Komposto svarba ir naudingos savybės
Kompostas yra labai naudingas sode, nes jame gausu naudingų bakterijų ir mikroorganizmų, kurie atgaivina dirvą. Jame taip pat yra daug maistinių medžiagų, kurios augalams lengvai pasisavinamos. Dėl šių savybių kompostas dažnai vadinamas „juoduoju auksu“.
Komposto kūrimas užtrunka ilgai ir reikalauja tinkamos priežiūros bei ingredientų. Tačiau, turėdami pakankamai komposto, galite užtikrinti sveikesnius ir produktyvesnius augalus savo sode. Pateikiame tris efektyvius būdus, kaip naudoti kompostą.
Daigų persodinimas
Komposto ir dirvožemio mišinys
Persodindami daržovių daigus, tokius kaip pomidorai, paprikos ar agurkai, sodinimo duobę užpildykite žemių ir komposto mišiniu santykiu 50/50. Šis mišinys padeda išlaikyti vertingą drėgmę šalia augalo šaknų ir sukuria purus dirvožemio sluoksnį, kuris leidžia šaknims greitai augti. Kuo greičiau ir energingiau augs šaknys, tuo sveikesnis ir produktyvesnis bus augalas.
Drėgmės palaikymas ir šaknų augimas
Kompostas padeda išlaikyti drėgmę šalia šaknų, kas ypač svarbu trapiems jauniems augalams. Be to, purus dirvožemio mišinys leidžia šaknims lengvai plėstis ir įsisavinti maistines medžiagas. Tai užtikrina stiprų ir greitą augimą bei geresnį derlių.
Sėklų sėjimas tiesiai į dirvą
Sėklų daigumas ir augimas
Sėjant sėklas tiesiai į dirvą, kompostas taip pat labai naudingas. Užpildykite sodinimo duobę dirvožemio ir komposto mišiniu santykiu 50/50. Šis mišinys padeda pagreitinti sėklų daigumą, išlaikydamas drėgmę aplink sėklų apvalkalą. Kompostas taip pat padeda greitai įsitvirtinti augalų šaknims, leidžiant jiems sparčiau augti ir stiprėti.
Maistinių medžiagų įsisavinimas
Kai augalai pradeda augti, jie įsisavina maistines medžiagas iš komposto, kuris padeda jiems augti dar sparčiau. Sėklos ir daigai, sėjami į komposto ir dirvožemio mišinį, greitai dygsta ir auga stiprūs bei sveiki.
Kompostas kaip mulčias
Mulčiavimo nauda
Naudoti kompostą kaip mulčią yra dar vienas veiksmingas būdas. Aplink augalų pagrindą sukuriamas komposto žiedas padeda reguliuoti dirvožemio temperatūrą, atbaidyti piktžoles ir maitinti augalus. Tai suteikia augalams ilgalaikį maitinimą ir apsaugą nuo nepalankių sąlygų.
Maistinių medžiagų tiekimas
Aplink kiekvieną augalą 25-30 cm skersmens atstumu paberkite 5-10 cm storio komposto sluoksnį. Kiekvieną kartą laistant ar lyjant, komposte esančios maistinės medžiagos nuteka iki šaknų, užtikrinant lėtą ir tolygų tręšimą. Tai padeda augalams augti sveikiems ir stipriems.
Skystos komposto trąšos
Komposto arbatos gamyba
Skystas komposto trąšas, dar vadinamas komposto arbata, paruošti yra labai paprasta. Pamirkykite kompostą vandenyje, kad išgautumėte maistines medžiagas. Gautas skystis gali būti naudojamas augalams laistyti ir tręšti, suteikiant jiems didelį energijos užtaisą.
Naudojimo privalumai
Komposto arbata yra natūrali trąša, kuri nenudegins augalų, todėl ją galima naudoti visoms sodo daržovėms. Likusius komposto likučius galima grąžinti į komposto krūvą, taip sumažinant komposto sunaudojimą ir užtikrinant efektyvų tręšimą.