Pirmadienį, 2022 m. birželio 13 d., stačiatikiai švenčia Dvasios dieną. Ši ilgametes tradicijas turinti šventė paprastai švenčiama 51-ąją dieną po Velykų, prisimenant Šventąją Dvasią, kuriai visiems skiriami pažįstami žodžiai „Vardan Tėvo ir Sūnaus ir Šventosios Dvasios“.
Dvasios dienos tradicijos: ar galima šią dieną eiti į kapines
Pagal bažnyčios paprotį šią dieną švenčiame Dievo malonės atėjimą į žemę, todėl patartina pradėti nuo maldos šventykloje. Jei įmanoma, po pamaldų galite pereiti komunijos apeigas.
Seniau šią dieną buvo tradicija „klausytis žemės“, tai yra, auštant reikėjo keltis, išeiti į lauką ir priglausti ausį prie žemės. Buvo tikima, kad žemė žmogui gali atskleisti kažkokias paslaptis ar nuspėti, kurios su niekuo negalima pasidalyti.
Dvasių diena – šventinis laikotarpis, tačiau išlaikant šventinę nuotaiką ir leidžiant dieną maloningai, nereikėtų leistis į nuodėmingas linksmybes.
Dvasių dieną namuose įprasta beržo šakomis papuošti langų apdailą ir šventoves, kuriose prieglobstį randa šią dieną į žemę atvykusių mirusių artimųjų sielos. Šią dieną juos reikia prisiminti, tačiau tam visai nebūtina eiti į kapines. Stačiatikių bažnyčia tiki, kad tam yra skirti specialūs tėvų šeštadieniai. Nors lankytis kapinėse nedraudžiama.
Ko negalima daryti Dvasių dieną ir ar yra draudimas dirbti sode
Tarp žmonių yra daug įvairių tradicijų ir draudimų, susijusių su šia stačiatikių švente. Kai kurie iš jų yra pagonybės palikimas ir ne visada atitinka krikščioniškus kanonus.
Seniau buvo nuomonė, kad šią dieną negalima „trikdyti žemės“, jokie darbai lauke, sode ar darže nebuvo laukiami. Taip pat buvo draudžiami bet kokie namų ruošos darbai, nebuvo galima šluoti, išplauti grindų, išnešti šiukšlių.
Tvenkiniuose buvo draudžiama maudytis, tikėta, kad šią dieną ten vyrauja undinės ir įvairios piktosios dvasios, kurios gali lengvai nutempti žmogų į dugną.
Dvasių dieną, pasak dvasininkų, griežtų draudimų nėra. Vienintelė tradicija, kurios reikėtų laikytis – šią dieną praleisti pamaldžiai, su meile širdyje, neprisiekti, neprisiekti, nerodyti pykčio ir pavydo kitiems žmonėms. Jei žmogus viduje nusiteikęs gėriui, jis gali dirbti bet kokį darbą, tai nėra nuodėmė.