Jau 2022 metų rudenį kai kurie produktai gali visiškai išnykti iš Rusijos parduotuvių lentynų. Viskas dėl užsienio įmonių pasitraukimo iš vidaus rinkos. Grandinės greitai bando užlopyti asortimento skyles, tačiau tik nedaugelis mano, kad artimiausiu metu bus visiškai pakeistas importas.
Kokie maisto produktai išnyks iki 2022 m. rudens
Per tris mėnesius, praėjusius nuo specialiosios karinės operacijos Ukrainos teritorijoje pradžios, dešimtys įmonių paskelbė apie savo sprendimą palikti Rusijos rinką. Investicijos sustojo, pasaulio lyderiai visiškai ar iš dalies sustabdė pardavimus. „Coca-Cola“, „Pepsico“, „Danone“, „Mars“, „Nestle“ – visi palieka vidaus rinką.
Dalis šių produktų vis dar yra kai kurių parduotuvių lentynose. Tačiau labai greitai situacija gali pasikeisti. Anastasija Markova, kuri yra viena iš prekybos tinklo „Perekrestok“ lyderių, pažymėjo, kad situacija greitai taps sunki. Jau rudenį iš rinkos turėtų pasitraukti pagrindinių žaidėjų A markės. Todėl šiuo metu šie produktai bando rasti pakaitalą.

Iš parduotuvių, anot Markovos, „Nestle“ produkcija gali dingti. Trūksta ir pieno produktų. Pavyzdžiui, „Danone“ Epica jogurto linija nebepasiekiama.
Markova atkreipė dėmesį į įmonę „Fazer“, kuriai FAS leido parduoti „Kolomensky BKH“ vietines gamyklas. Visi gaminiai bus gaminami su Khlebny Dom prekės ženklu. Tačiau „Nestle“ jau pranešė, kad „KitKat“ ir „Nesquik“ nebus parduodami Rusijos Federacijoje.
Pažymima, kad sankryžoje buvo deramasi dėl suomiškų prekių tiekimo. Pačios gamyklos dabar veikia pagal sutartis, tačiau Suomijos vyriausybė atsisakė bendradarbiauti. Todėl pristatymų čia irgi nebus.
Kokios prekės išnyks Rusijoje
Anksčiau tapo žinoma, kad „Perekrestoke“ trūksta „Coca-Cola“ ir „PepsiCo“ gaminamų sulčių ir gėrimų. Priežastys buvo nurodytos nepakankamos pakuotės, nes TetraPak sumažino gamybą. Taip pat pastebėta, kad sirupai, kurių pagrindu gaminami gėrimai, nėra atvežami iš kitų šalių.

Panaši istorija stebima ir su ne maisto prekių grupe. Greitai iš lentynų gali išnykti ir „Procter & Gamble“ kosmetika bei buitinė chemija. Tai pirmoji įmonė, kuri teigia kol kas užsiimsianti verslu šalyje, tačiau nutrauksianti visas kapitalo investicijas ir reklamą. Henkelis pranešė apie visišką darbų Rusijos Federacijos teritorijoje nutraukimą.
Ar importo pakaitalai Rusijos Federacijoje gali atsirasti iki 2022 m. rudens
Rinkos dalyviai nelabai tiki importo pakeitimu. Aleksandras Myšinskis, kuris yra vienas iš „Real“ tinklo savininkų, turi savo nuomonę. Jis mano, kad jei rublio kursas bus toks pat, atsiras šachta produktų iš kitų šalių. Pavyzdžiui, Turkija ir Kinija gali pasiūlyti savo prekes tokiomis kainomis, kurių Rusijos gamintojai vargu ar atitiks. Tai taikoma gėrimams ir konditerijos gaminiams.

Myšinskis mano, kad Rusijos Federacijoje galima investuoti į gamybą, jei yra stabilumas. Tačiau artimiausiu metu, kaip jis mano, galite apie tai pamiršti. Užuot atidarius naujas pramonės šakas, esamos gali sustoti. Pats Aleksandras iki šiol atidėjo idėją pradėti naują gamybą ir atidaryti mažmeninės prekybos projektą.
Rusijos gamintojai pažymi, kad yra įstrigę sunkioje situacijoje. Pavyzdžiui, alaus įmonė „AF Brew“ nebegali parduoti produkcijos užsienyje. Gamintojas taip pat nekviečiamas į festivalius.
Su žaliavomis yra didžiulė problema. Pagrindiniai apynių gamintojai buvo Australija ir JAV. Rusijos Federacijoje tai neauginama. Tas pats su vaisių tyrėmis, ką jie darė Prancūzijoje.
Kai kurių produktų savikaina išaugo iki 50%. Gamybos patalpos aprūpintos importuota įranga ir visomis importuotomis dalimis. Todėl niekas negali tiksliai pasakyti, kas bus toliau.