Lietuvius nustebino ukrainiečių patarimai dėl priedangų įrengimo: kas svarbiausia?
Lietuvius nustebino ukrainiečių patarimai: kas svarbiausia įrengiant priedangas

Lietuvius nustebino ukrainiečių patarimai: kas svarbiausia įrengiant priedangas

Lietuvos ir Odesos Bendradarbiavimas: Civilinių Slėptuvių Įrengimo Patirtis

Visai neseniai įvyko Lietuvos respublikinių būsto rūmų inicijuotas susitikimas su Odesos miesto (Ukraina) atstovais dėl civilinių slėptuvių ir priedangų įrengimo ir panaudojimo esant poreikiui.

nuotrauka
nuotrauka

Susitikimo Tikslas ir Dalyviai

„Lietuvos būsto rūmai vienija gyvenamųjų namų administratorius, administruojančius įmones bei daugiabučių namų bendrijas ir pasidarė labai įdomu, o kaipgi panašioje situacijoje, kai ne teoriškai vyksta pratybos savivaldai paskelbus vieną kitą signalą, bet iš tikrųjų – kaipgi tvarkomasi realiai toje situacijoje“, – apie susitikimo ir praktinės patirties pasidalijimo būtinybę „Lytas.tv“ laidoje „Nauja diena“ kalbėjo Lietuvos būsto rūmų (LBR) pirmininkas Algis Čaplikas.

Susitikime dalyvavo Odesos miesto savivaldybės Civilinės saugos departamento direktoriaus pavaduotojas, Odesos miesto bendrijos pirmininkas bei laikinų, mobilių slėptuvių ir priedangų gamintojų Ukrainoje atstovas. Lietuvos būsto rūmus atstovavo rūmų prezidentas Algis Čaplikas.

nuotrauka
nuotrauka

Reali Praktinė Patirtis

„Dalis atsakomybės tektų būsto administratorių, gyvenamųjų ir daugiabučių namų bendrijoms, todėl mes ilgai ieškojome kontaktų, kol susitarėm su Odesos savivaldybės civilinės saugos departamento direktoriaus pavaduotoju ir bendrijų asociacijos vadovais“, – dėstė LBR pirmininkas. Jo teigimu, susitikimo misija buvo tokia, kad ukrainiečiai galėtų papasakoti su kokiomis problemomis susiduria ir kaip jas sprendžia, nes jeigu ateitų karas, turime būti pasiruošę.

nuotrauka
nuotrauka

Įspėjimo Sistemos Efektyvumas

„Labai įdomu, kaip viskas valdoma. Ten yra 2–3 pamokos ir to labiausiai šiandien aš pasigendu Lietuvoje. Tarkime garsinis signalas pas mus karts nuo karto yra praktikuojamas – jis paleidžiamas ir vieni girdi, kiti negirdi, tai ten yra visiškai kitaip atidirbta sistema – eina ne tik garsinis signalas, bet ir žodžiu „oro pavojus“.“ Žmogus įspėjamas ne tik signalu. Prasideda oro pavojus ir baigiasi oro pavojus, to pasimokyti reikėtų ir mums bei mūsų valstybės institucijoms: Krašto apsaugos ministerijai, civilinės saugos žmonėms. Be to, šalia dar kabinami žmonėms su negalia pažintiniai ženklai – tai yra šviesoforo principu – šviesinis signalas, kad žmogus matytų.“, – aiškino A. Čaplikas.

nuotrauka
nuotrauka

Lietuvos ir Ukrainos Bendradarbiavimas Priedangų Įrengimo Klausimu

A. Čaplikas laidoje aiškino, kad Lietuvos būsto rūmai atstovauja privačių įmonių ir pačių žmonių interesus, nes dalis atsakomybės tenka jiems patiems. „Ukrainos atveju, jeigu priedanga yra įrengiama gyvenamųjų namų rūsyje, tai raktai turi būti pas kažką. Ir čia yra didžiausia problema – kaip administruoti rūsio duris, nes jos visą laiką būna uždarytos ir užrakintos.

nuotrauka
nuotrauka

Kuo Skiriasi Priedangos ir Slėptuvės

Pasak A. Čapliko, slėptuvių mes niekada neturėjome ir neturėsime tiek, kiek reikėtų visiems mums pasislėpti. „Slėptuvės, paprastai sakant, tai specialus statinys, turintis didžiulę įrangą, tvirtas konstrukcijas ir apsaugantis nuo tiesioginio pataikymo į jį puolimo metu. Priedangos, kai paskelbiamas oro pavojus, yra žmonėms pasislėpti nuo galimo skeveldrų lietaus. Jeigu įvyksta sprogimas, žmogus, sėdintis namuose, turi į ją eiti.“

nuotrauka
nuotrauka

Mobilios Slėptuvės ir Priedangų Plėtra Lietuvoje

Lietuvos būsto rūmų pirmininkas pasidalijo, kad jau svarstoma įrengti mobilias slėptuves arba mobilias slėptuvių įrangas. Nors, anot jo, jos mūsų miestuose nėra pritaikomos ir nėra labai didelės, bet laikinam pasislėpimui nuo oro atakos yra būtinas toks dalykas.

nuotrauka
nuotrauka

Priedangų ir Slėptuvių Situacija Ukrainoje

„Ukrainoje jie jau yra pažengę, – atkreipė dėmesį A. Čaplikas. – Tačiau ta pati problema daugiausia vyrauja ten, kur nėra metro linijų. Ten miestai neturi jokių slėptuvių, o priedangas jie įrenginėja rūsiuose, garažuose ir požeminėse salėse.“

nuotrauka
nuotrauka

Priedangų Įrengimas ir Gyventojų Švietimas Lietuvoje

„Priedangų tinklo plėtra teoriškai, pabrėžiu, vyksta sklandžiai, tačiau praktiškai, deja, aš labai tuo abejoju“, – teigė Lietuvos būsto rūmų pirmininkas. Jis mano, kad dar labai svarbus aspektas – gyventojų švietimas: „Reikia nuolat kartoti, nes žmogus turi žinoti, kur eiti, kad neužvaldytų baimės jausmas.“

nuotrauka
nuotrauka

Valdžios Požiūris į Pasiruošimą

„Tai nėra eilinė situacija ir politikų gal net nekaltinčiau, nes valstybės valdymas yra labai inertiškas: kartais jam reikia sukelti isteriją, kartais reikia didžiulio postūmio. Savivaldybės įrenginėja, rodykles daro ir visai nepakenktų, kaip ir sakė ukrainiečiai, karts nuo karto padaryti rimtas pratybas tam tikrose teritorijose, kad žmonės žinotų, kaip pradėti judėti, kad matytųsi, kaip judama išgąsčio metu.“

Pradedant Nuo Pinigų

Pasak A. Čapliko, priedangų įrengimas susijęs su nemažais pinigais: „Nieko gyvenime be pinigų nebūna. Viskas. Man atrodo, laikas negąsdina žmonių, bet reikia tiesiog ruoštis, na o slėptuves, jeigu tokios tikrai valdžios ponams yra ir pinigų yra, tai tikrai irgi reikia pradėti įrenginėti.“

Apibendrinimas

Susitikimas su Odesos atstovais parodė, kaip svarbu yra pasiruošti ekstremalioms situacijoms ir išmokti iš tų, kurie jau susidūrė su realiomis grėsmėmis. Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimas priedangų ir slėptuvių įrengimo klausimu gali padėti pagerinti pasiruošimą ir apsaugoti gyventojus.

792
313 Pasidalino
mitybos planas
mitybos planas