Daugelis iš mūsų girdėjo močiutės ir mamos primygtinius patarimus laikyti kojas šiltai, net naktį einant miegoti su kojinėmis. Tačiau ar šie geri norai tikrai atitinka šiuolaikinius sveikatos patarimus? Nors idėja išlaikyti kojas šiltas atrodo logiška, gydytojai vis dažniau perspėja, kad miegas su kojinėmis gali sukelti sveikatos problemų. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kodėl ši praktika gali būti kenksminga ir ką verta žinoti apie jos poveikį organizmui.
Prasta kraujotaka – kodėl kojinės gali sukelti problemų?
Miegant su kojinėmis, ypač su tomis, kurios turi tvirtas elastines juostas, gali sutrikti kraujotaka. Kojinės, spaudžiančios kojas, riboja laisvą kraujo tekėjimą, ypač jei jos dėvimos ilgesnį laiką, kaip nakties metu. Kai kraujo apytaka tampa prasta, organizme gali atsirasti įvairių problemų – nuo nedidelio diskomforto iki tinimo ar net venų varikozės.
Be to, prasta kraujotaka gali sukelti kojų šalčio jausmą, net jei jūs dėvite kojines, ir paradoksaliai, dėl to jūs jausitės dar nepatogiau. Jei pastebėjote, kad kojos naktį tampa šaltos arba nutirpsta, geriau rinktis laisvas, kvėpuojančias kojines arba apskritai atsisakyti jų, kad kraujotaka išliktų sklandi.
Termoreguliacijos pažeidimas – kodėl kūnas žino geriausiai?
Žmogaus kūnas turi natūralią termoreguliacijos sistemą, leidžiančią jam naktį sumažinti kūno temperatūrą, kad galėtumėte geriau išsimiegoti. Tačiau miegant su kojinėmis ši sistema gali sutrikti. Kūnas negali išsklaidyti šilumos per pėdas, kaip įprastai, ir dėl to gali atsirasti perkaitimo jausmas, kuris sutrikdo miegą.
Perkaitimas naktį yra viena dažniausių priežasčių, kodėl žmonės jaučiasi pavargę, net jei išsimiegojo. Geriausia leisti savo pėdoms laisvai kvėpuoti, kad kūnas galėtų išlaikyti optimalią temperatūrą visos nakties metu.
Odos problemos – kodėl kojinės gali tapti pavojingos odai?
Kitas rimtas argumentas prieš miegojimą su kojinėmis yra galimos odos problemos. Kojinės, ypač pagamintos iš sintetinių medžiagų, gali sukelti pėdų dirginimą, sausumą arba pleiskanojimą. Dar blogiau – nuolat šiltos ir prakaituojančios kojos gali tapti idealia aplinka bakterijoms ir grybeliui daugintis, sukeliant grybelines infekcijas ar net rimtesnes odos ligas.
Jei nusprendėte miegoti su kojinėmis, rinkitės tik natūralaus pluošto gaminius, kurie gerai kvėpuoja ir nesukelia diskomforto ar infekcijos rizikos.
Liaudies įsitikinimai apie energijos srautus – senoviniai patarimai?
Įdomu tai, kad mūsų protėviai taip pat turėjo nuomonę apie kojines naktį. Senovės tikėjimai teigė, kad per kulnus išsiskiria per dieną sukaupta neigiama energija. Jei miegant kulnai uždengti audiniu, ši energija negali pasišalinti ir toliau kaupiasi kūne, sukeldama disbalansą. Nors ši teorija neturi mokslinio pagrindo, kai kurie žmonės renkasi miegoti be kojinių, nes tiki, kad taip kūnas geriau atsigauna ir atsikrato dienos metu sukauptų įtampų.
Kada miegas su kojinėmis yra rekomenduojamas?
Nepaisant visų argumentų „prieš“, yra situacijų, kai miegoti su kojinėmis gali būti naudinga. Jei nuolat šąla kojos arba kenčiate nuo tokių būklių kaip Raynaud sindromas, natūralios medžiagos kojinės gali padėti palaikyti šilumą ir pagerinti kraujotaką. Tokiais atvejais svarbiausia yra pasirinkti tinkamas, laisvas kojines, kurios nespaudžia ir leidžia pėdoms kvėpuoti.
Išvados – ar verta miegoti su kojinėmis?
Nors daugeliui gali atrodyti patogu miegoti su kojinėmis, gydytojai pabrėžia, kad ši praktika gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Nuo prastos kraujotakos ir termoreguliacijos sutrikimų iki odos problemų – verta pergalvoti šį įprotį ir, jei įmanoma, jo atsisakyti. Jei visgi nusprendėte miegoti su kojinėmis, pasirinkite laisvas, natūralaus pluošto gaminius ir stebėkite, kaip jaučiatės ryte.
Galbūt atėjo laikas pergalvoti senolių patarimus ir leisti savo pėdoms ilsėtis be papildomos šilumos.