Profesorius ir anūkas: pasitrynimas šonais – kas slypi už šio ryšio?
Profesorius ir anūkas: ką reiškia pasitrynimas šonais?

Profesorius ir anūkas: ką reiškia pasitrynimas šonais?

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) viršūnėje – tarp lyderio Gabrieliaus Landsbergio ir garbės pirmininko Vytauto Landsbergio – ne pirmąsyk randasi kardinalių nuomonių išsiskyrimų. Konservatorių patriarcho nuomonė sarkastiškai anūku vadinamam politikui pastaruoju metu, panašu, ne itin svari. Politologas Lauras Bielinis mano, kad viskas normalu.

Sekmadienį vykusiame TS-LKD tarybos posėdyje pasisakęs V.Landsbergis jau kalbos pradžioje su šypsniu minėjo, kad išklausyta daug gerų, optimistinių minčių ir prognozių – prieš jį kalbėjo G.Landsbergis, partijos vicepirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, rinkimų štabo vadovas Mindaugas Lingė, europarlamentaru perrinktas Andrius Kubilius.

„Aš kaip paprastai esu linkęs pasidalinti rūpesčiais ir dėl to iš anksto atsiprašau.

O rūpesčių tikrai turime, nors apie kai kuriuos net šiandien nekalbame“, – pasisakymą pradėjo partijos garbės pirmininkas.

Nereikėtų girtis, kad balti ir pūkuoti

V.Landsbergis savo kalbą kreipė į valstybės vidaus reikalus – sakė esąs stebėtojas ir žvelgiantis į vaizdelį.

„Vis dėlto jis nekoks ir vis labiau nekoks“, – mano jis.

Konservatorių garbės pirmininko akimis, reikėtų, kad TS-LKD didelį ir pirmaeilį dėmesį skirtų etikos dėmeniui, kaip prioritetinius svarstytų politinės bei šiaip etikos klausimus, „o ne rūpestį galimais postais ir kaip tų postų pasiekus“.

Kai pasidairai, kalbėjo konservatorių patriarchas, visos vadinamosios krizės kyla iš silpnybių ir nedorybių.

nuotrauka
nuotrauka

„Kažkodėl nedorybės keliai patrauklesni. Žengėme jais ne kartą visai patenkinti. Nebent apsidairydami, ar pirmaujame. Todėl prie visų pirmininko minėtų transformacijų, kurios vyksta ir kurios reikalingos, laukiamos, be galo reikalinga etinė transformacija. Ji reikalinga ir Europai, ir mums.

Čia mūsų realios problemos ir nesu įsitikinęs, kad visai neturime jokių šansų prarasti vertybinį požiūrį. Pasitaiko. Ypač – individualiame lygmenyje. Todėl nereikėtų per daug girtis, kad mes tokie balti ir pūkuoti“, – pabrėžė V.Landsbergis.

Čia jis priminė čekučių skandalą, kurį vadino „valdininkų savišalpos krize“, mat pinigai semti iš valstybės aruodo.

nuotrauka
nuotrauka

Jame figūruoja ir aukšto rango konservatorių politikai.

Tarkime, iš švietimo, mokslo ir sporto ministrės pareigų pasitraukė Jurgita Šiugždinienė, dalį tarybos nario veiklai skirtų lėšų grąžino anksčiau Kauno miesto taryboje dirbusi finansų ministrė Gintarė Skaistė.

nuotrauka
nuotrauka

„Tikrai apsidžiaugiau anuomet išgirdęs Ingridos (premjerės Ingridos Šimonytės – 15min) žodį: „Neėmiau tų lėšų nė cento ir jokių čekiukų problemos neturiu.“

Kad taip visi mūsų partijoje būtų pasitarę dėl elgesio, nebūtų gviešęsi kai kurie influenceriai, intrigantai iš karto palaidoti tą Vyriausybę ir partiją jų pačių rankomis, karštomis atsistatydinti dėl paveldėtos komunarų machinacijos“, – kolegoms bylojo V.Landsbergis.

Jis turėjo ką pasakyti ir apie pastarąjį skandalą, kuriame linksniuojama vienos populiariausių TS-LKD politikių Monikos Navickienės pavardė.

nuotrauka
nuotrauka

V.Landsbergio išdėstyta pamokėlė ir patarimas jai bei kiekvienam: „Nedraugauk su sukčiais ir nesinaudok jais.“

„O kur jūsų šeimos galva – tėvelis Navickas, kuris normaliai stotų greta klimpstančios žmonos ir tartų: „Tai aš apmokėjau jos ir vaikų bilietus, viešbučius. Atstokit nuo mano Monikos“?

Deja, standartai ne tie“, – taip TS-LKD garbės pirmininkas reagavo į daug ką nustebinusius M.Navickienės paaiškinimus, kodėl atostogų su prieštaringai vertinamais verslininkais detalių negali sužinoti iš sutuoktinio Mindaugo Navicko.

Be to, savo kalboje V.Landsbergis ne kartą referavo į G.Landsbergio žodžius išdėstydamas ir savo nuomonę.

Pavyzdžiui, apie etinę rezistenciją, kurios neva trūksta labiau nei vokiečių brigados.

„Vokiečių brigados irgi reikia, Gabrieliau, taip.

Bet turime tokių problemų, kurios gali būti dar svarbesnės“, – į konservatorių lyderį kreipėsi partijos patriarchas.

