Koronaviruso pandemija ėmė ir sujaukė ilgai bei kruopščiai dėliotus vestuvių planus jaunavedžiams. Kai kurios poros priima nelengvą sprendimą atidėti šventinę ceremoniją. Žinoma, ne visos: kol vieni jaunieji juokiasi turėsiantys nuotraukų su kaukėmis, užstrigusieji užsienyje teiraujasi apie nuotolinių vestuvių galimybę…
Ceremonija – visiškai privati
Nuo kovo 16 d. Lietuvoje įvedus karantiną, keitėsi santuokos įregistravimo metrikacijos įstaigose tvarka. Vietoj būrio kviestų svečių karantino metu jaunieji meilę prisiekti turi vos 5 žmonių grupelėje. „Jaunavedžiai ir du liudytojai dalyvauti privalo pagal galiojančius teisės aktus. Penktas asmuo gali būti vertėjas, gestų vertėjas, jei reikia. Būsimieji sutuoktiniai iš anksto informuojami, kad kiti asmenys, norintys dalyvauti ceremonijoje, ir (ar) pasveikinti atėję svečiai į Civilinės metrikacijos skyriaus patalpas neįleidžiami“, – aiškina Šiaulių m. savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Vilma Melenienė.
„O gal nuotoliniu būdu?“
Pasidomėjome, kiek kovo 13–gegužės 1 d. laikotarpiu regione turėjo būti sutuokta porų, kiek iš jų nutarė vestuves atidėti bei kiek liko nepakeitusios savo sprendimo.
Pastebima, kad pavasaris nėra itin gausus vestuvių skaičiumi. Iš viso tuoktis šiuo laikotarpiu buvo gauta 128 prašymai: Pakruojo r. – 5, Akmenės r. – 26, Šiaulių r. – 8, Šiaulių m. – 42, Joniškio r. – 16, Kelmės r. – 17, Radviliškio r. – 14.
Įvertinus situaciją, kai kurie jaunieji savo ceremoniją perkėlė į vėlesnį laiką: gegužę, vasarą. Yra ir naujos datos dar nenumačiusiųjų. Tiesa, viena pora, pageidavusi tuoktis rugpjūtį, vestuves taip pat nutarė atidėti. Iš viso atšaukta ir atidėta – 39: Pakruojo r. – 2 atidėtos, Akmenės r. – 3, Šiaulių r. – 4, Šiaulių m. – 17 atidėta, 3 atšauktos, 1 pora neatvyko, Joniškio r. – 2 atidėtos, Kelmės r. – 4 atidėtos, 1 atšauktos, Radviliškio r. – 1 atidėtos, 1 atšauktos.
„Kalbant su būsimais sutuoktiniais, susidarė įspūdis, kad žmonės apgalvojo, įvertino situaciją, priėmė racionalius sprendimus, ir tie, kurie galėjo perkelti santuokos registravimo laiką, pasielgė išmintingai“, – sako V. Melenienė.
„Poros, pasirinkusios santuokos registravimą gegužės mėnesį, nepareiškė savo nuomonės (kol kas laukia), iš jų trys yra pareiškusios norą santuoką registruoti ne metrikacijos įstaigos patalpose“, – teigia Kelmės r. savivaldybės Teisės ir personalo skyriaus vedėjo pavaduotoja Ramutė Simanauskienė.
Net jei kai kurie ir norėjo susituokti per karantiną, keisti planus privertė uždarytos valstybių sienos. Grįžti negalėję lietuviai susidomėjo nuotolinėmis vestuvėmis. „2 poros negalėjo parvykti iš užsienio (teiravosi, ar nebūtų galima sutuokti nuotoliniu būdu ), nes gyvena užsienyje. O pas 1 porą negalėjo atvykti giminaičiai (ukrainiečiai)“, – sako Vita Eitmantienė, Akmenės r. savivaldybės Teisės ir personalo skyriaus vyresnioji specialistė.
Tokių nuotraukų niekas neturės
Dėl įvairių priežasčių ne visos poros turi galimybę atidėti vestuves, tad meilę prisiekia karantino metu. Iki šiol Šiaulių regione susituokė 34 poros: Pakruojo r. – 0, Akmenės r. – 3, Šiaulių r. – 5, Šiaulių m. – 11, Joniškio r. – 7, Kelmės r. – 3, Radviliškio r. – 5.
Prieš ceremoniją visi supažindinami su rekomendacijomis. „Prašoma gyventojų atvykti tuoktis su apsaugos priemonėmis. Kai kurie taip ir padaro (ačiū jiems). Laikomasi kuo saugesnio atstumo. Darbuotojai rekomenduoja ir primena, kad privalantieji laikytis saviizoliacijos būtinai perkeltų santuokos registravimo laiką ir į Civilinės metrikacijos skyrių neatvyktų. Po kiekvienos santuokos registravimo ceremonijos priemonės, durų rankenos ir kiti paviršiai dezinfekuojami. Darbuotojai dėvi apsaugančias veido kaukes ir pirštines. Tikiu, kad šiuo metu tuokiasi tie, kurie tikrai negalėjo perkelti santuokos registravimo laiko į vėlesnį, negalėjo ilgiau laukti arba nerado kitos išeities“, – karantininių vestuvių ypatumus detalizuoja V. Melenienė.
Metrikacijos skyrių atstovai tikina, kad jokių prieštaravimų ar piktų žodžių nesulaukia, svečiai supratingi, į vidų nesiveržia. O kai kurie jaunieji į situaciją žvelgia labai pozityviai. „Kiti pajuokauja, kad ateis ir su apsauginiais kombinezonais. Piktų nebuvo, sako, kad tokių nuotraukų tikrai niekas neturės, o ir vaikams bus ką papasakoti po daugelio metų…“ – teigia V. Eitmantienė.
Visgi baimė neaplenkia ir šios šventės. „Trys poros susituokė karantino metu, atsižvelgiant į Teisingumo ministerijos rekomendacijas, ceremonijoje dalyvavo jaunavedžiai, jų liudytojai ir fotografas. Nelabai maloni situacija, nes nežinai, kas su kuo ir kur bendravo. O jaunavedžiai lieka jaunavedžiais – jiems tai šventė, jie šypsosi, džiaugiasi ir tikrai nesilaiko 1 ar 2 m atstumo“, – sako R. Simanauskienė.