Kas nutinka su banko sąskaitomis, kai miršta jų savininkas?
Ką reikia daryti paveldėtojams, norint atgauti pinigus iš sąskaitos, ir kiek laiko lėšos saugomos banke?
Bankų atstovai atsakė į aktualiausius klausimus, kas nutinka su sąskaitomis mirus klientui.
SEB banko valdybos narė, Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė Eglė Dovbyšienė 15min tvirtino, kad kai bankui tampa žinoma apie asmens mirtį – gaunamas dokumentas apie mirties faktą arba duomenys iš Gyventojų registro – asmens turėtos sąskaitos, kortelės ir interneto bankas yra blokuojamas.
„Tokiu atveju lėšos iš mirusio asmens gali būti pervedamos tik paveldėjimo teisės liudijime nurodyta tvarka“, – teigė E.Dovbyšienė.
Tiesa, pinigai į blokuotą sąskaitą vis dar gali įkristi, todėl 15min anksčiau yra aprašęs ir kuriozinių situacijų.
„Swedbank“ banko atstovas spaudai Saulius Abraškevičius 15min taip pat teigė, kad, gavęs informaciją apie kliento mirtį, bankas iš karto blokuoja jo sąskaitas.
Tiesa, kaip pabrėžia E.Dovbyšienė, mirusio asmens sąskaita yra blokuojama, tačiau lėšų įskaitymo operacijos yra galimos.
Dėl to nutinka ir kuriozinių situaciją. 15min portalas yra aprašęs ir žmoną palaidojusio jonaviškio Ryčio istoriją, kai jo bičiulis netyčia pervedė pinigus į mirusios sutuoktinės sąskaitą – vyras kurį laiką negalėjo iš jos atsiimti pinigų, nes nebuvo pateikęs paveldėjimo dokumentų.
Pasak S.Abraškevičiaus, mirusio kliento sąskaita banko iniciatyva gali būti ne tik blokuojama, bet ir uždaroma keliais atvejais: jei mirusio kliento sąskaitoje nėra lėšų ar yra įsiskolinimas bankui už suteiktas mokėjimo paslaugas.
Jei lėšų sąskaitoje yra, ji uždaroma tada, kai įpėdiniams būna išmokėtos visos jiems priklausančios lėšos.
„Toks išmokėjimas padaromas, remiantis pateiktu notaro ar jam prilyginto asmens išduotu paveldėjimo teisės pagal įstatymą ar testamentą liudijimu / pergyvenusio sutuoktinio nuosavybės teisės liudijimu į santuokos įgytų lėšų 1/2 dalį“, – komentavo S.Abraškevičius.
Pasak jo, informacija apie klientų duomenis (mirties faktas, vardo, pavardės, asmens dokumento informacijos pasikeitimas) nuolatos atnaujinama pagal Registrų centro tvarkomus Gyventojų registro duomenis. Gavus informaciją apie kliento mirtį, sąskaitos aptarnavimo ir kiti mokesčiai nebeskaičiuojami.
„Atskirais atvejais šios informacijos galime ir negauti, jei mūsų turimi asmens duomenys nesutampa su Gyventojų registro duomenimis. Pavyzdžiui, kai sąskaita atidaryta taip seniai, kad nebuvo nurodytas asmens kodas ir sąskaitos savininkas iki mirties datos nebesikreipė dėl duomenų patikslinimo į mus. Na, arba klientas mirė užsienyje. Dėl šios priežasties suinteresuotiems asmenims svarbu kuo skubiau informuoti banką apie mūsų kliento mirties aktą“, – patarė banko atstovas.
E.Dovbyšienė taip pat pataria mirusio žmogaus artimiesiems bankui pristatyti vieną iš šių dokumentų: medicininį mirties liudijimą, asmens mirties liudijimą, mirties įrašą liudijantį išrašą arba notaro patvirtintą jo kopiją.
Kiek laiko saugomos lėšos?
Pasak „Swedbank“ atstovo, lėšas mirusiojo sąskaitoje bankas saugo neterminuotai. Dėl šios priežasties asmens, kuris priėmė mirusio banko kliento palikimą, tačiau jo nepasiėmė, įpėdiniai turi teisę gauti tas lėšas pateikę būtinus dokumentus.
„Jeigu banko sąskaitoje yra teigiamas lėšų likutis, iš mirusio asmens sąskaitos jis gali būti išmokėtos tik pateikus bankui įrodymus, kad prašantis išmokėti lėšas ar jų atitinkamą dalį turi notaro ar jam prilyginto asmens išduotą paveldėjimo teisės pagal įstatymą ar testamentą liudijimą, kuriame konstatuota, kad konkrečiam įpėdiniui nuosavybes teises priklauso visos ar atitinkama dalis sąskaitoje esančių lėšų“, – teigė S.Abraškevičius.
Kad lėšos lieka mirusiojo sąskaitoje tol, kol nėra gaunami paveldėjimo dokumentai, patvirtino ir E.Dovbyšienė.