Istorija apie baudą
Vairuotojo patirtis
Tauragietis Giedrius, viešėdamas Vokietijoje, išsinuomojo automobilį ir važiavo greitkeliu, kur greitis nėra ribojamas. Tačiau nepastebėjęs ženklų, įvažiavo į gyvenvietę ir viršijo greitį. Grįžęs į Lietuvą, jis sulaukė pranešimų apie 3 baudas už greičio viršijimą, kurių nesumokėjus, per mažiau nei metus skola išaugo iki 14 tūkst. eurų.
Giedrius paaiškino, kad vienas jo pažįstamas taip pat gavo 200 eurų baudą Vokietijoje, kuri per pusmetį išaugo iki 3 tūkst. eurų. Tai rodo, kad Vokietijoje baudos gali labai greitai didėti, todėl verta perspėti kitus lietuvius, važinėjančius užsienyje.
Baudų didinimas Vokietijoje
Institucijų komentarai
Kaip ir kodėl baudos už greičio viršijimą Vokietijoje gali tiek išaugti, niekas tiksliai atsakyti negalėjo. Vokietijos ambasada Lietuvoje nukreipė į Lietuvos ambasadą Vokietijoje, o ši nukreipė atgal į Vokietijos ambasadą Lietuvoje, tad komentaro nepateikė nė viena.
Tačiau Federalinė skaitmeninių technologijų ir transporto ministerija (BMDV) paaiškino, kad Vokietija yra federacinė valstybė, kurioje baudos skyrimo procedūras vykdo žemės. Kiekvienoje federalinėje žemėje baudos dydis gali skirtis, priklausomai nuo nusižengimo pobūdžio ir pavojingumo.
BMDV atstovė spaudai Simone Nieke paaiškino, kad Vokietijoje baudos dydžius lemia transporto priemonės dydis ir nusižengimo pavojingumas. Gyvenvietėse baudos už greičio viršijimą yra didesnės, nes yra daugiau pėsčiųjų, dviratininkų ir automobilių. Pvz., viršijus greitį gyvenvietėse daugiau kaip 20 km/val., bauda yra 115 eurų, o užmiestyje – 100 eurų.
Papildomi mokesčiai
Procedūriniai mokesčiai
Be baudų, už kiekvieną procedūrą yra imamas papildomas mokestis. Taip pat pranešime apie baudą gali būti nurodyti kiti mokesčiai, pvz., už pranešimo įteikimą. Administracinės ir teisinės pagalbos išlaidos su užsienio šalimis taip pat gali būti kompensuojamos pažeidėjo sąskaita.
Mokestis skaičiuojamas pagal baudos dydį, t. y. 5 proc. baudos. Mažiausia mokesčio suma gali būti 20 eurų, o didžiausia – 7,5 tūkst. eurų. Jei pranešime yra nurodytos kelios baudos, išlaidų dydis nustatomas pagal bendrą jų sumą.
Lietuvos kontekstas
Baudų didėjimas ir antstolių atlygis Lietuvoje
Lietuvoje Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) paaiškino, kad jeigu nusižengimas padaromas pirmą kartą, bauda sumažinama perpus. Tačiau jei asmuo baudos nesumoka laiku, pirminis nuosprendis yra naikinamas ir skiriama minimali bauda. Jei pažeidėjas nesumoka ir tada, VMI išieškojimą perduoda antstoliui, kuris taip pat prideda savo darbo išlaidas.
Antstolių rūmų revizijos komisijos narys Saulius Virbickas paaiškino, kad administracinės baudos išieškojimo išlaidos Lietuvoje negali išaugti neproporcingai, nes tiek baudos, tiek antstolio vykdymo išlaidos yra fiksuotos. Pvz., išieškant 1 tūkst. eurų skolą, antstolio atlygis yra 170 eurų, o išieškant 40 tūkst. eurų skolą, antstolio atlygis yra 1,6 tūkst. eurų.
Virbickas pabrėžė, kad didesnių skolų išieškojimas yra retas atvejis, tačiau skolų didėjimas Lietuvoje priklauso ir nuo priteisimo, pvz., už priteistas palūkanas ar netesybas.