Mes taip įpratę prie civilizacijos naudos, kad net neįsivaizduojame, kaip galime apsieiti be jų. Ir visi žinome apie viduramžiais buvusias higienos problem
Europos moterų gyvenimas ir higiena XVIII – XIX a

Europos moterų gyvenimas ir higiena XVIII – XIX a

Mes taip įpratę prie civilizacijos naudos, kad net neįsivaizduojame, kaip galime apsieiti be jų. Ir visi žinome apie viduramžiais buvusias higienos problemas. Bet pasirodo, kad antisanitarinės sąlygos ir prietarai niekur nedingo tik XIX amžiaus viduryje!

nuotrauka
nuotrauka

Kritinės dienos

Tais laikais jie tikrai buvo „kritiški“. Specialių higienos priemonių nebuvo, todėl moterys naudojo audinio juosteles (daugkartinio naudojimo). Anglijoje buvo tikima, kad šiais laikais moters psichinė veikla labai pablogėjo, todėl moterims buvo draudžiama skaityti. Mokslininkas iš Amerikos Edwardas Clarke’as paprastai teigė, kad išsilavinimas blogai veikia moterų reprodukcinius gebėjimus.

nuotrauka
nuotrauka

Dažnas maudymasis buvo laikomas nesveika

Tomis dienomis maudynės buvo daromos labai retai ir labai nenoriai. Daugelis žmonių tikėjo, kad dėl karšto vandens į organizmą patenka įvairios infekcijos. Vokiečių gydytojas Friedrichas Biltzas netgi buvo priverstas įtikinti visuomenę, užtikrindamas, kad vandens baimė yra nepagrįsta ir kad per 5–6 kartus galima priprasti prie vandens procedūrų. Tačiau, nepaisant visų gydytojų pastangų, iki XX amžiaus pradžios vyravo nuomonė, kad dažnas moterų lytinių organų plovimas gali sukelti nevaisingumą.

nuotrauka
nuotrauka

Tualetinis popierius

Tik 1880-aisiais pirmasis tualetinis popierius buvo pagamintas Anglijoje. Iki to laiko žmonės naudojo viską, kas buvo po ranka. Dažniausiai tai buvo laikraščiai.

nuotrauka
nuotrauka

Dezodorantas

Iki 1888 m., T.y. prieš pasirodant pirmajam dezodorantui buvo neįmanoma kovoti su prakaitu. Moterys bandė jį užmaskuoti kvepalais, tačiau, kaip suprantate, tai kvapo visiškai nepanaikino.

nuotrauka
nuotrauka

Plaukų priežiūra

Reikėtų pažymėti, kad moterys kūno plaukus pašalino tik 1920 m. Plaukai buvo plaunami įprastu muilu. Kaip ir viduramžiais, galvos utėlės išliko didžiulė problema. Su utėlėmis buvo kovojama labai radikaliais metodais – daugiausia gyvsidabriu, kuris, beje, buvo daug gydomas.

nuotrauka
nuotrauka

Taigi galime padaryti tik vieną išvadą – taip sunku buvo pasirūpinti savimi XVIII – XIX a.