Birželį Baltijos šalyse elektros kainos šoktelėjo: ekspertai aiškina priežastis
Birželį Baltijos šalyse elektros kainos šoktelėjo: ekspertai aiškina priežastis

Birželį Baltijos šalyse elektros kainos šoktelėjo: ekspertai aiškina priežastis

Karščio Banga Elektros Kainoms: Kodėl Birželis Atnešė Staigų Šuolį?

Birželį Baltijos šalyse šoktelėjo ne tik termometrų stulpeliai, bet ir elektros kainos. Šis karštas mėnuo, lyginant su geguže, atnešė 20,8 proc. augimą iki 9,16 ct/kWh. „Enefit“ teigimu, pagrindinė priežastis – padidėjęs elektros poreikis vėsinimui, kurio nepavyko kompensuoti atsinaujinančių energijos išteklių gamyba bei sudėtinga situacija su elektros perdavimo tinklais iš kitų šalių.

nuotrauka
nuotrauka

Elektros Poreikio Augimas ir Rinkos Situacija

Nepriklausomo energijos tiekėjo „Enefit“ Rizikų valdymo padalinio vadovas Valdemar Fiodorovič paaiškina, kad elektros rinka normalizavosi po COVID-19 pandemijos ir Rusijos karo Ukrainoje sukrėtimų. Elektros kainų kilimą birželio mėnesį daugiausia lėmė dėl karštų orų išaugęs energijos poreikis vėsinimui. Lietuvos nacionalinė elektros paklausa birželį išaugo nuo 15 GWh iki 913 GWh.

nuotrauka
nuotrauka

Saulės ir Vėjo Energijos Įtaka

Birželį saulės elektrinės pasižymėjo efektyvumu, sugeneruodamos 977 MW žaliosios energijos. Tačiau vėjo generacija, kurios efektyvumas rytais ir vakarais yra mažesnis, buvo nepastovi. Todėl elektros kainų kreivė svyravo mėnesio eigoje. Vėjo parkai sugeneravo 150 GWh žaliosios energijos, o kartu su saulės ir vandens jėgainėmis – 450 GWh. Gegužę šis skaičius buvo 15,5 proc. didesnis.

nuotrauka
nuotrauka

Importo Svarba Elektros Kainoms

Birželį elektra panašiai kainavo visose Baltijos šalyse: Latvijoje didmeninė kaina buvo 11,09 ct/kWh (su PVM), Estijoje – 11,18 ct/kWh (su PVM). Planiniai darbai energetikos infrastruktūroje, tokie kaip „Estlink 2“ elektros jungties neveikimas tarp Suomijos ir Estijos bei techninė priežiūra Suomijos „Olkiluoto-1“ atominėje elektrinėje, mažino gamybos pajėgumus regione ir apsunkino pigesnės elektros paskirstymą.

nuotrauka
nuotrauka

Vėjo ir Lietaus Poveikis

Antroji ir trečioji birželio savaitės Centrinėje ir Šiaurės Europoje pasižymėjo vėjuotomis ir lietingomis dienomis. Vokietijoje vyravę vėjuoti orai įsuko vėjo jėgaines, leidžiant susidariusį pigesnės elektros perteklių paskirstyti į Lietuvą ir gretimas šalis. Be to, gausesnis lietus šiaurėje papildė rezervus, efektyviai įdarbinant vietos hidroelektrines.

nuotrauka
nuotrauka

Prognozės Ateičiai

„Enefit“ eksperto teigimu, vasara įprastai pasižymi didesnėmis elektros kainomis, ir ši tendencija veikiausiai tęsis. Ilgalaikės meteorologų prognozės rodo, kad liepą oro temperatūra turėtų būti iki 1,5 °C aukščiau normos, o kritulių kiekis – iki 5 proc. didesnis už daugiametį vidurkį. Vėjas ir krituliai gali tapti veiksniu, efektyvinančiu gamybą iš atsinaujinančių energijos išteklių.

nuotrauka
nuotrauka

Planiniai Darbai ir Elektros Importo Apribojimai

Dėl planinių darbų iki spalio bus apribotas Lietuvos jungties su Švedija „NordBalt“ pralaidumas. Ši elektros arterija tiekia pigesnę energiją iš Skandinavijos, tačiau laikinai gali tekti ieškoti kitų alternatyvų. Per ateinančius šešis mėnesius mėnesinės kainos Lietuvoje svyruos nuo 7,6 iki 12 ct/kWh, o šešių mėnesių vidurkis bus apie 9,7 ct/kWh.

nuotrauka
nuotrauka

Ateities Perspektyvos ir Tvarumas

Norint stabilizuoti ir išlaikyti žemas elektros kainas, būtina galvoti apie gamybos iš atsinaujinančių energijos išteklių plėtrą nacionaliniu mastu. Kiekvienas namų ūkis gali prisidėti prie Lietuvos energetinės nepriklausomybės, įsirengdamas saulės elektrinę. Dabar tam vis dar tinkamas metas.

Dėl išaugusio elektros poreikio ir energetikos infrastruktūros iššūkių, birželis atnešė ženklų elektros kainų šuolį Baltijos šalyse. Tačiau ateities prognozės ir tvarios energijos sprendimai leidžia tikėtis stabilizacijos ir mažesnių kainų ateityje.

928
779 Pasidalino
mitybos planas
mitybos planas