Bendruomenės iniciatyva: Kaip apsisaugoti nuo greičio matuoklių?
Greičio matuokliai vairuotojams dažnai kelia nemažai streso, ypač tuomet, kai jie pastatomi netikėtose vietose. Ne vienas vairuotojas galėjo pastebėti, kad šie matuokliai įrengiami atkarpose, kur vairuotojai dažniausiai nejučiomis paspaudžia akseleratorių smarkiau nei leidžiama. Tokie trikojai greičio matuokliai gali būti ne tik galvos skausmas, bet ir rimta priežastis mokėti baudas.
Vieno Dzūkijos miestelio bendruomenė, pastebėjusi, kad trikojis dažnai „svečiuojasi“ tam tikrose vietose, sugalvojo originalų sprendimą. Šio miestelio trikojai paprastai statomi pakalnėje, ties įvažiavimu į gyvenvietę, kur, nors ir nėra gyvenamųjų namų, galioja gyvenvietės eismo režimas. Miestelio gyventojai nusprendė pastatyti savadarbį ženklą, įspėjantį įvažiuojančius vairuotojus apie galimą „siurprizą“. Taip bendruomenė tikėjosi sumažinti greitį ir informuoti vairuotojus apie artėjantį trikojį matuoklį.
Policijos pozicija: savadarbiai ženklai – draudžiami
Nepaisant šio sumanymo, policijos atstovai yra kategoriški ir tokias bendruomenės inovacijas vertina neigiamai. Policija pabrėžia, kad eismo reguliavimo priemonės turi būti suderintos su atitinkamomis institucijomis, o savavališkai statyti ženklus yra draudžiama.
Kelių įstatymo 13 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad technines eismo reguliavimo priemones valstybinės reikšmės keliuose įrengia kelius prižiūrinčios įmonės. Tai turi būti suderinta su Lietuvos automobilių kelių direkcija ar kitomis atsakingomis institucijomis. Vietiniuose keliuose šis suderinimas turi būti atliktas su atitinkama savivaldybės institucija ar įgaliota įstaiga.
Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 12 straipsnio 6 dalyje aiškiai reglamentuojama, kad eismo dalyviai neturi teisės savavališkai įrengti, perkelti ar pašalinti eismo tvarką nustatančias priemones. Taip pat draudžiama užtverti kelią, palikti kelyje įvairius daiktus ar kitaip trukdyti eismui.
Galimos pasekmės už savavališkus veiksmus
Policijos atstovai primena, kad Administracinių nusižengimų kodekso 459 straipsnio 3 dalyje yra numatyta atsakomybė už techninių eismo reguliavimo priemonių įrengimą ar nuėmimą nesuderinus su teisės aktuose nurodytomis institucijomis. Už šį nusižengimą numatyta bauda, kuri gali siekti nuo 140 iki 300 eurų.
Taip pat to paties straipsnio 8 dalyje nustatyta atsakomybė už statinių pakelėse, šūkių, plakatų, reklaminių skydų ir kitų priemonių įrengimą kelio apsaugos zonoje, jei tai nėra suderinta su atitinkamomis institucijomis. Tokiu atveju bauda gali būti dar didesnė – nuo 300 iki 560 eurų.
Įspėjimai vietoj savavališkų ženklų
Nors bendruomenės kūrybingumas ir iniciatyvumas sveikintini, svarbu laikytis galiojančių kelių eismo taisyklių ir įstatymų. Vietoje savavališko ženklų statymo, vairuotojai skatinami būti dėmesingais kelyje, laikytis eismo taisyklių ir atidžiai stebėti kelių ženklinimą bei greičio ribojimus. Jei gyventojai mano, kad tam tikroje vietoje reikalingas papildomas ženklinimas ar kitos eismo reguliavimo priemonės, jie turėtų kreiptis į atsakingas institucijas ir aptarti galimybes įgyvendinti šiuos sprendimus pagal galiojančią tvarką.