Galimybė gerokai užsidirbti
Jūsų piniginėje gali slėptis lobis: 1 ypatingas centas gali būti vertas ir 6000 eurų

Jūsų piniginėje gali slėptis lobis: 1 ypatingas centas gali būti vertas ir 6000 eurų

Kišenėje turėdami retą ar su klaidomis kaldintą monetą galite kaip reikiant pralobti.

Pasirodo, 1 ar 20 euro centų monetos gali virsti kur kas įspūdingesnėmis sumomis.

nuotrauka
nuotrauka

Tarp vertingiausių – lietuviška moneta

Yra daugybė monetų kolekcininkų, galinčių turėti monetų, kurias parduotų už labai dideles pinigų sumas.

Viena tokių – su klaida iškaldinta Žuvinto rezervatui skirta moneta, kurią medžiote medžioja kolekcionieriai.

nuotrauka
nuotrauka

Ši moneta – itin vertinga. Štai platformoje „Ebay“ su klaida iškaldinta moneta šiuo metu pardavinėjama už keturženkles sumas.

nuotrauka
nuotrauka

Tačiau 1 ar 20 centų monetos, jas pardavus, taip pat gali jus praturtinti didelėmis sumomis.

Numizmatinėmis ir kitomis vertybėmis prekiaujančių parduotuvių Florinus.lt direktoriaus pavaduotojas Vaidotas Leškevičius 15min pasakojo, kad nors monetos su kalyklos klaidomis įprastai yra vienos iš rečiausių ir labiausiai vertinamų numizmatinių vertybių, kita vertus, monetos su defektais ar kitais mechaniniais pažeidimais gali būti ir bevertės.

„Euro centų yra milijonai. Daug jų yra kreivų, šleivų, su metalo priedais ir pan. Kai kurios monetos yra pažeistos ar kitaip deformuotos dėl žmonių veiksmų. Tokios monetos neturi vertės“, – aiškino V.Leškevičius.

Jo teigimu, pačios vertingiausios monetos yra ne brokuotos, su defektais, bet tos, kurios yra su kalyklos klaida.

„Tokios monetos, kurios buvo išleistos tam tikru tiražu. Vienas iš geriausiai žinomų atvejų Lietuvoje yra 2 eurų monetos, skirtos Žuvinto nacionaliniam parkui. Turiu minty atvejį, kai vietoje lietuviško gurto buvo iškaltas latviškas. Tokios monetos kaina šiuo metu siekia apie 2500 eurų. Manau, kad tokią monetą dar tikrai turės kai kurie žmonės namuose ir net neįtaria jos vertės. Lietuvos Bankas pranešė, kad šios monetos su klaida į apyvartą buvo išleista iki 10 procentų tiražo, t.y. iki 500 vnt. monetų“, – komentavo V.Leškevičius.

Kalbant apie centus, pasak pašnekovo, viena iš brangiausių kada nors parduotų monetų su klaida buvo Italijos 1 centas, kuris buvo iškaltas ant 2 centų ruošinio.

Monetų reverse klaidingai pavaizduotas Turino Mole Antonelliana bokštas, o ne XIII a. Kastel del Montės (Castel del Monte) pilis Apulijoje. Mole Antonelliana turėtų būti tik ant 2 centų monetų.

nuotrauka
nuotrauka

Kaip rašo numismag.com, 2013 m. gegužės 23 d. italų kolekcininkas už 6 600 eurų (įskaitant visus aukciono mokesčius) nusipirko 2002 m. vieno cento Italijos monetą su šia klaida.

nuotrauka
nuotrauka

Pradinė nustatyta kaina 2,5 tūkst. eurų sukėlė tikrą pasiūlymų mūšį.

„Tai rezultatas, pranokstantis mūsų lūkesčius“, – tuomet pareiškė Italijos aukcionų namų pirmininkas Giulio Filippo Bolaffi.

Šiame aukcione už 6,6 tūkst. eurų įsigyta moneta vis dėlto nenustatė galutinės šios klaidingos monetos rinkos vertės.

Vėlesniuose aukcionuose 2015 m. jos kaina svyravo apie 2 500 eurų, 2017 m. rugpjūčio mėn. ebay aukcione ši moneta, buvo parduota už 1,95 tūkst. eurų. Tiesa, radę tokią monetą vis viena nenuliūstumėte - net ir ši kaina monetos nominalią 1 ct vertę viršija beveik 200 tūkst. kartų.

Mažiausio nominalo monetų gyventojai yra linkę nekaupti – gera žinia ta, kad egzistuoja ir kiek didesnio nominalo monetų, kurios tikroji vertė – kelis šimtus kartų didesnė.

