Šiuo metu minimali mėnesinė alga (MMA) Lietuvoje siekia 924 eurus. Ekonomistai skaičiuoja, kad kitąmet ji viršys 1000 eurų. Anot socialinės apsaugos ir darbo viceministro Vytauto Šilinsko, svarbu, kad tiksli suma būtų suderinta bendradarbiaujant abiem pusėms – darbdaviams ir darbuotojams.
Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkės Ingos Ruginienės nuomone, derybos dėl minimalios mėnesinės algos 2025 metais turėtų prasidėti nuo 1070 eurų.
„Ji turi viršyti [1000 eurų]. Lietuvos bankas yra paskaičiavęs prognozes, kad tai turėtų būti ne mažiau nei 1070 eurų. Tai aš manau, kad mūsų derybos ir turėtų prasidėti nuo šitos ribos“, – LRT RADIJO laidoje „Aukso amžius“ sako ekspertė.
I. Ruginienė priduria, kad būtent atlyginimų augimas užveda ekonomiką.
„Ekonomika auga tuomet, kai auga atlyginimai. (...) Kitu atveju verslininkams nėra galimybės išsilaikyti rinkoje. Nes jei mes neturėsime didesnių pajamų, deja, nepirksime tos produkcijos, kurią pagamina verslininkas“, – LRT RADIJUI teigia Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė.
Darbdavių konfederacijos prezidiumo narė Aurelija Maldutytė atkreipia dėmesį į tai, kad „kai kurioms įmonėms gali tekti užsidaryti arba keltis į kitas šalis, jei jos negalės bėgti kartu su profsąjungų noru ištisai kelti atlyginimus, neatsižvelgiant į tai, kokia reali ekonominė situacija ir koks yra darbo našumas mūsų šalyje“.
„Neturiu skaičiaus [kokia turėtų būti minimali alga 2025 m.]. Vakar išgirdome Lietuvos banko pristatymą, tai bus dar daug kalbų, diskusijų. Tikimės, kad profesinės sąjungos įvertins padėtį ir adekvatumą rinkoje“, – LRT RADIJUI sako A. Maldutytė.
Socialinės apsaugos ir darbo viceministro V. Šilinsko nuomone, kitų metų minimali alga viršys simbolinę 1000 eurų sumą, o tiksli suma, anot jo, turėtų būti darbdavių ir darbuotojų susitarimo reikalas.
„Tiems žmonėms, kurie dar skaičiuoja litais, tai čia būtų apie 3500 litų. Tai tikrai, manau, kad matosi geras Lietuvos progresas ir tai džiugina. O koks bus konkretus skaičius, tai turiu naivios vilties, kad pavyks susitarti darbuotojams ir darbdaviams, kaip tai pavyko padaryti pernai (...) Čia, mano nuomone, yra geriausias ir labiausiai depolitizuotas dalykas, kai nustato ne Vyriausybė, bet pavyksta susitarti abiem pusėms“, – tikina V. Šilinskas.
I. Ruginienė priduria, kad svarbu, jog darbdaviai keltų darbo užmokestį ne mokesčių sąskaita.
„Nepamirškime, kad dabar kalbame apie gynybos mokestį, kuris uždės mums papildomą naštą per kitus mokesčius. Biudžetas yra ne guminis ir jį reikia saugoti, kad neatsirastų naujų mokesčių. Aš manau, kad darbdaviai turi susikaupti ir didinti atlyginimus“, – sako Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė.
Šaltinis: lrt.lt