Žmogaus smegenys yra bene paslaptingiausias organas mūsų kūne. Mokslininkai nuolat sužino naujų faktų apie jo darbą, tačiau vis tiek slepia daug paslapčių.
9 nuostabūs pavyzdžiai, kokią  įtaką mes darome savo smegenims

9 nuostabūs pavyzdžiai, kokią įtaką mes darome savo smegenims

Žmogaus smegenys yra bene paslaptingiausias organas mūsų kūne. Mokslininkai nuolat sužino naujų faktų apie jo darbą, tačiau vis tiek slepia daug paslapčių.

Sveikauk.lt nusprendė jus supažindinti su ryškiausiais pastarųjų kelerių metų atradimais smegenų tyrimų srityje. Jie tikrai jus nustebins.

9 - Lėtinis miego trūkumas pablogina atmintį.

nuotrauka
nuotrauka

Mokslininkai iš Kalifornijos universiteto Berklyje rado įtikinamų įrodymų, kad miego trūkumas gali pabloginti atmintį ir sukelti Alzheimerio ligą . Viso nakties miego metu smegenų ląstelės pašalina toksinius junginius, pavojingus mūsų smegenims. Jei žmogus niekada nemiega pakankamai, tai daro pražūtingą poveikį jo smegenų ląstelėms.

8 - Užsitęsęs stresas sunaikina smegenis.

Atminties, gebėjimo mokytis, savikontrolės sumažėjimas – tai yra lėtinio streso sukeltos pasekmės . Be to, tai prisideda prie to, kad žmogus jaučia dirginimą, nerimą, įtampą ir dažnai būna išsiblaškęs.

7 - Meilė ir neapykanta turi daug bendro.

nuotrauka
nuotrauka

Britų mokslininkai išsiaiškino, kad meilė ir neapykanta kyla iš panašių smegenų sričių. Tačiau, skirtingai nei neapykanta, meilė žymiai sumažina už teismą ir loginį mąstymą atsakingų sričių aktyvumą. Spustelėkite čia, jei norite susipažinti su kita tyrimo dalimi.

6 - Smegenys yra jautrios dehidracijai.

Mūsų smegenyse yra beveik 80% vandens. Todėl net vidutinis skysčių netekimas (apie 2%) sumažina susikaupimą ir budrumą bei blogina trumpalaikę atmintį ir kitus kognityvinius gebėjimus .

5 - Nėštumas keičia smegenų struktūrą.

nuotrauka
nuotrauka

Mokslininkai įrodė, kad nėštumas sumažina pilkosios medžiagos kiekį smegenų srityse, atsakingose už socialinį pažinimą ir gebėjimą suprasti kitus žmones. Visa tai būtina stiprinti motinos ir kūdikio ryšį, padėti moteriai suprasti savo vaiko poreikius ir pastebėti galimus išorinius pavojus.

4 - Cukraus gausa dietoje pablogina atmintį ir sumažina gebėjimą mokytis.

nuotrauka
nuotrauka

Fruktozės gausa dietoje sulėtina smegenis ir sumažina jų gebėjimą mokytis, prisiminti informaciją ir susikaupti. Taip yra todėl, kad cukraus perteklius naikina smegenų nervinius ryšius.

Mokslininkai pabrėžia, kad pramoniniu būdu pagamintas cukrus yra daug kenksmingesnis (dedamas į gaiviuosius gėrimus, prieskonius, padažus ir kūdikių maistą). Tačiau produktai, kurių sudėtyje yra omega-3 riebalų rūgščių (riebi žuvis, riešutai ir žuvų taukai), pašalina sutrikimo pasekmes.

3 - Romantiška meilė ir motinos jausmai yra labai panašūs.

nuotrauka
nuotrauka

Pasirodo, kad pagal smegenų veiklą romantiški santykiai ir motinos jausmai yra labai panašūs, tačiau yra ir skirtumų. Pavyzdžiui, aistringa meilė suaktyvina smegenų sritis, susijusias su seksualiniu susijaudinimu. Be to, sumažėja nerimo ir baimės jausmas, padidėja euforijos jausmas. Motinos meilė suaktyvina sritis, atsakingas už meilės formavimąsi.

2 - Tapyba pagerina smegenų darbą.

nuotrauka
nuotrauka

Tyrimas parodė, kad tapyba ir meno kūrinių apmąstymai pagerina smegenų sričių sąveiką ir sulėtina jų senėjimą. Mokslininkai tyrė meno įtaką žmonėms nuo 62 iki 70 metų. Pusė jų išklausė dailės istorijos kursus, kita pusė – tapybos kursus. Tapybos užsiėmimai davė stipresnį rezultatą nei meno istorija.

1 - Skaitymas puikiai treniruoja smegenis.

nuotrauka
nuotrauka

Oksfordo mokslininkai įrodė, kad skaitymo procesas lavina smegenų pažintinius gebėjimus. Tai taip pat suaktyvina sritis, kurios kitu metu nenaudojamos. Skaitydamas kraujas patenka į smegenų sritis, atsakingas už susikaupimą ir pažinimą. Pažymėtina, kad šis efektas nepasireiškia žiūrint televizorių ar žaidžiant kompiuterinius žaidimus.

768
262 Pasidalino
avatar
Merūnė Jankauskienė
Tikrai įdomu, kaip greitai mokslo pasiekimai leidžia naujai pažvelgti į smegenų veiklą.
Naujausias
app-banner
Website logo
Sveikauk
  • Be reklamų
  • Pritaikyta tau
  • Visiškai nemokama
sveikauk ios aplikacijasveikauk android aplikacija