Vestuviniai žiedai ir jų nešiojimas, kaip ištikimybės santuokoje tradicija atsirado seniai. Bet kodėl būtent žiedas? Kodėl ant bevardžio piršto? Kodėl kai kuriose šalyse jie dėvimi ant dešinės rankos, o kitos ant kairės? Šiandien mes stengsimės atsakyti į visus šiuos klausimus.
Kodėl bevardis pirštas?
Senovėje žmonės manė, kad bevardžiame piršte yra vena, einanti tiesiai į širdį. Kai kuriose vietose buvo manoma, kad šiuo pirštu praeina nervas, prisijungęs prie širdies.
Vis dar galima pritarti unikalios venos idėjai. Nors tada neaišku, kokia yra žiedų svarba ant šio piršto, nes absoliučiai visi jie patenka į širdį. Tačiau hipotezė apie mitinį nervą yra gana juokinga.
Vestuviniai žiedai senovės pasaulyje
Pirmieji vestuvinius žiedus pradėjo nešioti senovės romėnai. Norėdami tai padaryti, jie naudojo dešinę ranką, nes kairioji buvo laikoma nelaiminga. Indijoje jie dėvėjo žiedus ant dešinės rankos, nes kairė buvo laikoma „nešvaria“ dėl jų higienos ypatumų.
Germanų gentyse ir šiuolaikinės Olandijos teritorijoje tradicija yra dar įdomesnė. Prieš vestuves jauni žmonės žiedus nešioja ant kairės rankos, o paskui – ant dešinės. Pagal žydų tradicijas žiedas paprastai buvo nešiojamas ant rodomojo piršto.
Šiuolaikinis pasaulis
Tyrėjai tvirtina, kad tradicija nešioti žiedus ant kairės rankos atsirado palyginti neseniai. Tada juos dėvėjo tik moterys. Todėl dėl patriarchalinių pamatų jie nusprendė pakeisti ranką į kairę. Kadangi dešinioji pusė tariamai yra stipri ir dominuojanti, todėl moteris privalo pareigingai parodyti savo kairės rankos statusą.
Panašu, kad tradicija nešioti žiedus vyrams antrojo pasaulinio karo metais vėl tapo madinga. Tuomet žiedus vyrai paėmė su savimi į karą, kad justų savo mylimąją arčiau savęs.
Šiose šalyse vestuviniai žiedai nešiojami ant dešinės rankos: Lietuvoje, Rusijoje, Portugalijoje, Ispanijoje ir Belgijoje (kai kuriose teritorijose), Gruzijoje, Serbijoje, Ukrainoje, Graikijoje, Latvijoje, Norvegijoje, Danijoje, Austrijoje, Lenkijoje, Bulgarijoje, Vengrijoje, Kolumbijoje, Kuboje, Peru, Venesueloje.
Šiose šalyse ant kairės: Didžioji Britanija, JAV, Prancūzija, Italija, Švedija, Suomija, Čekija, Šveicarija, Australija, Kanada, Egiptas, Botsvana, Airija, Naujoji Zelandija, Rumunija, Slovėnija, Slovakija, Kroatija.
Musulmoniškose šalyse žiedai nėra priimtini, tačiau yra keletas išimčių. Pavyzdžiui, Irane jie dėvimi ant kairės rankos, o Jordanijoje – dešinės.
Nepaisant tradicijų, šiandien nėra taisyklių, ant kurios rankos teisinga nešioti žiedą. Kiekvienas gali pasirinkti sau tinkamiausią ranką.