Televizijos laidų vedėjas ir gydytojas Aleksandras Myasnikovas pasakojo, kokie apgamai ant žmogaus kūno gali būti pavojingi, o kurie iš jų didina odos melanomos riziką. Prie to gali prisidėti beveik bet kuris apgamas, todėl svarbu apie juos žinoti viską.
Apgamų atsiradimo ant odos priežastys
Tikslios apgamų atsiradimo ant žmogaus kūno priežasties nėra. Nė vienas dermatologas jums apie tai nepasakys. Tačiau yra keletas veiksnių, galinčių prisidėti prie nevus susidarymo ant odos. Jie apima:
Vaikų kūne apgamų yra daug mažiau nei suaugusiųjų, o naujagimių jų praktiškai nėra. Apgamai gali būti ir kraujagysliniai. Jie atsiranda dėl pagreitėjusio kapiliarų augimo. Jie atsiranda kaip pakitęs odos kraujagyslių modelis ir turi būti nuolat stebimas.
Apgamų diagnostika ir gydymas
Kūno apgamų diagnozė gali būti skirtinga:
Išorinio tyrimo metu gydytojas gali naudoti specialų padidinamąjį stiklą su poliarizuotomis šviesos spinduliais. Tai leidžia ištirti formacijų struktūrą. Kai kuriais atvejais gali būti naudojama ir dermatoskopija – aparatinis diagnostikos metodas. Jis gali be operacijos nustatyti apgamo prigimtį ir pobūdį.
Daugeliu atvejų apgamo gydymas yra chirurginis. Populiarus metodas yra šalinimas lazeriu, nes jis ne tik neskausmingas ir trunka kelias minutes, bet ir efektyvus. Po šios procedūros žmonės greitai pasveiksta, ant odos nesusidaro randai.
Apgamų pavojus ant kūno
Gydytojo Aleksandro Myasnikovo teigimu, bet kuris apgamas gali atgimti pavojingu. Kuo jų daugiau, tuo daugiau „medžiagos“ atgimimui. Žmogus, ant savo kūno radęs daugiau nei 5 apgamus, turėtų nuolat juos fotografuoti, kad nepraleistų galimų pokyčių. Yra speciali sistema, kuri tai padės, ir ji vadinama „AKORD“:
Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas apgamo storiui. Jei jis yra didesnis nei 1 milimetras ir tuo pačiu metu pakyla virš odos, tuomet turėtumėte tai parodyti gydytojui. Norėdamas apsisaugoti nuo odos melanomos išsivystymo, M. Myasnikovas pataria neiti į soliariumus, nes ten dideli UV spinduliai.
Tokiais atvejais būtina kreiptis pagalbos į specialistą:
Rizikos grupė apima:
Būna atvejų, kai apgamas tamsėja arba jo centre pasikeičia spalva. Aplink nevus oda patinsta ir parausta. Apgamo struktūra gali keistis ir kartais subyrėti.
Komplikacijų prevencija
Norint sumažinti apgamo atgimimo riziką, būtina sumažinti laiką, praleistą po saule. Būtent UV spinduliai labiausiai provokuoja odos onkologiją, todėl degintis nereikėtų per dažnai, ypač kai saulė kaitina. Tikslaus laiko, praleisto po jos spinduliais, pasakyti negali niekas – kiekvienam jis skirtingas. Nepaisant to, aktyviomis saulės valandomis geriausia būti mažiau lauke.
Taip pat būtina užtikrinti, kad apgamai nebūtų sužaloti. Jei jie yra tose vietose, kur liečiasi su drabužiais, geriau jų atsikratyti. Liga lengviau išvengti nei vėliau išgydyti. Štai kodėl svarbu kasmet apsilankyti pas dermatologą.