Net neprasidėjusi Lietuvos kandidato į Europos Komisijos (EK) narius skyrimo procedūra jau kelia politines aistras – Laisvės partijos atstovai nurodė, kad palaikytų užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio kandidatūrą į eurokomisarus tiek, kiek konservatoriai rems Civilinę sąjungą.
Reaguodamas į „laisviečių“ iškeltą sąlygą, konservatorius Andrius Vyšniauskas koalicijos partneriams palinkėjo nekelti chaoso, kad šie vėliau patys nesulauktų smūgio. Tuo metu ekspertai pastebi, kad ši valdančioji koalicija iš viso gali likti ir be jokio eurokomisaro posto.
Konservatorius I.Šimonytės nemato
Įtakingas leidinys „Politico“ neseniai paskelbė potencialius kandidatus į naujuosius EK narius, tarp kurių yra minimas ir G.Landsbergis. Nurodoma, jog jis taikytųsi į eurokomisaro portfelį, susijusį su užsienio politikos klausimais.
Tačiau G.Landsbergio galimus lūkesčius gesina ne tik Prezidentūra, kurios patvirtinimo reikėtų, bet ir patys koalicijos partneriai „laisviečiai“, nurodę, kad palaikytų G.Landsbergio kandidatūrą į eurokomisarus priklausomai nuo to, kaip konservatoriai rems Civilinę sąjungą.
Be to, koalicijos partneriai teigia, kad realiausia ir geriausia kandidate į EK būtų dabartinė Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė, o ne G.Landsbergis.
Visgi, tik dabartinė valdžia laikosi pozicijos, kad būtent jiems priklausys diskrecija nominuoti savo kandidatą į EK. Pati Prezidentūra, o ir Seimo opozicija į tai žiūri rezervuotai ir pabrėžia, kad gali būti taip, jog EK formavimas užtruks, ir kandidatą galimai teiks jau būsima valdžia po Seimo rinkimų.
Tačiau Seimo narys, konservatorius A.Vyšniauskas įsitikinęs, kad „taip tikrai nenutiks dėl kelių priežasčių“.
Pirmiausiai, anot jo, šiuo metu yra labai aiški kandidatė į EK pirmininkes – dabartinė EK pirmininkė Ursula von der Leyen, turinti platų palaikymą. Konservatorius priminė, kad pirmą liepos savaitę prisieks naujasis Europos Parlamentas (EP), o tada vienas iš pirmųjų sprendimų bus komisaro nominavimas.
„Iš EK girdime, kad šį kartą yra siekiama greičiau suformuoti Komisiją, nes geopolitinė aplinka verčia turėti stabilesnes struktūras. Dėl to manoma, kad šalys narės jau liepos pradžioje gaus prašymą teikti kandidatus“, – „Žinių radijo“ laidoje kalbėjo A.Vyšniauskas.
Nors koalicijos partneriai kalba, kad I.Šimonytė būtų geresnė kandidatė į eurokomisarus, A.Vyšniauskas teigė, kad pagal susiklosčiusią tradiciją, pareigas einantys premjerai dažniausiai nėra nominuojami į komisarus dėl įvairių politinių priežasčių.
„Dažniausiai, jeigu tai yra premjeras, tai yra buvęs premjeras, padalyvavęs EP rinkimuose, bet dažniausiai tai būna ministrai.
Svarbus ir kitas momentas – kai šalis nominuoja, iš karto yra tarimosi su nominuota kandidate į Komisijos pirmininkus procedūra dėl to, kokį portfelį gausi, nes reikia ne tik kandidatą pasiūlyti, bet sukalibruoti jį ir su portfeliu. Dėl to ta procedūra yra greitesnė.
Kadangi iniciatyva premjerės, ir premjerė yra pasakiusi, kad europiniai postai jos nelabai domina, tai manau, kad preferencija bus kitiems kandidatams. Aš taip viliuosi“, – kalbėjo A.Vyšniauskas.
Ką tuomet reiškia valdančiosios koalicijos partnerių signalai, kad jie nepalaikytų G.Landsbergio kandidatūros?
„Signalų visokių yra buvę, ketverius metus dirbome labai konstruktyviai – manau, ir čia rasime sutarimą.
Kitas dalykas yra tai, kad ši procedūra, mano nuomone, sutaps ir su Vyriausybės pokyčiu, techniniu atsistatydinimu. Reikia turėti omeny, kad tikrai Lietuvos žmonės nenori chaoso, o nori stabilumo – kiek galima greičiau tiek Vyriausybės klausimą išspręsti, tiek komisaro.
