Sveiki visi! Mano vardas Anastasia Polosina ir prieš 5 metus aš persikėliau į Santjagą iš Maskvos. Anksčiau dirbau žurnalo redaktore, o dabar vedu ekskursijas po Pietų Ameriką, turiu kelionių tinklaraštį ir net rašau knygą apie Čilę.
Aš turėjau pakankamai laiko sužinoti daug apie Čilėje gyvenančių žmonių įpročius ir nuostabius dalykus šioje šalyje. Išskirtinai „ Bright Side“ atžvilgiu noriu pakalbėti apie neįprastiausius dalykus, kurie griauna mitus apie šią šalį ir padeda kitiems atrasti naujas jos puses.
1 - Čilė yra ekonomiškai labiausiai išsivysčiusi Lotynų Amerikos šalis.
Kai kurie žmonės Čilę vadina „Pietų Amerikos Šveicarija“ . Tam yra daugybė priežasčių: Čilė yra 24-oje Pasaulinio taikos indekso sąrašo vietoje. Ši šalis turi žemiausią korupcijos lygį visoje Lotynų Amerikoje ir aukščiausią ekonominio išsivystymo lygį. Čilė yra 33-oje vietoje pagal Spaudos laisvės indekso sąrašą. Yra veiksmingų fondų, kurie remia mažas įmones. Čilė yra labai ekonomiškai ir socialiai išsivysčiusi – jos lygį galima palyginti su daugeliu Europos šalių, be to, ji yra labai saugi ir patogi keliauti.
2 - Čilėje yra oficialios socialinės klasės.
Čilėje yra oficialios socialinės klasės: A, B, C, D ir E. Kiekvienai raidei būdingi tokie bruožai kaip gyvenamoji vieta, išsilavinimo lygis, medicininio draudimo rūšis ir profesija. Socialinis mobilumas yra labai mažas, todėl mažai žmonių iš tikrųjų gali pereiti iš vienos klasės į kitą.
Ši klasifikacija dažnai naudojama tiek kasdienėje kalboje, tiek, pavyzdžiui, kai kažkas kalba apie produkto ar paslaugos tikslinę auditoriją. Labai konservatyvūs darbdaviai gali net paklausti, kur gyvenate mieste. Ne todėl, kad jie reiškia kažką blogo, bet todėl, kad tai yra įprotis. Žinoma, šie laiškai nėra parašyti jokiuose dokumentuose. Dėl to ši segregacija daro įtaką čiliečių mentalitetui ir atskiria socialines grupes viena nuo kitos.
3 - Neįprasti vietinių gyventojų įpročiai
Kaip ir bet kuri kita tauta, čiliečiai turi savo įpročius ir mentalitetą. Čia yra keletas pavyzdžių:
Čiliečiai iš tikrųjų negali gerai pastatyti automobilių: jiems nerūpi daug įbrėžimų ir instinktyviai parkuojama. Automobiliai čia daro daug žalos. Beje, manoma, kad vairuoti išgėrus porą taurių vyno yra visiškai normalu.
Čiliečiai mėgsta pakeisti visavertę vakarienę vėlyvais pietumis, pavyzdžiui, sumuštinius su arbata ar kava. Čilėje nėra tokio dalyko kaip įprastos vakarienės. Kalbėdamas apie vakarienę, turėjau kalbėti apie maistą. Čiliečiai nori mokėti bet ką, kad gautų keptos mėsos gabalą. Grilis čia yra tarsi antra religija. Tačiau skirtingai nei populiarus mitas, jie neprideda daug raudonųjų pipirų .
Biuruose dirbantys vyrai mėgsta nešiotis kuprines net nešiodami kostiumus. Įtariama, kad tokios kuprinės geriau tinka nugarai. Jie taip pat dėvi per trumpas kelnes. Moterys mėgsta dėvėti aukštus batus, nesvarbu, kiek lauke karšta, ir net rengiasi kaip hipiai.
Nenustebkite, jei čilietis jūsų apklauss tokiais klausimais kaip „Į kokią mokyklą lankėtės?“ arba „kur tu gyveni?“ pirmą kartą juos sutikus.
Čiliečiai dažnai vartoja pavardes iš kroatų, vokiečių, anglų ir prancūzų kalbų. Jie turi įvairią DNR.
Čilėje viskas yra aukštyn kojomis. Pietuose šalta, šiaurėje karšta; tai vasara sausį ir žiema liepa.
4 - Vandenis vandenyne yra šaltas visus metus.
Daugelis žmonių įsivaizduoja palmes, šiltus vandenynus ir atogrąžų miškus, išgirdę žodžius „Lotynų Amerika“. Tai pasakytina apie didžiąją žemyno dalį, tačiau Čilė yra išimtis. Plaukti vandenyne Čilėje galite tik Velykų saloje. Žemyninėje šalies dalyje oro temperatūra prie vandenyno siekia apie 60 ° F, yra didžiulės bangos, o plaukti beveik neįmanoma. Tačiau ryklių čia nėra: jie nemėgsta šalto vandens. Poilsis paplūdimyje reiškia saulės vonių prausimąsi. Kai čilietis patenka į šiltą jūrą ar vandenyną, jie nustebo, kad tai netgi įmanoma. Norintys turėti tikras atostogas paplūdimyje, keliauja į Braziliją.
Tuo pat metu Čilės gamta yra be galo įvairi: ten rasite sausiausią dykumą pasaulyje, kalnus ir tūkstančius ugnikalnių, ežerų, amžinai žaliuojančių miškų, ledynų ir salų su pingvinais. Šalis labai skiriasi savo skirtingose vietose, todėl turistų yra daug.
