Užsienio spaudoje girdisi pavojaus varpai – Jungtinėse Amerikos valstijose gyventojams siaubą kelia ne tik skorpionai ir kiti pavojingi gyviai, tačiau ir p
Šis Parazitas Siurbia Žmonių Kraują: Puola Naktį

Šis Parazitas Siurbia Žmonių Kraują: Puola Naktį

Užsienio spaudoje girdisi pavojaus varpai – Jungtinėse Amerikos valstijose gyventojams siaubą kelia ne tik skorpionai ir kiti pavojingi gyviai, tačiau ir patalinė blakė. Pastaruosius metus gaunama ypač daug nusiskundimų ir pagalbos prašymų dėl namus, viešbučius ir net mokyklas apnikusių patalinių blakių.

Mažas nemalonus vabzdys

Patalinė blakė – mažas žmonių ir naminių gyvūnų krauju mintantis vabzdys, gyvenantis mūsų namuose – dažniausiai balduose ir lovoje. Patalinės blakės aktyviausios naktimis, tuomet jos „puola“ mus miegančius.

Pagrindiniai patalinių blakių požymiai – smulkūs įkandimai ant kaklo, rankų, plaštakų, kojų ir niežulys, nedidelės kraujo arba blakių išmatų dėmelės ant patalynės. Įkandimus ir dėmes lengviausia pastebėti ryte, nes, kaip jau minėta, šie kenkėjai maitinasi naktį. Pažymėtina, kad patalinių blakių įkandimas kai kuriems asmenims gali sukelti daug didesnį diskomfortą nei uodų, todėl kilus abejonėms, patartina nedelsti ir kreiptis į medikus.

„Esant dideliam užkrėstumui, pastebimos gyvos blakės, ypač daug jų gali slėptis tarp lovos čiužinio siūlių, lovos konstrukcijų sujungimuose, kitų baldų, grindjuosčių tarpuose, elektros lizduose.

Lovos konstrukcijos, kur būna blakių susikaupimo vietos, dažnai būna išteptos blakių išmatų dėmėmis. Patalinės blakės taip pat skleidžia nemalonų, saldų kvapą, jaučiamą stipriai užkrėstose patalpose“, – atkreipia dėmesį kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas.

Patalinės blakės padebesiuose

Nors anksčiau buvo manoma, kad patalinės blakės veisiasi ten, kur nešvaru ir apleista, visgi nuo šių kenkėjų negali apsisaugoti net aukščiausios klasės viešbučiai. Pasirodo, kad jų pasitaiko net keleiviniuose lėktuvuose.

2017 m. kompanija „British Airways“ išplatino atsiprašymą dėl to, kad viena kanadiečių šeima buvo sukąsta patalinių blakių skrydžio iš Vankuverio (JAV) į Londoną (Jungtinė Karalystė) metu. Praėjusiais metais tos pačios įmonės skrydis iš Londono į Ganą buvo atidėtas, nes įgula atsisakė lipti į patalinėmis blakėmis užkrėstą orlaivį.

„Blakėmis dažniausiai užsikrečiama atostogaujant kitose šalyse, nakvojant jau užkrėstuose viešbučiuose, poilsiavietėse – šie kenkėjai saugiai įsitaiso lagaminuose, tarp drabužių ir atkeliauja į gyventojo namus. Blakės gali tūnoti ir senuose balduose, dovanojamuose drabužiuose, čiužiniuose. Šie parazitai neretai gyvena ir balandžių lizduose, kurie būna susukti įvairiose daugiabučių nišose ar atviruose balkonuose“, – pasakoja biologas.

Patalinių blakių prevencija

Prevencijai pasitelkiami ir netradiciniai būdai: Jungtinėje Karalystėje vienos iš didžiausių kompanijų „Rentokil Initial“ suformavo apmokytų šunų komanda, kuri, naudodamasi uosle geba aptikti blakes.

Šunys gali užuosti 10 000 kartų geriau nei žmonės. Kenkėjų ekspertai, pasitelkdami šį gyvūnų gebėjimą, gali operatyviai tikrinti patalpas. Šunys apmokyti aptikti blakes ir net jų kiaušinėlius mažiausiuose plyšiuose ir taip užkristi kelią dideliam užkrėstumui.

367
443 Pasidalino
avatar
Kajetonas Gendrolis
Tai tik parodo, kad vabzdžių infestacijos yra rimta problema ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje – prevencijos ir kontrolės priemonės turėtų būti prioritetas.
Naujausias
mitybos planas
mitybos planas