Daugiabučių kiemuose, ypač didmiesčiuose, dažnai galima pamatyti kelis nenaudojamus automobilius. Jie rūdija, stovi su prakiurusiomis padangomis ar net be valstybinių numerių. Tokios transporto priemonės ne tik gadina aplinkos vaizdą, bet ir kelia problemų gyventojams. Tačiau savininkai retai kada pagalvoja, kad toks automobilis kieme gali užtraukti didesnę nei vidutinį metinį atlyginimą viršijančią baudą.
Seni automobiliai – pavojingos atliekos
Aplinkosaugos specialistai primena, kad seni, techniškai netvarkingi ir nebenaudojami automobiliai gali būti priskiriami pavojingosioms atliekoms. Už netinkamą jų tvarkymą taikomos griežtos baudos ir įvertinama padaryta žala aplinkai.
Remiantis 2023 m. spalio 1 d. Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, Lietuvoje buvo beveik 461 tūkst. transporto priemonių, kurių leidimas dalyvauti eisme yra sustabdytas. Daugiau nei pusei šių transporto priemonių leidimas buvo sustabdytas ilgiau nei dvejus metus, o tai rodo, kad šios transporto priemonės greičiausiai stovi kiemuose, šalikelėse arba buvo neteisėtai išardytos.
Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacijos vadovas Vladimiras Jankoit pažymi, kad toks ilgalaikis automobilio nenaudojimas rodo jo netinkamumą eksploatacijai: „Dvejus metus nenaudojamą automobilį galima priskirti atliekoms, nes jis greičiausiai yra mechaniškai netvarkingas ir nebetinka eksploatavimui.“
Didžiulės baudos ir kaip jų išvengti
Už aplinkos teršimą atliekomis aplinkosaugininkai skiria baudas ir apskaičiuoja padarytą žalą. Tokių baudų dydį lemia atliekų rūšis bei kiekis. Eksploatuoti netinkamos transporto priemonės (ENTP) yra laikomos pavojingomis atliekomis. Aplinkos apsaugos klausimais konsultuojančios įmonės UAB „Biosistema“ specialistai apskaičiavo, kad pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu patvirtintą metodiką, žala, padaryta aplinkai už vieną ENTP, sveriančią apie 1,5 tonos, gali siekti net 15 639 eurus.
Tokios žalos dydis būtų taikomas už kiekvieną kieme, šalikelėje ar kitur laikomą eksploatuoti netinkamą automobilį. Todėl, norint išvengti tokios baudos, reikėtų seną automobilį perduoti atliekų tvarkytojams. Šis žingsnis ne tik padeda saugoti aplinką, bet ir prisideda prie žiedinės ekonomikos. Be to, atliekų tvarkytojai neretai siūlo ir finansinę kompensaciją už perduotą transporto priemonę, todėl gaunama dviguba nauda – išvengiama baudos ir papildomos naudos kišenei.
Patikėkite tvarkymą tik legaliems atliekų tvarkytojams
Gamintojų ir importuotojų asociacijos direktorė Asta Pakštaitė-Marcinkienė įspėja, kad ne visi ENTP priimantys asmenys automobilių atliekas tvarko pagal teisės aktus. „Tai padidina riziką, kad transporto priemonėse esančios medžiagos nebus tinkamai surinktos ar perdirbtos ir pateks į aplinką“, – sako ji. Dėl šios priežasties buvo sukurta speciali internetinė svetainė, kurioje galima rasti tinkamai veikiančius ENTP tvarkytojus. Jų sąrašas skelbiamas svetainėje www.autotvarkymas.lt.
Automobilių atliekų vertė ir perdirbimo nauda
Eksploatuoti netinkamos transporto priemonės gali būti ne tik aplinkai pavojingos atliekos, bet ir vertingas žaliavų šaltinis. Vertingiausios automobilių atliekos – akumuliatoriai, amortizatoriai ir metalai, nes jose yra daug vertingų medžiagų, tinkančių pakartotiniam naudojimui ir perdirbimui. Pakartotinai galima panaudoti ir daugelį automobilio dalių: kėbulų dalis, variklius, žibintus, veidrodžius, ratlankius, pavarų dėžes, radiatorius ir salono detales.
Metalines dalis, tokias kaip aliuminio ratlankiai, ašys ir rankenos, galima išlydyti ir panaudoti iš naujo. Senų padangų guma taip pat gali būti naudojama gaminant kitus produktus, pavyzdžiui, sporto aikštelių dangas, atitvarus ar batų padus.
„Svarbu, kad kuo daugiau atliekų būtų surinkta teisėtai, nes jų perdirbimas ne tik taupo gamtos išteklius, bet ir mažina aplinkos taršą“, – pabrėžia A. Pakštaitė-Marcinkienė. Ji taip pat ragina automobilio remontą patikėti aplinkosaugos sertifikatus turintiems autoservisams, o nevažiuojančius automobilius perduoti tik legaliems atliekų tvarkytojams.