Mestelėjo jis, kaip tarė, Gabrieliui, ir dėl „Monikos situacijos“, apie kurią anas nekalbėjo, o esą reikėtų.

Aštri G.Landsbergio reakcija

G.Landsbergis žurnalistams aiškino, kad TS-LKD garbės pirmininkas ne pirmąsyk kritikuoja bendražygius.

Be to, jis priminė, kad V.Landsbergis dirbdamas Europos Parlamente taip pat naudojo parlamentinei veiklai skirtas lėšas.

nuotrauka
nuotrauka

„Aš tik manau, kad tai yra etapas, kur profesoriui reikėtų atminties supurtymo.

Kiek atsimenu, dar tada mačiau jį Europos Parlamente, tai tos išmokos lygiai taip pat būdavo naudojamos ir parlamentinės lėšos nebuvo jam svetimos. Tai nežinau“, – komentavo konservatorių lyderis.

Be to, jis aiškino neišgirdęs asmeniškai jam skirtos kritikos.

nuotrauka
nuotrauka

„Kažko labai tokio specifiško – sunku pasakyti. Vis tiek žmogus yra nutolęs nuo kasdienio bendruomenės darbo, gal iš antraščių susidaro kažkokį įspūdį. Nieko labai šokiruojančio neišgirdau“, – tikino G.Landsbergis.

Kalbėdamas, pavyzdžiui, apie M.Navickienės situaciją jis aiškino, kad kolegė prisiėmė atsakomybę, sprendimas atsistatydinti rodo, jog partija nesilaiko postų ir pan.

Išjungė mikrofoną, neplatino laiško

Ryškūs G.Landsbergio ir V.Landsbergio nuomonių išsiskyrimai – ne pirmi.

Antai prieš metus, minėtojo čekiukų skandalo įkarštyje TS-LKD pirmininkui pakvietus partiečius inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus, konservatorių patriarchas turėjo visiškai priešingą nuomonę.

nuotrauka
nuotrauka

Per uždarą nuotolinį TS-LKD prezidiumo posėdį, kur svarstytas šis klausimas, kaip pasakojo jo dalyviai, pasisakiusį profesorių G.Landsbergis nutraukė – esą buvo išjungtas jo mikrofonas ir mestelėta, neva senelis galės pasisakyti per Kalėdas.

Šios situacijos įkarštyje savo nuomonę V.Landsbergis išdėstė laiške partijos kolegoms.

nuotrauka
nuotrauka

Tačiau, kaip skelbta, TS-LKD sekretoriatas iš pradžių jo neišplatino – tai padarė tik tada, kai garbės pirmininkas jį publikavo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

Kalbama, kad sankirtų tarp konservatorių lyderio bei partijos patriarcho būta ir kitais klausimais.

Esą G.Landsbergiui nepatiko ir V.Landsbergio parama krašto apsaugos ministro pareigas ėjusiam Arvydui Anušauskui.

nuotrauka
nuotrauka

Tarp jo ir TS-LKD pirmininko anksčiau būta ne vieno susikirtimo.

Diskusijos – normalu

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius L.Bielinis mano, kad V.Landsbergio kritika G.Landsbergiui yra visiškai normali.

Lygiai kaip ir pastarojo reakcija į ją.

nuotrauka
nuotrauka

„Nes kiekvienoje politinėje jėgoje, kiekvienoje politinėje struktūroje bendrai, jeigu ji laisva struktūra, yra skirtingos nuomonės, pozicijos ir diskusijos, ir ginčai bei tai turi būti. Blogai priešingai, kada nėra diskusijos ir jeigu žodis ištartas tai visi turi ant pirštų galų vaikščioti.

Taip ir šiuo atveju. Aš sakyčiau, kad tai yra tiesiog gyvos struktūros funkcionavimo rezultatas. Kaip ir kiekvienoje šeimoje būna ginčų, būna pykčio, visko, ko norite. Čia lygiai tas pats“, – komentavo politologas.

Kai kurie konservatoriai, ypač – vyresnės kartos, neoficialiai neslepia esantys nekokios nuomonės apie G.Landsbergio reakcijas ne tik į TS-LKD garbės pirmininko, bet, kaip pažymi, dar ir jo senelio pastabas.

Stebimasi, esą kaip „arogantiškai jaunasis Landsbergis gali nepaisyti senelio“.

nuotrauka
nuotrauka

„G.Landsbergis yra funkcionuojantis politikas, partijos lyderis. Kai tuo metu V.Landsbergis yra tiesiog istorinė asmenybė, jeigu norite (bent jau man taip atrodo), ir partijoje jis neužima kažkokių labai stiprių funkcinių vietų. Taip kad iš tikrųjų pagal partijos funkcionavimą, struktūrą, G.Landsbergio žodis vis tiek yra svarbesnis.

Diskusijai visi žodžiai yra vienodi, visos nuomonės vienodos. Bet kaip ir kiekviena normali partija, taip ir konservatoriai, turi neužmiršti, kad yra partijos lyderis, yra jo pozicija ir jis gali sustabdyti tuos, kurie galbūt pernelyg stipriai gali bandyti užimti jo vietą“, – sakė VDU profesorius.

Šaltinis: 15min

 
 
 
308
452 Pasidalino
mitybos planas
mitybos planas