„Vokietija 2002 metais išleido 20 centų monetą su pasukimo štampavimo klaida, kurios kaina siekia apie 200 eurų“, – atskleidė ekspertas.

V.Leškevičiaus teigimu, numizmatų pasaulyje pasitaiko monetų su kalyklos klaidomis, bet jos būna ypatingai retai, todėl jų kainos yra labai aukštos.

Tačiau jis perspėja, kad yra pavojus, jog tokių monetų gali būti ir padirbinių.

„Kaip pavyzdį iš savo asmeninės patirties galiu paminėti jauno moksleivio atvejį, kuris įsigijo anksčiau minėtą Žuvinto monetą su klaida iš skelbimų portalo. Jis sumokėjo 200 eurų, bet ji buvo padirbta. Su staklėmis buvo išspaustas 2 eurų monetos vidurys ir įstatytas į latviškos monetos vidurį. Šią monetą pardavė kaip kalyklos klaidą. Tačiau ši monetą su klaida buvo iškalta tik numizmatinėje pakuotėje ir jos nebuvo apyvartoje“, – pasakojo V.Leškevičius.

Kaip neapsigauti?

Internete išties yra daugybė žmonių, neturinčių pakankamai žinių ir perkančių arba parduodančių jas nežinodami tikrosios jų vertės. Todėl kai kuriais atvejais tikėtina, kad galite atsidurti sukčių ar apgavikų akiratyje.

Svarbu žinoti, kaip ir kur geriausia tokias monetas parduoti. Pavyzdžiui, 2 eurų proginės monetos yra vienos iš tų, kurios paprastai labai gerai parduodamos rinkoje.

Pirma, pasak numizmatikos ekspertų, tokių kaip Javieras Mercado, bendrovės „Coleccionistas de Monedas“ generalinis direktorius, tam, kad sužinotume tikrąją savo monetos vertę, turime atsižvelgti į tris pagrindinius aspektus. Akivaizdu, kad to nežinodami negausime realios naudos ir negalėsime derėtis dėl kainos.

Šie aspektai yra šie:

1. Unikalumas: paprastai tai yra vienas svarbiausių aspektų nustatant monetos vertę. Jei turite vienetą, pasižymintį retumu ar klaida, jo kaina neabejotinai padidės eksponentiškai.

Būtent dėl to vertinga ir viena lietuviška 2 eurų moneta. Priminsime, kad Lietuvos bankas buvo pranešęs, kad šio ispanų aprašomo pavyzdžio 2 eurų proginės BU kokybės monetos, skirtos Žuvinto biosferos rezervatui, numizmatinėje pakuotėje buvo nukaldintos su klaida briaunos užraše.

Vietoj lietuviško užrašo LAISVĖ * VIENYBĖ * GEROVĖ * briaunoje yra latviškas užrašas DIEVS * SVĒTĪ * LATVIJU (liet. Dievas laimina Latviją).

2. Išsilaikymas: tai – dar vienas esminis aspektas. Pavyzdžiui, kad bet kuri jūsų 2 eurų moneta būtų vertinga, ji turi būti puikios būklės.

3. Kainų tendencijos: kaip žinote, ne visos 2 eurų monetos yra vienodai vertingos. Tiesą sakant, kai kurios jų dar tik papildo vertingiausių monetų sąrašą. Taip yra minėtos 2021 m. nukaldintos lietuviškos šios vertės monetos atveju, kurios kaina jau pasiekė 2000 eurų. Tokio tipo monetų įsigijimas iš karto, kai tik jos nukaldinamos, gali būti labai gera investicija, jei norite susigrąžinti savo pinigus ir po kelerių metų uždirbti šiek tiek daugiau.

Svarbu ir kur parduoti savo monetas.

Tai galima padaryti numizmatikos parduotuvėse, paprastai tai specializuotos parduotuvės, kuriose perkamos ir parduodamos kolekcinės vertybės. Jose paprastai siūlomas įvertinimas ir teisinga kaina.

Antroji alternatyva – specializuoti aukcionai. Jie paprašys jūsų atsiųsti daiktą įvertinti, o po to nuspręs, ar įtraukti jį į kitą aukcioną, ar ne.

Galiausiai yra internetinės platformos, pavyzdžiui, „eBay“, „Catawiki“ arba „Todocoleccion“. Tai – portalai, kuriuose galėsite nustatyti kainas, pagal kurias pirkėjai galės pateikti priešpriešinius pasiūlymus arba pirkti. Prieš pasirinkdami bet kurią iš šių galimybių, nepamirškite aiškiai nurodyti tokių aspektų, kaip išleidimo metai, serija ir išsaugojimo būklė.

Šaltinis: 15min

560
817 Pasidalino
mitybos planas
mitybos planas