Kanadai reikia daugiau organų donorų. Kanados kraujo tarnybos organų ir audinių donorystės ir transplantacijos direktorius Amber Appleby teigė, kad kasmet laukiant organo transplantacijos miršta apie 250 žmonių .
„Norėtume, kad šis skaičius artėtų prie nulio. Mes nenorime praleisti dovanojimo galimybių “.
Tačiau kaip organų donorystė veikia Kanadoje? Taip organai, gelbstintys gyvybes, perduodami iš vieno žmogaus kitam.
Donorų registrai.
Kiekviena provincija turi savo sistemą potencialiems donorams registruoti. Daugelyje provincijų tai taip paprasta, kaip užpildyti internetinę formą, nors kai kuriose provincijose jie vis tiek pildo dokumentus.
Tačiau informacija apie donorus nėra dalijamasi tarp provincijų, ir jei jūs persikeliate iš vienos provincijos į kitą, turėsite perregistruoti.
Kaip rašo svetainė beadonor.ca, organams ir audiniams, kurie gali būti paaukoti, yra širdis, inkstai, kepenys, plaučiai, kasa, plonoji žarna, akys, kaulai, oda ir širdies vožtuvai . Vienas donoras gali išgelbėti iki aštuonių gyvybių.
Paaukojus akis, kai pašalinta visa akis, laidojimo namuose naudojami specialūs akių vokai, kad asmeniui būtų suteikta normali išvaizda, o tai yra įprasta praktika.
Kita vertus, jei jūs sergate ir jums reikalingas organas, jūsų vardas bus įtrauktas į kitą sąrašą, pavyzdžiui, į Nacionalinį organų laukimo sąrašą, kurį tvarko Kanados kraujo tarnyba.
Tačiau jūs stovite daug laiko – kai kurių organų laukimo laikas – metus, atsižvelgiant į jūsų vietą, sakė Kanados transplantacijos draugijos prezidentas Jamesas Breckenridge’as.
2016 m. Kanadoje eilėje inkstų, kepenų, žarnyno, plaučių, širdies ar kasos laukė 4 333 žmonės, remiantis Kanados medicinos informacijos instituto duomenimis, atliktos 2979 transplantacijos.
Anot Breckenridge’o, jūsų poziciją sąraše daugiausia lemia jūsų būklės sunkumas.
Taigi, net jei jūs būtumėte metų sąraše, ką tik pridėtas asmuo galėtų jus aplenkti, jei jam prireiktų organo skubiau nei jums.
Donorystės diena.
Kanadoje dauguma organų yra iš mirusių donorų. Ir labai mažai žmonių iš tikrųjų nori ką nors paaukoti gyvenime.
„Tik maždaug du procentai žmonių miršta taip, kad gali tapti donorais“.
Anot jos, sprendimai dėl donorystės priimami tik tada, kai žmogus yra ligoninėje, tačiau specialistų komanda sako, kad daugiau nieko nereikia daryti.
Anot jos, žmogus įvertinamas dėl galimybės paaukoti savo organus, o sprendimas priimamas atsižvelgiant į riziką. Ligos, tokios kaip hepatitas B, taip pat neatmeta žmogaus.
Tiesą sakant, gyventi su hepatitu B yra geriau nei mirti be organo, ir kai kurie žmonės gali prisiimti tokią riziką.
Jei gydytojai nustatys, kad organai nepažeisti ir tinkami transplantacijai, jie pradės pokalbį su šeima apie galimą donorystę.
Ir tai yra pokalbis: nepaisant to, ar kas nors užsiregistravo kaip donoras, pagal visuotinai priimtą praktiką artimieji artimieji vis tiek turi teisę priimti galutinį sprendimą dėl donorystės.
Yra daugybė priežasčių, kodėl šeima gali nenorėti paaukoti organų.
Nepaisant to, kad gydytojai linkę įsiklausyti į šeimos norus, net jei jie prieštarauja donoro pageidavimams, vis tiek galite registruotis kaip donoras, sakė „Appleby“ atstovas.
„Tai padeda sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams bendrauti su šeimomis, nes tai sudėtingas pokalbis. Kai jie sužino, kad šeimos narys yra užregistruotas, pokalbis tampa daug lengvesnis.
Tai padeda ir šeimoms, nes gyvenimo pabaigoje jie nenori priimti tokio sprendimo dėl savo artimųjų. Jie dažnai nežino, ar to norėjo. “
Kai asmuo paskelbtas mirusiu ir patvirtinamas kaip donoras, laikrodis pradeda žymėti.
Persodinimas
Anot „Appleby“, kažkas, kuris yra transplantacijos laukiančiųjų sąraše, yra paskambintas ir paprašytas kuo greičiau nuvykti į transplantacijos centrą. Pacientai kuo greičiau paruošiami operacijai.
Jos teigimu, kūnai paprastai pirmiausia paskirstomi toje pačioje provincijoje, o jei nėra tinkamo kandidato transplantacijai, informacija apie jų prieinamumą platinama toliau .
Iš dalies, pasak jos, taip yra tik todėl, kad Kanada yra labai didelė šalis ir dauguma agentūrų negali stovėti ilgiau nei kelias valandas.
Gydytojai sako, kad pamatyti, kaip žmogus meluoja ir miršta, grįžta į gyvenimą, yra tikras stebuklas.
„Ir viskas dėl organų donorystės. Žmogus gali mirti vos per kelias sekundes. Bet kažkieno dėka jis yra čia – gyvas ir sveikas kartu su šeima “.
Ką manote apie donorystę?