Lietuvis prisiteisė didelę kompensaciją iš „Wizz Air“
Šią savaitę Klaipėdos apylinkės teismas priėmė sprendimą, kuris sukėlė didelį susidomėjimą: skrydžių bendrovė „Wizz Air“ privalės išmokėti kompensaciją keleiviui ne tik už vėlavusį skrydį, bet ir padengti ženklias bylinėjimosi išlaidas. Šis sprendimas buvo priimtas po to, kai keleivis, patyręs nepatogumų dėl atidėto skrydžio iš Vilniaus į Dortmundą, susidūrė su „Wizz Air“ ignoravimu, kai prašė teisėtos kompensacijos. Nepaisant pradinių bendrovės pažadų, pinigai keleiviui nebuvo pervesti, todėl jis kreipėsi į teismą.
Teismo sprendimas už akių: reikšminga kompensacija
Klaipėdos teismas spalio 7-ąją priėmė sprendimą už akių, nes Vengrijos bendrovė „Wizz Air“ nepateikė jokio atsiliepimo į ieškinį ir nereagavo į teismo procesus. Teismas visiškai patenkino keleivio reikalavimus: buvo priteista 250 eurų kompensacija už vėlavusį skrydį, taip pat 748 eurai bylinėjimosi išlaidų padengimui bei 5 proc. palūkanos nuo priteistos kompensacijos sumos.
Kodėl byla pasiekė teismą?
Ginčas dėl kompensacijos prasidėjo dar 2023 metų pabaigoje, kai skrydis iš Vilniaus į Dortmundą buvo atidėtas daugiau nei trims valandoms. Europos Sąjungos reglamentai numato, kad tokiais atvejais keleiviai turi teisę į kompensaciją, kai skrydžio vėlavimas viršija dvi valandas. Keleivio atstovas bandė išspręsti situaciją taikiai – susisiekdamas su „Wizz Air“ elektroniniu paštu, tačiau nors bendrovė patvirtino kompensacijos galimybę, pinigai nebuvo pervesti.
Didėjantis tokių bylų skaičius Lietuvoje
Klaipėdos apylinkės teismo atstovė spaudai Monika Vismantė pažymėjo, kad Lietuvoje dažnėja tokio pobūdžio ginčų su oro vežėjais. Vis daugiau keleivių kreipiasi į teismus, kai patiria skrydžių atšaukimus, atidėjimus ar susiduria su atsisakymu juos skraidinti. Nuo 2023 m. liepos 1 d. buvo pakeista civilinių bylų nagrinėjimo tvarka, kuri leidžia tokio tipo ginčus, kurių vertė neviršija 5 tūkst. eurų, nagrinėti visuose apylinkės teismuose.
Pasak teismo atstovės, Lietuvoje yra specializuotos įmonės, kurios padeda keleiviams reikalauti kompensacijų iš oro linijų. Tačiau keleiviai taip pat turi galimybę savarankiškai kreiptis į teismą dėl patirtų nuostolių.
Kada keleiviams priklauso kompensacija?
Remiantis ES teisės aktais, keleiviams priklauso kompensacijos, kai jų skrydžiai vėluoja ilgiau nei dvi valandas, yra atšaukiami ar atsisakoma juos skraidinti. Kompensacijos dydis priklauso nuo skrydžio atstumo ir vėlavimo trukmės, o didžiausios kompensacijos gali siekti iki 600 eurų.
Ši byla rodo, kad keleiviai turi teisę reikalauti savo kompensacijų ne tik taikiais būdais, bet ir per teismus, jei bendrovės ignoruoja jų prašymus.