Krizė Rusijoje, susijusi su kai kurių tarptautinių kompanijų veiklos apribojimais ir atsijungimu nuo SWIFT sistemos, daugelį šalies gyventojų verčia susimąstyti apie maisto atsargas. Ekspertai bandė atsakyti į svarbiausius klausimus, kaip išgyventi krizę ir išgyventi sunkius laikus.
Maisto prekių pirkimas: ką reikia žinoti
Ankstesnė krizė, susijusi su COVID-19 pandemija, privertė daugelį Rusijos Federacijos gyventojų kaupti maisto ir būtiniausių prekių atsargas. Net ir nesant problemų su maistu, daugelis gyventojų pasidavė panikai, todėl ėmėsi neapgalvotų veiksmų.
Santykių su daugeliu šalių pablogėjimas dėl situacijos Ukrainoje ir naujų sankcijų, galinčių paveikti Rusijos ekonomiką, įvedimas sukelia naujus neramumus tarp žmonių. Vakarai kelia grėsmę maisto problemoms, todėl žmonės kaupia atsargas būsimam naudojimui.
RUDN universiteto rinkodaros skyriaus vadovas Aleksandras Zobovas mano, kad Rusija gali aprūpinti savo piliečius pagrindiniu maistu.
Šios nuomonės laikosi ir Rusijos mokslų akademijos darbuotojas Tichonovas Anatolijus. Jis teigia, kad maisto produktų netrūks, o ženklaus jų brangimo nesitikima. Tichonovas mano, kad kainų kilimui įtakos turi daug veiksnių, o užsienio politikos situacijos šalyje pablogėjimas šiame procese vaidina nereikšmingą vaidmenį.
Jei imtume pagrindinius maisto produktus, tai tų pačių grikių Rusijoje per metus priauginama iki 1,2 tūkst.t, o šiemet tikimasi gana didelio šio produkto derliaus. Jei gyventojai dirbtinai nesukuria deficito, su aprūpinimu problemų neturėtų kilti.
Santaupos ir jų likimas krizės metu
Finansinės problemos šiuo metu taip pat yra vienos labiausiai paplitusių šalyje. Šaliai atsijungus nuo SWIFT, daugelis susirūpino dėl savo santaupų likimo.
Krizės ateina ir praeina, tačiau šį kartą gyventojai susiduria su nemažai problemų. Tai verčia juos galvoti, kaip išlaikyti testą nepatiriant didelių finansinių ir psichologinių nuostolių.
Finansininkė Elena Churilova ragino neskubėti išimti asmeninių lėšų iš sąskaitų. Grynieji pinigai turėtų būti laikomi rezerve porą mėnesių, kad būtų išspręstos esamos finansinės problemos.
Geriausias sprendimas šiuo metu būtų atsidaryti Mir korteles ir į ją pervesti savo santaupas. Atsijungimas nuo tarptautinių mokėjimo sistemų nereiškia, kad Visa ir MasterCard kortelės neveiks viduje.
Ką daryti su akcijomis ir doleriais
Gali kilti problemų dėl tarpininkavimo sąskaitų, nes jos nėra apdraustos. Čia ekonomistai pataria pinigus pervesti į tą pačią Mir kortelę. Dar reikia atimti santaupas iš banko ląstelių.
Specialistai pataria nepanikuoti ir neskubėti parduoti akcijų bei vertybinių popierių. Juos galima perkelti į kitą biržą, tačiau pervedimas į nacionalinę valiutą bus nuostolingas. Tas pats pasakytina ir apie dolerių santaupas.
Jelena Churilova pataria neskubėti pervesti visų pinigų į užsienio valiutą.
Šiuo metu taip pat reikėtų atidžiai apsvarstyti būsto paskolų klausimą. Ekonomistas Jurijus Zavidovas rekomenduoja pasverti savo finansines galimybes ir realiai įvertinti pajamas.
Tokiu atveju reikėtų atsižvelgti į pirmąją įmoką: jei ji viršija 25% jūsų santaupų, tuomet imti būsto paskolą nerekomenduojama. Be to, mėnesinė įmoka, kuri viršija trečdalį jūsų pajamų, taip pat kelia pavojų jūsų finansinei padėčiai.