Klimatologas Egidijus Stankūnavičius išsamiai paaiškino, kodėl Lietuvoje nėra įmanoma sulaukti uraganų, tokių kaip 5-osios kategorijos uraganas „Milton“, kuris trečiadienį turėtų pasiekti Floridos krantus. Tropiniai uraganai, tokie kaip „Milton“, formuojasi ypatingomis sąlygomis – šiltuose tropiniuose vandenyse, kurių temperatūra turi siekti bent 26,5 °C. Vandenynų paviršiaus temperatūros skirtumai ir specifinės atmosferos sąlygos padeda susidaryti itin stipriems tropiniams ciklonams, kurie keliauja per vandenis, tokius kaip Karibų jūra ar Meksikos įlanka. Šių ciklonų stiprumą lemia tiek šilto vandens garavimas, tiek viršutinės troposferos atmosferos sūkiai.
Uragano „Milton“ stiprumą lėmė itin aukšta Karibų jūros vandens temperatūra, kuri siekė 29-30 laipsnių, o Meksikos įlankoje – apie 28-30 laipsnių. Tokioje aplinkoje uraganai auga labai sparčiai ir pasiekia maksimalią 5-ąją kategoriją pagal Saffiro-Simpsono skalę. Ši skalė apibūdina uraganų intensyvumą, kurį lemia vėjo greitis ir daroma žala.
Ar tokios stichijos įmanomos Lietuvoje?
Pasak klimatologo, nors Europoje ir Lietuvoje pastaruoju metu juntamos stipresnės audros ir orų permainos, tropinių uraganų, kaip „Milton“, formavimosi čia nesitikima. Europai būdingi kitokie meteorologiniai reiškiniai, tokie kaip ciklonai ir audros, tačiau dėl žemesnės jūrų ir vandenynų temperatūros, kurios šiose platumose niekada nepasiekia tropiniams uraganams reikalingos ribos, tokio stiprumo uraganai Europoje yra mažai tikėtini.
Tačiau, kaip pastebi Stankūnavičius, dėl klimato kaitos jūros ir vandenynai šiltėja, o tai gali sukelti dažnesnius ir stipresnius orų reiškinius. Nors tiesioginiai tropiniai uraganai Lietuvoje yra mažai tikėtini, galime sulaukti intensyvesnių audrų ir stipresnių vėjų, ypač Baltijos jūroje. Be to, klimatologai perspėja, kad stiprėjant klimato kaitai, kai kurie ekstremalūs orų reiškiniai gali pasireikšti dažniau ir intensyviau.
Lietuvos klimatas vis dar yra šaltasis ir vidutinis, tad tropinės stichijos tikimybė mūsų platumose lieka itin menka, tačiau vis dažnesni ekstremalūs orai yra klimato kaitos pasekmė, į kurią reikėtų atkreipti dėmesį ruošiantis ateities iššūkiams.