Tarp NATO šalių yra neoficialūs susitarimai dėl susilaikymo nuo tam tikrų rūšių ginklų tiekimo Ukrainai. Taip yra dėl tiesioginės karinės konfrontacijos su Rusija rizikos, kurią Aljansas nori sumažinti.
Kaip rašo Vokietijos agentūra DPA, baiminamasi, kad Rusijos Federacija Vakarų kovinių tankų ir kovinių lėktuvų tiekimą gali oficialiai vertinti kaip įstojimą į karą ir imtis karinių atsakomųjų priemonių. Tokio tipo ginklų sistemos į Ukrainą dar nebuvo pristatytos.
Vokietijos socialdemokratų partijos (SPD) parlamentinės grupės teigimu, šis neformalus susitarimas Berlyne žinomas.
„Gynybos komitetas buvo visapusiškai informuotas apie tai gegužės viduryje“, – DPA sakė SPD parlamentinės frakcijos gynybos politikos atstovas Wolfgangas Helmichas.
Pasak NATO pareigūno, visi sprendimai dėl tiekimo galiausiai priklauso nuo atskirų šalių narių, rašo DPA. Iki šiol jie laikėsi neoficialių susitarimų, be kita ko, baimindamiesi, kad Rusijos puolimo atveju nesulauks visiškos savo partnerių paramos aljanse.
Dėl šios priežasties, pavyzdžiui, Lenkija daugiau nei prieš du mėnesius Ukrainai neteikė sovietų naikintuvų MiG-29, pažymi agentūra.
JAV ginkluotųjų pajėgų Europoje vyriausiasis vadas Todas Danielis Waltersas dar kovą pareiškė, kad MiG-29 pristatymai yra „didelės rizikos scenarijus“, nes Maskva gali būti neteisingai suprasti ir sukelti eskalaciją tarp Rusijos ir NATO. .
O Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas po specialaus NATO viršūnių susitikimo ginklų perdavimo klausimais pasakė: „Yra riba, kuri neturi tapti karo šalimi“.
Ši riba būdinga visiems sąjungininkams, todėl tokių ginklų kaip lėktuvai dar niekas nepristatė, rašo DPA.
Savo ruožtu Vokietijos Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) politikas Johanas Wadephulas apkaltino federalinę vyriausybę pažeidus Bundestago sprendimą tiekti Ukrainai sunkiąją ginkluotę.
„Tai nevyksta. Tuo pat metu federalinė vyriausybė pažeidžia privalomą parlamento sprendimą. Jei taip bus ir toliau, vėliau bus sudaryta tyrimo komisija“, – sakė jis.
Vokietijos vyriausybė viešai pažadėjo Ukrainai tiekti dviejų rūšių sunkiąją ginkluotę: priešlėktuvinius tankus „Gepard“ ir sunkiosios artilerijos vienetus „Panzerhaubitzen 2000.“ Tačiau Ukraina ragina tiekti kovinius tankus ir šarvuočius, kad jie apsigintų nuo Rusijos puolimo.
Vokiečių kariuomenė turi „Leopard“ tipo pagrindinius kovos tankus ir „Marder“ tipo šarvuočius. Ginklų grupė „Rheinmetall“ pasiūlė tiekti panaudotus abiejų modelių pavyzdžius tiesiogiai Ukrainai, tačiau apie oficialų Vokietijos vyriausybės sprendimą nieko nežinoma.
NATO pateisina Vokietijos vyriausybę.
„Vokietija suteikė Ukrainai tūkstančius ginklų, įskaitant priešlėktuvines ir prieštankines raketas“, – trečiadienį DPA sakė Aljanso atstovas. NATO taip pat sveikino Vokietijos sprendimą aprūpinti Ukrainą artilerijos ginklais ir priešlėktuviniais tankais.
Kartu aljanso sluoksniai pabrėžia, kad ginklų tiekimo rizikos analizė nuolat atnaujinama. Todėl neatmestina, kad kažkada į Ukrainą atvyks ir Vakarų koviniai tankai, ir naikintuvai, pažymi agentūra.
Kaip pranešė OBOZREVATEL, laikraštis „Bild“ anksčiau rašė, kad Vokietija blokuoja pėstininkų kovos mašinų „Marder“ pristatymą į Ukrainą. Jei šalies vyriausybė pritartų ginklų koncerno „Rheinmetall“ ir Ukrainos vyriausybei, pirmosios kovinės mašinos jau galėtų būti Ukrainoje.