Lietuvoje šią savaitę pasigirdo audringos diskusijos po pranešimo apie užmojį atsisakyti rusiškų mokyklų. Nors šis pasiūlymas sulaukė gausybės kritikos, jis taip pat įkvėpė pasiūlymų, siekiančių dar radikalesnio švietimo sistemos pertvarkymo.
Užmojis keisti mokyklų struktūrą ir sustabdyti rusiškų mokyklų egzistavimą šalyje sukėlė įtemptą viešąjį diskursą. Kritikai pabrėžia, kad tokios priemonės gali kelti pavojų tautinių mažumų teisėms ir prisidėti prie socialinės atskirties. Nuo kitos pusės, šios idėjos palaikytojai teigia, kad tai gali būti žingsnis link bendros visuomenės formavimo ir stiprinti lietuvių kalbos vartojimą.
Debatai neapsiriboja tik pačiu pasiūlymu. Kritikai sako, kad jis gali nesuderinti su tarptautinėmis konvencijomis ir žmogaus teisių standartais. Taip pat kyla abejonės dėl to, ar tokie radikalūs sprendimai yra efektyvūs esamų problemų švietimo sistemoje sprendimui.
Vienas iš argumentų prieš užmojį yra galimas susirūpinimas dėl tautinių mažumų, kurios jaučiasi atskirtos ir nepaisomos. Tai galėtų paskatinti atotrūkį tarp skirtingų etninių grupių ir sukelti nesantaiką. Kai kurie teigia, kad būtina rasti kitas priemones, kurios galėtų padėti gerinti lietuvių kalbos žinias ir skatinti visų bendravimą lietuvių kalba.
Nepaisant kritikos, dalis visuomenės pritaria šiam užmojui ir net siūlo eiti dar toliau. Vienas iš siūlymų yra didinti lietuvių kalbos mokymo valandas ir skatinti jos vartojimą ne tik mokyklose, bet ir kasdieniniame gyvenime. Šios priemonės tikslas yra skatinti bendrąją kalbą ir išvengti radikalių pokyčių, kurie galėtų sukelti socialinę nestabilumą.
Ši diskusija dar tik prasideda, ir ateityje tikėtina, kad bus ieškomi kompromisai atsižvelgiant į visų suinteresuotų šalių nuomonę. Būtina gerbti tautinių mažumų teises ir ieškoti subalansuotų sprendimų, kurie skatintų lietuvių kalbos vartojimą, bet tuo pačiu metu nepažeistų kitų bendruomenių teisių. Užmojis atsisakyti rusiškų mokyklų tėra pradžia ilgalaikiams švietimo sistemos pokyčiams, ir diskusijos dėl to, kaip geriausia pasiekti šiuos pokyčius, tikrai tęsis ateityje