5 - Jūs negalite jausti žemės drebėjimo, mažesnio nei 7 balų.
Čilė yra seismiškai aktyvioje zonoje. Žemės drebėjimai yra tokie kasdieniški, kad daugelis žmonių jų net nepastebi . Laikui bėgant aš prie jų taip pat pripratau. Čia esantys pastatai yra statomi pagal specialius standartus, kurie apsaugo juos nuo įtrūkimų ir kitokių pažeidimų. Daugelis žemės drebėjimų nesukelia jokių padarinių, o apie juos sužinojau tik iš naujienų. Reikalas tas, kad dauguma jų atrodo kaip lengvi virpesiai, o dauguma čiliečių yra labai ramūs.
6 - Atstumai tarp miestų yra daug didesni, nei mes įsivaizduojame.
Dėl tam tikrų priežasčių daugelis žmonių mano, kad atstumai Lotynų Amerikoje nėra labai ilgi. Ir atrodo, kad Čilė yra maža šalis. Čilė yra siauriausia šalis pasaulyje, tačiau tai nereiškia, kad ši šalis yra maža. Jis yra 4 300 km ilgio. Taip pat svarbu nepamiršti, kaip toli jis yra nuo kitų šalių. Pavyzdžiui, pigiau yra skristi iš Rusijos į Kubą nei iš Santjago į Kubą, net jei atstumas yra maždaug toks pat . Skrydis iš Santjago į Niujorką trunka 10,5 valandos, o Santjagas į Rio de Žaneirą – 5 valandas. Tas pats pasakytina ir apie keliones per Čilę: jei turite vos 2 savaites ir norite čia pamatyti kuo daugiau, turėsite skraidyti lėktuvais.
7 - Puikus vynas gaminamas Čilėje.
Čilė yra ketvirta pagal dydį šalis pagal vyno gamybą . Carménère yra bene ryškiausia Čilės vyno rūšis. Yra net graži istorija apie žaliasparnius, kurie valgė visas vynuoges Europoje, o tokią vynuogę galima rasti tik Čilėje. Vyno gamyba čia puiki, o Čilė čia turi fantastiškas gamtos sąlygas. Siaura žemė tarp Andų ir Ramiojo vandenyno iš vandenyno gauna daug kritulių. Jis patenka į kalnus ir baigiasi slėniais su vynuogynais.
Čiliečiai gamina aukščiausios kokybės vyną kartu su vidurinės klasės vynu, kuriam vis dar priskiriama kritika. Čilės vynas sulaukia maždaug 90/100 balų iš gerbiamų kritikų. Be to, Čilės raudonasis ir baltasis vynas yra geros kokybės ir už didelę kainą. Jei jums nepatinka Čilės vynas, greičiausiai todėl, kad nebandėte gero rūšies. Tai juokinga, tačiau vietiniai renkasi alų ar kokteilius – jie negeria vyno tiek daug.
8 - Čiliečiams nereikia vizų beveik bet kuriai kitai šaliai.
Čilės paso savininkui retai reikia vizos: čiliečiai gali be vizos aplankyti 174 šalis . Žmonės iš Monako gali aplankyti tą patį skaičių šalių. Čilė yra vienintelė Lotynų Amerikos šalis, turinti elektroninius leidimus su JAV. Tai reiškia, kad viskas, ką turite padaryti, norėdami nuvykti į JAV, užpildykite internetinę anketą dieną prieš savo kelionę. Mano vyras mano, kad viza yra banko kortelė!
9 - Čilė yra prieštaravimų šalis.
Šalis, kuri tik prieš 58 metus patyrė žiauriausią žemės drebėjimą žmonijos istorijoje, turi aukščiausią dangoraižį Pietų Amerikoje. Jis yra 989 pėdų aukščio . Beje, jis buvo visiškai pastatytas, tačiau didžioji jo dalis nenaudojama – aplink pastatą dar nėra infrastruktūros.
Čilės moterys tuokdamiesi nekeičia pavardės. Jie tiesiog neturi tokios tradicijos.
Ankstyvos santuokos ir didelis skaičius vaikų yra įprasti tik labai neturtingoms ir labai turtingoms šeimoms. Turėti kūdikį Čilėje yra gana brangu. Vidutinei klasei prieinami privatūs vaikų darželiai, mokyklos, kolegijos ir sveikatos draudimas. Štai kodėl daugelis čiliečių susiejo mazgą po to, kai pragyveno vos 10 metų . Be to, vidutinė gyvenimo trukmė Čilėje yra 80 metų (tik kanadiečiai šioje pasaulio dalyje gyvena ilgiau). Štai kodėl jie mano, kad 35 metų žmogus vis dar yra labai jaunas.
10 - Garsioji Velykų sala taip pat yra Čilės dalis.
Nedaug žmonių tikrai žino, kur yra ši mažytė sala. Čilės pakrantė yra arčiausiai žemės esanti sala (ji nutolusi 3700 km). Štai kodėl ji yra Čilės dalis. Pakanka 5 valandų skrydžio iš Santjago ir pateksite į garsiąją salą. O Velykų sala yra labiausiai nutolusi Čilės dalis ne tik dėl to, kaip toli ji yra.
Ar norėtumėte keliauti į Čilę? Kuri šios istorijos dalis jus labiausiai nustebino? Pateikite savo nuomonę žemiau esančiame komentarų skyriuje.