Dažnai pastebimi liežuvio pokyčiai atsiranda greičiau, nei kiti klinikiniai simptomai. Tankios baltos apnašos beveik visada praneša apie negatyvius organizmo pokyčius.
Kokios yra balkšvų apnašų priežastys?
Baltos apnašos atsiradimas ant liežuvio visada turi tik vieną priežastį – gyvybinę mikroorganizmų veiklą jo paviršiuje.
Šios bakterijos yra net ant žmogaus liežuvio, kuris griežtai prižiūri burnos ertmę. Po higienos procedūrų apnašos paprastai išnyksta, bet jei jos vėl atsiranda, tai yra kūno funkcionavimo sutrikimų požymis.
Dažniausios apnašų priežastys
- Gerklės skausmas, arba taip vadinama angina. Tai yra keletas uždegiminių infekcinių ligų rūšių, kurios dažniausiai pasireiškia vaikams ir paaugliams. Ją sukelia streptokokai, stafilokokai ir kitos bakterijos bei grybai. Jie dažnai prasideda nuo pūlingų apnašų ant liežuvio ir tonzilių.
- Gastritai:
- autoimuninė – uždegiminė liga, kai organizmas sunaikina savo paties skrandžio gleivinę. Jis vystosi dėl imuninės sistemos gedimų, baltos apnašos yra vienas iš simptomų, paūmėjimo laikotarpiu jos tampa geltonos;
- atrofinis – pavojinga, priešvėžinė būklė. Liežuvio paviršius yra balkšvas arba pilkai baltas, jis gali turėti aiškius dantų įspaudus;
- su mažu rūgštingumu – lėtinis skrandžio gleivinės uždegimas, kurio metu blogėja maisto virškinimas. Tai labiau būdinga vyresnio amžiaus žmonėms ir nusilpusiems žmonėms, taip pat žmonėms su sistemingomis mitybos klaidomis. Spalva gali pasikeisti į gelsvą, pilkai geltoną;
- hemoraginis – rimtas, greitai blogėjantis skrandžio sienelių pažeidimas, ant jų susidaro erozija, kartu su kraujavimu;
- lėtinis – skrandžio sienelės yra veikiamos degeneracinių pažeidimų. Labai dažna liga, ja serga daugiau nei pusė pasaulio gyventojų. Liežuvio sluoksnis gali būti balkšvas, blyškiai gelsvas, baltai pilkšvas.
- Bulbitas – kaip nepriklausoma diagnozė yra reta, paprastai laikoma tam tikra dvylikapirštės žarnos uždegimo forma. Uždegiminis procesas veikia pradinę dvylikapirštės žarnos sritį, kuris išprovokuoja virškinamojo trakto sekreto ir judrumo sutrikimus.
- Tulžies latakų diskinezija – sutrinka tulžies pūslės funkcijos, padidėja tulžies sekrecija ar jos sąstingis. Liežuvio paviršius dažnai būna balkšvas arba pilkšvas.
- Enteritas – įvairių tipų žarnyno gleivinės sienelių uždegiminiai procesai, kurių metu sutrinka asimiliacijos ir virškinimo procesai. Blogėjant būklei, atsiranda gleivinių sienelių atrofija. Ant liežuvio yra pastebima balta danga su būdingais įspaudais nuo dantų.
- Pelvioperitonitas yra infekcinis ir uždegiminis pilvaplėvės gleivinės pažeidimas, apsiribojantis dubens sritimi. Tai gali įtakoti sunkias komplikacijas.
- Kandidozė – vyrams. Grybinė burnos ir varpos galvutės liga. Ant liežuvio ir dantenų susidaro balkšva danga, varškės tipo.
Gydomoji veikla
Jei atsiranda liežuvio apnašos, kurios neišnyksta po higienos procedūrų, arba vėl atsiranda dienos metu, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju ir atlikti išsamų tyrimą, nes daugelis ligų yra slaptos ir pasireiškia jau lėtine forma. Paprastai dėl pirmosios konsultacijos kreipiamasi į terapeutą, kuris gali nukreipti pas kitus specialistus.
Jei burnos ertmėje, be apnašų, yra ir kitų nemalonių pojūčių, tuomet turėtumėte susisiekti su savo odontologu. Tokiu atveju reikia pašalinti pagrindinę apnašų susidarymo priežastį. Jei liga nenustatyta, tuomet reikia atidžiau stebėti burnos ertmės švarą. Be to, būtina persvarstyti mitybą. Apnašos dažnai atsiranda piktnaudžiaujant riebiu, pervirtu maistu, gausiai vartojant aštrų ar saldų maistą.
Jūs neturėtumėte bandyti atsikratyti apnašų namuose, vartojant vaistus ar savarankiškai skiriamais vaistais. Tai dažnai sukelia pagrindinės ligos progresavimą. Bet kokie tradiciniai metodai gali būti naudojami tik gavus gydančio gydytojo leidimą.
Profilaktikos tikslais turite laikytis bendrųjų taisyklių, kad išlaikytumėte sveikatą: stebėkite produktų kokybę ir nepiktnaudžiaukite nepageidaujamu maistu, dietomis, dažniau vaikščiokite gryname ore ir laiku apsilankykite pas gydytoją.