūsų kūnas paverčia nitratais, kurie gali padėti sumažinti jūsų kraujospūdį. Tuomet jie virsta nitrosaminais, kurių taip pat yra mėsoje, tai reiškia, kad tai gali padidinti tikimybę susirgti ligomis. Dėl šios priežasties gali būti geriausia vengti derinti daug burokėlių ir raudonos mėsos.

6 - Jūros dumbliai

nuotrauka
nuotrauka

Jūros dumbliai yra retas ne gyvūninio produkto, kuriame gausu vitamino B12, pavyzdys, todėl jis yra puikus mėsos pakaitalas veganiškose ir vegetariškose dietose. Jis taip pat buvo reklamuojamas kaip supermaistas, kuris gali padėti mesti svorį dėl jo turinčio jodo ir skaidulų. Tačiau didelis jodo vartojimas gali sukelti skydliaukės problemų ir net svorio padidėjimą. Jūros dumbliuose taip pat gali būti didelis kiekis sunkiųjų metalų, atsižvelgiant į tai, kur jie augo.

7 - Soja ir jos dariniai

nuotrauka
nuotrauka

Sojų maiste yra daug maistinių medžiagų, įskaitant vitaminą B, ląstelieną, kalį, magnį ir aukštos kokybės baltymus. Tai laikoma visaverčiu baltymu, nes jame yra visos 9 nepakeičiamos aminorūgštys, kurių organizmas negali pagaminti. Bet jei neseniai pakeitėte savo dietą dėl skydliaukės problemų, saugokitės: soja gali trukdyti vartoti vaistus nuo hormonų, vartojamus hipotiroidizmui gydyti moterims. Nors tyrimai nėra įtikinami, jį verta atidžiai stebėti.

8 - Chia sėklos

nuotrauka
nuotrauka

Nors chia sėklos buvo parduodamos kaip supermaistas, nes jose yra daug omega-3, iki šiol nerasta įrodymų apie jų naudą sveikatai, ypač kalbant apie širdies ir kraujagyslių ligas. Chia sėklose esančią omega 3 yra sunkiau pasisavinti nei tą, kurią teikia lašiša, todėl, nepaisant to, kad jos yra daugiau, jums reikės suvalgyti apie 100 g chia sėklų, kad absorbuotumėte tiek pat, kiek ir su žuvimi. Štai laimikis: 100 gramų chia sėklų yra apie 500 kalorijų, tai yra beveik tiek pat, kiek greitojo maisto mėsainio.

Ar manote, kad jūsų sveikatai naudinga vartoti didelius kiekius maisto produktų? Kaip manote, kodėl žmonės per daug vartoja šį „sveiką“ maistą? Praneškite mums komentaruose!

289
382 Pasidalino
avatar
Apolonija Baužytė
Visada svarbu rasti pusiausvyrą mityboje, net ir vartojant sveikus produktus, kaip morkas, per didelis jų kiekis gali sukelti nenumatytų pasekmių.
Naujausias
app-banner
Website logo
Sveikauk
  • Be reklamų
  • Pritaikyta tau
  • Visiškai nemokama
sveikauk ios aplikacijasveikauk android aplikacija