Baudos padidintos du kartus 🏘️
Baudos už savavališkas statybas nuo šiol sieks tūkstančius eurų: įvertino, ar tai suveiks

Baudos už savavališkas statybas nuo šiol sieks tūkstančius eurų: įvertino, ar tai suveiks

Du kartus padidintos baudos fiziniams asmenims už pakartotinius savavališkos statybos, statinio rekonstravimo, kapitalinio remonto ar griovimo atvejus. Jei iki šiol už pakartotinę savavališką naujo nesudėtingojo statinio statybą buvo skiriama 300–600 eurų bauda, tai dabar ji gali siekti ir 1,2 tūkst. eurų.

nuotrauka
nuotrauka

Jeigu pakartotinai savavališkai statomas ypatingasis statinys, bauda gali siekti ir 5,5–6 tūkst. eurų. Nesudėtingojo statinio pakartotinis savavališkas rekonstravimas nuo šiol užtraukia 280–1,2 tūkst. eurų baudą.

Savavališkų statybų vis daugėja

Baudos didinamos dėl to, kad savavališkų statybų mastai yra gana dideli. Per paskutinius trejus metus Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija Lietuvoje surašė 1660 savavališkos statybos aktų, o pakartotiniai aktai buvo surašomi 20 proc. atvejų.

Kai kuriems asmenims savavališkos statybos aktai ar privalomieji nurodymai pakartotinai surašyti dešimt ir daugiau kartų, yra atvejų, kai šie dokumentai pakartotinai surašyti dvidešimt ir daugiau kartų.

Kokios baudos numatomos?

Atsižvelgus į nuo gegužės 1 d. įsigaliojusias Statybos įstatymo pataisas, nustatytos sankcijos už pranešimo apie statybos pradžią, atitinkančio įstatyme nustatytus reikalavimus, nepateikimą.

Įvertinus pranešimo apie statybos pradžią pateikimo svarbą, už šio pranešimo nepateikimą nustatytos didesnės baudos, negu už informacijos apie statybos pradžią nepateikimą – jos siekia nuo 200 iki 600 eurų. Šis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo 400 iki 800 eurų.

nuotrauka
nuotrauka

Statybos įstatyme nustačius, kad rangovas privalo identifikuoti ir registruoti visus objekte dirbančius subrangovus, įteisinta sankcija už informacijos apie pasamdytą subrangovą nepateikimą. Už tai gresia bauda nuo 200 iki 600 eurų. Jei šis administracinis nusižengimas padarytas pakartotinai, tai užtraukia baudą nuo 400 iki 800 eurų.

Savavališkai pastatyto ar statomo statinio (jo patalpų) naudojimas, nebaigto statinio (jo patalpų) naudojimas, išskyrus Statybos įstatyme nustatytus atvejus, taip pat naudojimas pažeidžiant Statybos įstatyme ir kituose įstatymuose nustatytus reikalavimus, naudojimas ne pagal paskirtį, išskyrus Vyriausybės nustatytus atvejus, užtraukia baudą nuo 280 iki 3 tūkst. eurų. Padarius tokį nusižengimą pakartotinai – nuo 400 iki 6 tūkst. eurų.

nuotrauka
nuotrauka

Taip tikimasi išvengti atvejų, kai apskundus teismui Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos sprendimą dėl savavališkos statybos toliau vykdoma ūkinė veikla statinyje ar jo dalyje, dėl kurio surašytas savavališkos statybos aktas.

nuotrauka
nuotrauka

Ar baudos keis esamą situaciją?

Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) direktorius Dalius Gedvilas 15min teigė, kad tik iš dalies.

„Nebus taip, kad baudos visiškai neatgrasys, bent ne visus“, – mano jis.

Pasak D.Gedvilo, yra nemažai norinčių statyti nelegaliai.

nuotrauka
nuotrauka

„Yra kita problema – nelegalių statybų nemažai, nes labai sudėtinga gauti statybos leidimą. Dažnai būna taip, kad, pavyzdžiui, investuotojas neištveria mūsų biurokratinių slenksčių perėjimo ir pradeda statybą anksčiau. Jeigu susiprojektuoja ir bando gaut statybos leidimą, mato, kad ilgai užtrunka, tada rizikuoja statyti nelegaliai', – pastebi D.Gedvilas.

Anot jo, šioje vietoje baudų padidinimas gali turėti poveikį, bet statybos leidimų išdavimo biurokratija gali sąlygoti, kad statys ir nelegaliai.

Šaltinis: 15min

854
490 Pasidalino
mitybos planas
mitybos planas