„Nesutaria tik tie sutuoktiniai, kurie neturi nieko bendro,“ – sako šiuolaikiniai psichologai. Nors šis argumentas skamba patikimai, jis nėra visiškai teisingas.
Kaip sustabdyti šeimos ginčą? Kaip išvengti emocijų audros, kuri gali tapti niokojančiu uraganu? Siūlome keletą naudingų būdų ir patarimų.
Penkios stebuklingos frazės
Kartais konfliktą gali susilpninti arba sustabdyti tinkamai pasirinkti žodžiai.
„Sustokime ir ramiai pagalvokime, ką dabar galime padaryti šioje situacijoje?“
Ši frazė leidžia partneriui suprasti, kad nesate kurčias ir kad esate pasirengęs konstruktyviems veiksmams. Įvardis „MES“ parodo, kad abu esate proceso dalyviai.
Šeimos problemos gali būti išspręstos iš tikrųjų tik kartu, o ne vienašališkai.
„Galbūt aš neteisingai tave suprantu. Paaiškink man, kodėl taip manai?“
Įaudrinti visi stengiasi įrodyti savo požiūrį ir negirdi savo priešininko. Ši frazė slopina emocinį intensyvumą, parodydama nuoširdų jūsų norą suprasti pašnekovą.
O jis (ji) savo ruožtu lėtina pokalbio tempą ir pradeda reikšti problemą prasmingiau. Tai padidina tikimybę, kad ginčas bus išspręstas saugiai.
„Ar manai, kad ši situacija blogesnė už tai, ką jau esame išgyvenę?“
Ši frazė leidžia atsakančiajam asmeniui prisiminti praeities bendrąją patirtį, kai buvo įveiktos kliūtys. Dar geriau, jei ši patirtis teigiama.
Taigi, jūs suteikiate savo partneriui pasitikėjimo, kad kartu galite įveikti bet kokią nelaimę.
„Aš esu pasirengęs (-usi) klausytis visko, ką nori pasakyti, bet pirmiausia…“
Sąmoningai pertraukite svarbų pokalbį, jei matote, kad emocijos pradeda imti viršų. Pasiūlykite savo antrajai pusei puodelį kavos ar arbatos, kad atsipalaiduotumėte.
„Aš tave myliu!“
Jei neturite jokių svarių argumentų, tada tiesiog pasiūlykite savo partneriui visą save. Pasakykite, kad jį (ją) mylite ir kvaili ginčai negali sunaikinti šios meilės.
Net jei neišspręsite problemos, truputį atvėsite ir galėsite dar kartą pagalvoti apie galimus sprendimus ramioje aplinkoje.
Trys veiksmingi būdai
Giliai kvėpuokite!
Tiesiogine to žodžio prasme. Kai tik užvaldo emocijos, pradėkite giliai ir tolygiai kvėpuoti. Gilus kvėpavimas pradeda nuraminti nervų sistemą, suveikia, kad „stabdžio pedalas“ organizme.
Nieko nematau, nieko nesakau ir nieko negirdžiu.
Jei suprantate, kad jokie argumentai neturi įtakos jūsų partneriui, tuomet galite tiesiog užsisklęsti. Kai jis supras, kad jo agresija yra tik energijos švaistymas, jis šiek tiek nurims. Tada geriausia išeiti pasivaikščioti.
Įsivaizduokite partnerį kaip vaiką.
Pagalvokite apie savo partnerį kaip mažą vaiką. Čia jis stovi, šaukia ir reikalauja kažko, kaip neklaužada vaikas! Ar yra prasmės, kad ginčytis su kaprizingu vaiku? Dirglumas greitai praeis.
Tačiau pats geriausias vaistas nuo ginčų, pasak psichologų, yra… paprastas apkabinimas! Netikite? Išbandykite patys!
Ir svarbiausia: niekada nenusiminkite. Visada yra sprendimas. Kartais lengva, kartais sunkiau pasiekiamas. Kartais pamirškite problemą ir sprendimas staiga ateis pats.
Gyvenimas yra gražus visoks, net ir su emocionaliais ginčais.
Suprantama, kad partneriams yra svarbu išvengti tam tikrų frazių, kurios gali sukelti skausmą ar nesantaiką santykiuose. Taigi, štai keletas pavyzdžių tokių frazių, kurių reikėtų vengti.
Jokiu būdu niekada nesakykite šių frazių savo partneriui:
- "Mano buvęs/buvus"
- "Tuvisada/arba niekada..."
- "Tau net nesiseka..."
- "Kodėl negali būti kaip..."
- "Arba aš, arba tavo šeima/draugai"
- "Tikrai negaliu tavimi pasitikėti"
- "Tai taip lengva - kodėl tau nepavyksta?"
- "Gal galėtum būti malonesnis/malonesnė"
- "Aš jau seniai tai žinojau"
- "Tu grynai kaip tavo tėvas/mama"
Pamiršti tikslingai pasakyti šias ar panašias frazes gali padėti išvengti nereikalingų konfliktų ir nesutarimų santykiuose. Svarbu prisiminti, kad meilė ir pagarba tarp partnerių yra esminiai sėkmingų santykių pagrindai.