Daugelis sodininkų kasmet kovoja su amarais, bandydami jų atsikratyti. Amarai laikomi vienu piktybiškiausių kenkėjų tarp vabzdžių. Todėl jis turi būti pašalintas iškart po to, kai ant augalų pastebėsite pirmuosius asmenis. Priešingu atveju rezultatai neprivers jūsų laukti. Gali pasiekti tašką, kad amarai suės visus augalus.
Kas yra amaras ir kodėl tai pavojinga
Vabzdys priklauso Hemiptera klasei. Iš 3,5 tūkstančio rūšių Europoje gyvena apie tūkstantis. Jie glaudžiasi kolonijomis ir užima lauko bei kambarinius augalus.
Amarai iš jų renkasi gyvybiškai svarbias sultis, po kurių kultūros genda ir išdžiūsta. Kenkėjas gali užkrėsti žalumynus augalų virusais, nes yra jų nešiotojas. Skruzdėlės mėgsta skystį, kurį gali išskirti amarai, todėl dažnai jų galima rasti ten, kur yra.
Priklausomai nuo rūšies, amarai gali būti skirtingi: lašo, rutulio ar net kiaušinio pavidalo. Vabzdžio dydis taip pat gali būti įvairus – iki 0,8 milimetro. Kūnas yra minkštas ir skaidrus, kai kuriose rūšyse jis gali turėti žalią atspalvį. Amarai, skirtingai nei kiti vabzdžiai, turi gerą regėjimą.
Vasarą vabzdys gali atiduoti iki penkiasdešimties kartų. Kovoti su amarais sunku, tačiau jei laiku imsitės tinkamų priemonių, viskas susitvarkys. Verta paminėti, kad jis turi būti nužudytas, kitaip jis suvalgys visą derlių.
Ar galima kovoti su amarais chemija
Amarus galima pamatyti ant bet kurio augalo. Tokie parazitai mėgsta vaismedžius ir krūmus. Jie taip pat neprieštarauja pasipelnyti iš daugiamečių gėlių ir žolės. Bet sode mėgsta bulves ir pomidorus.
Dažniausiai vasaros gyventojai pradeda aktyvią kovą su amarais, jiems kyla dar daugiau problemų. Beveik visada jie taiko chemiją, bet nebaigia darbo. Jei žudote amarus, tai turi būti daroma iki paskutinio individo. Tačiau, kad ir kaip žmonės stengtųsi, tikrai atsiras pora išgyvenusiųjų, kurie susilauks palikuonių.
Įveikti amarus chemikalais galima tik tam tikru laiku – gegužės pradžioje ir rugsėjį, kai patelės pradeda dėti kiaušinėlius. Šiuo metu negalima naudoti jokių cheminių medžiagų. Visus pesticidus reikėtų atidėti iki rudens.
Kaip sunaikinti amarus nenaudojant cheminių medžiagų
Masiškai nugalėjus sodą amarams, vien liaudies gynimo priemonės neveiks, todėl chemijos nurašyti nereikėtų. Tačiau alergiškiems žmonėms nelieka nieko kito, kaip naudotis močiutės priemonėmis.
Vietoms gydyti dažniausiai naudokite šiuos receptus:
Didelio masto kenkėjų kontrolė įmanoma naudojant chemines medžiagas. Paprastai tam naudojamas Fufanon arba Tanrek. Visos lėšos turėtų būti naudojamos dozėmis ir tik atsižvelgiant į konkretaus vaisto instrukcijas.
Kad ir koks būtų pasirinktas kovos su kenkėjais būdas, bet koks gydymas turi būti atliekamas ramiu oru, be vėjo ir lietaus. Todėl verta iš anksto susipažinti su prognoze, kad išvengtumėte kritulių, kurie nuplaus nuo augalų bet kokį preparatą, dėl kurio amaras liks savo vietoje.