Jeigu kažkas pradės žaisti politinius žaidimus, kai iki rinkimų bus likę du mėnesiai, tai bus didžiulis smūgis jiems patiems. Raginu visus, kurie nori chaosėlio, šita strategija neužsiimti, o taikyti tiesiu taikymu į rinkimus ir ten įrodyti savo pranašumą“, – „laisviečiams“ pasiūlė A.Vyšniauskas.
Procesas užtruks?
Tuo metu žurnalo IQ Briuselio biuro vadovas Evaldas Labanauskas teigė, kad A.Vyšniauskas įvardijo optimistišką versiją, tačiau nebūtinai procesas atrodys taip, kaip planuoja konservatoriai.
„Dabar, kiek man teko domėtis, šioje EP sesijoje, kuri bus liepos viduryje, yra apsibrėžta tik išrinkti EP pirmininkus, vicepirmininkus ir visą valdžią.
Dienotvarkėje kol kas, bent dabar sakoma, netilps balsavimas dėl EK pirmininko ir pirmininkės. Jeigu taip nutiks, visas balsavimas persikels į rugsėjo mėnesį, ir tik po to valstybės narės galės teikti savo kandidatus į komisarus. Kol kas yra tokie planai Briuselyje.
Galbūt tai pasikeis – galbūt konservatoriai, kurie yra įtakingi Europos liaudies partijoje, privers kažkaip pakeisti tuos planus“, – laidos metu kalbėjo žurnalistas.
Anot E.Labanausko, ne viskas taip užtikrinta ir dėl U.von der Leyen kandidatūros – yra dar daug kintamųjų.
Visgi, jeigu kandidatą į eurokomisarus tektų siūlyti šiai valdančiajai daugumai, E.Labanauskas įsitikinęs, kad G.Landsbergio galimybės yra geresnės negu I.Šimonytės.
„I.Šimonytė nėra labai žinoma, kadangi, kaip žinia, konservatoriai pralaimėjo kovą su prezidentu dėl to, kas važiuos į Briuselį naktinėti per Europos Vadovų Tarybas. Ji buvusi čia keletą kartų, iš esmės nelabai žinoma, G.Landsbergis labai žinomas“, – pasakojo žurnalistas.
„Jis žinomas, patrauklus – bent jau kalbant apie žiniasklaidos burbulą ir apie institucijų dalyvius“, – pridūrė jis.
E.Labanauskas vardijo, kad G.Landsbergis yra iš Europos valdančiosios partijos, turi patirties EP, pasisako taip pat arba net aštriau nei dauguma EP narių, todėl konservatorių lyderio patvirtinimas EP turėtų praeiti lengvai.
O jeigu nominacija tektų jau naujai valdančiajai koalicijai, žurnalistas neatmeta, kad tokiu atveju galėtų būti antra dabartinio eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus kadencija.
Politinis žaidimas
Savo ruožtu buvęs EK narys nuo Lietuvos, socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis laidos metu pastebėjo, kad EK gali paprašyti moters kandidatūros.
„Yra tokia mažytė kliūtis – kadangi šiuo atveju, jeigu staiga bus nominuotas EK pirmininkas, jam teks išlaikyti lyčių balansą – Lietuvos atveju jau trys vyrai iš eilės. Gali būti, kad bus paprašyta moters“, – neatmetė jis.
O Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Mindaugas Jurkynas „laisviečių“ pasipriešinimą G.Landsbergio kandidatūrai aiškina rinkimais. Politologas įsitikinęs, kad artėjant rinkimams, koalicijos partneriams reikia pradėti rodyti, kad jie nėra viena politinė jėga, kad turi nesutarimų.
„Niekaip neparyškinus savo skirtumų ir politiškai paklusus koalicijos magiškai traukai, kad būti kartu valdžioje yra smagu, bet be žymių rezultatų, dabar ateina tiesos akimirka ir rinkėjams reikia pasakyti, kad, palaukit, mes nesame identiški.
Ir galbūt vienas iš tų dalykų yra, juokaujant, tai, kad „jeigu nori būti populiarus – mušk konservatorius, o jeigu dar labiau – mušk Landsbergį“, – galimos „laisviečių“ strategijos neatmetė M.Jurkynas.