Europoje pradėjo plisti beždžionių raupai: kuo pavojinga liga ir kaip nuo jos pabėgti

Beždžionių raupai yra nauja liga, kuri jau nustatyta daugelyje pasaulio šalių. Rimtas ligos protrūkis šį pavasarį įvyko Portugalijoje ir Ispanijoje. Covid

Beždžionių raupai yra nauja liga, kuri jau nustatyta daugelyje pasaulio šalių. Rimtas ligos protrūkis šį pavasarį įvyko Portugalijoje ir Ispanijoje. Covid išsilavinę žmonės yra atsargūs dėl tokių ligų.

Kas yra beždžionių raupai

Tai reta virusinė liga, kuri lengvai pereina iš primatų į žmogų. Simptomai labai panašūs į įprastų raupų, tačiau turi ne tokių rimtų pasekmių.

Virusas pirmą kartą buvo užregistruotas 1958 m. Jo nešiotojai buvo paimti ištirti kaip eksperimentiniai gyvūnai. Po kurio laiko liga buvo rasta zoologijos sodo primatuose. Raupai buvo užregistruoti net laukiniams gyvūnams – tai babuinai, gibonai, orangutanai ir kt.

undefined

1970 metais įvyko pirmasis beždžionių raupų protrūkis. Tai atsitiko Konge. Pacientas buvo devynerių metų berniukas. Toje pačioje vietoje prieš dvejus metus buvo likviduoti raupai, kurie laikomi daug pavojingesniais už beždžionių opą. Ateityje liga pradėjo plisti Pietų Sudane, Nigerijoje, Gabone ir net JAV.

Žmonių beždžionių raupų simptomai

Gyvūnams liga pasireiškia karščiavimu, normalaus apetito stoka, mazgų susidarymu ant priekinių kojų ir veido. Infekcija yra užkrečiama žmonėms. Tačiau žmonėms tai rodo visiškai skirtingus simptomus:

Inkubacinis laikotarpis gali trukti iki trijų savaičių. Nepaisant to, kad liga žmogui praeina gana lengvai, ji gali sukelti komplikacijų. Dėl to žmogus gali susirgti plaučių uždegimu, encefalitu ar sepsiu. Gydytojai rekomenduoja būti dėmesingesniems savo būklei, laikytis higienos taisyklių ir stebėti savo mitybą.

Ar beždžionių raupai pavojingi žmonėms?

undefined

Žmonėms tokia liga, skirtingai nei gyvūnai, praeina gana lengva forma. Mirtini atvejai sudaro tik 10 proc. Tačiau daugiausia jų užfiksuota tarp jaunimo. Geriausiu atveju liga trunka nuo dviejų iki trijų savaičių, kol galiausiai organizmas susidoroja su infekcija.

Infekcija prastai perduodama iš žmogaus į asmenį. Todėl gydytojai gali sulaikyti ligą Afrikos žemyne. Nors turint išvystytą infrastruktūrą ir reguliarius skrydžius, infekcija pasitaiko ir kituose žemynuose.

Vakcinos nuo tokių raupų nėra. Tačiau žmonių skiepai nuo raupų gali būti laikomi profilaktiniais. Tie, kurie buvo paskiepyti, rečiau atsiduria ligoninės lovoje. Jie tiesiog rekomenduoja lovą ir gerti daug vandens. Čia pridedami antibiotikai ir skausmą malšinantys vaistai.

Kurios šalys serga beždžionėmis

Šiais metais liga jau užfiksuota Didžiojoje Britanijoje, Švedijoje, Italijoje ir net JAV. Pirmą kartą apie šią ligą gegužės 7 dieną pranešta Didžiosios Britanijos gyventojui, grįžusiam namo iš Nigerijos.

undefined

Madride, gegužės 18 d., buvo įvestas sanitarinis įspėjimas, kai liga buvo patvirtinta aštuoniems žmonėms. 2019 metais ši liga buvo nustatyta Singapūre, o metais anksčiau – Izraelyje. Tokia statistika kelia nerimą žmonėms, išgyvenusiems kelias koronaviruso bangas.

Nepaisant to, kad liga nėra labai sunki, ji turi visas galimybes mutuoti ir tapti tikrai žmogumi. Tokiu atveju gali išsivystyti nauja pandemija. Beždžionių raupų Rusijoje dar nėra. Čia jie mano, kad nėra šansų jai prasiskverbti, o juo labiau naujai pandemijai.

Liga į šalį nepateks, nes anksčiau buvo imtasi visų saugumo priemonių: sustiprinta karantino kontrolė pasienyje ir sukurta speciali tyrimų sistema, kad būtų galima greitai nustatyti infekciją.