Dalai Lamos žodžiai, kurie verčia stabtelėti: kas labiausiai stebina žmogaus prigimtį
Vieno interviu metu Dalai Lamai buvo užduotas klausimas: „Kas tave labiausiai stebina šiame pasaulyje?“ Jo atsakymas iškart sukelia susimąstymą ir įkvėpimą. Jis atskleidė esminį žmogaus prigimties paradoksą, kuris, pasak jo, vis dar kelia nuostabą.
„Mane labiausiai stebina žmogaus prigimtis,“ sakė Dalai Lama. „Žmogus paaukoja savo sveikatą, kad užsidirbtų pinigų. Po to jis išleidžia tuos pinigus, kad susigrąžintų savo sveikatą. Jis tiek jaudinasi dėl ateities, kad nesugeba mėgautis dabartimi; todėl jis nei gyvena dabartyje, nei džiaugiasi ateitimi. Jis gyvena taip, tarsi niekada nemirtų, o miršta taip, lyg niekada nebūtų gyvenęs.“
Gili mintis, kuri atspindi mūsų gyvenimo paradoksus
Dalai Lamos žodžiai primena, kaip dažnai žmonės paaukoja svarbiausius gyvenimo aspektus, siekdami materiališkų tikslų. Jie užsidirba pinigus, bet vėliau juos išleidžia gydymui, kenčia nuo nuolatinės įtampos, nesugeba mėgautis tuo, ką turi dabar, ir viską atideda ateičiai. Tačiau gyvenimas yra šiandien.
Mūsų elgesys dažnai nėra logiškas: mes einame į nemėgstamą darbą, praleidžiame laiką stresuojant dėl to, ką ateityje galėtume turėti, ir pamirštame džiaugtis dabartinėmis akimirkomis. Tai kenkia mūsų sveikatai, emocinei pusiausvyrai ir ilgainiui prarandame ryšį su savo tikraisiais troškimais.
Kapitalizmo vergovė ir klaidingos vertybės
Mes gyvename visuomenėje, kuri nuolat verčia mus siekti „daugiau“ – daugiau pinigų, daugiau sėkmės, daugiau prestižo. Bet ar pinigai iš tikrųjų suteikia džiaugsmo, sveikatos ar prasmės? Dalai Lamos citata primena, kad laimės negalima nusipirkti, o žmogaus gyvenimo kokybė nepriklauso nuo jo finansinės sėkmės.
Kaip dažnai mes įsisukame į begalinį ratą, siekdami sukaupti turtus, kurie senatvėje galėtų mums užtikrinti patogumą, nors net nežinome, ar tos senatvės sulauksime.
Kitas įspėjimas apie šiuolaikinės visuomenės būklę
Dalai Lamos žodžius papildo dar viena gili citata, kuri atspindi dabartinę visuomenės būklę. „Gydytojai naikina sveikatą, teisininkai – teisingumą, mokslininkai – tiesą, žiniasklaida – informaciją, o valdžia – laisvę.“ Tai Michael Ellner mintys, kurios, nors pesimistiškos, atskleidžia mūsų pasaulio realybę.
Mūsų pasaulis dažnai eina priešinga kryptimi, ir nors technologijos bei žinios sparčiai vystosi, moralinės vertybės ir žmonijos gerovė neretai nukenčia.
Laikas pokyčiams
Šios mintys nėra nuosprendis, tačiau svarbus įspėjimas. Mūsų galimybės keisti savo gyvenimą vis dar yra mūsų rankose. Norint kažką pakeisti, pirmiausia turime atsisakyti senų ir pasenusių vertybių, kurios neveda mūsų į laimę ir pilnatvę. Kad atvertume duris naujoms idėjoms ir laimingesniam gyvenimui, turime paleisti klaidingus įsitikinimus, kuriuos mums primetė šiuolaikinė visuomenė.
Kiekvienas iš mūsų turi galimybę atrasti prasmę ir laimę, jei tik sustosime, susimąstysime ir pradėsime sąmoningai gyventi šią akimirką.