Artėjantis Asteroido Apofis Praskridimas: Reto Kosminio Įvykio Laukimas
Asteroido Praskridimo Data ir Detalės
Po mažiau nei penkerių metų, 305 metrų pločio asteroidas, pavadintas Egipto chaoso ir naikinimo dievo Apofiso vardu, praskries 48 300 km atstumu nuo Žemės. Mokslininkai ruošiasi šiam itin retam įvykiui, kad išnaudotų galimybę surinkti svarbius duomenis apie kosminę uolieną ir mūsų Saulės sistemą.
Pažymėkite savo kalendoriuose 2029 m. balandžio 13 d., kai asteroidas „Apofis“ (oficialus pavadinimas „Apofis 99942“) praskries pro Žemę vos 48 300 km atstumu. Tai bus vienas iš artimiausių praskridimų per pastaruosius šimtmečius, suteikiantis retą galimybę mokslininkams tiesiogiai stebėti didelę kosminę uolieną.
Lyginant Atstumus
Palyginimui, Mėnulis nuo mūsų nutolęs 384 399 km atstumu. Todėl „Apofis“ praskridimas bus labai artimas kosminis susitikimas, sukeliantis didelį susidomėjimą mokslininkų ir visuomenės tarpe. Dėl šio artimo prasilenkimo asteroidas bus matomas kaip trumpalaikis šviesos taškas naktiniame danguje, kurį galima bus stebėti be teleskopo.
Tai bus puiki proga tiek profesionalams, tiek mėgėjams astronomams stebėti šį retą įvykį ir pasigrožėti naktiniu dangumi. NASA prognozuoja, kad asteroidas bus matomas net plika akimi tam tikrose pasaulio vietose, įskaitant Europą, Afriką ir Vakarų Aziją.
NASA ir Kitos Misijos
NASA kosminis aparatas OSIRIS-APEX (anksčiau žinomas kaip OSIRIS-REx) bus pasirengęs artimai susitikti su asteroidu „Apofis“. Ši misija yra pratęsimas ankstesnės OSIRIS-REx misijos, kurios metu buvo surinkti mėginiai iš asteroido Bennu. Tačiau šią misiją gali papildyti daugybė mažų palydovų, kuriuos planuoja įvairios kosmoso agentūros.
Julijaus Maksimiliano Viurcburgo universiteto komanda, vadovaujama kosmoso inžinieriaus Hakano Kajalo, pagal projektą „NEAlight“ sukūrė tris tokių erdvėlaivių koncepcijas. Kiekvienas iš šių erdvėlaivių turės specifinius tikslus, siekiant išnaudoti šį asteroido praskridimą ir surinkti vertingus duomenis.
Kodėl Apofis Yra Toks Svarbus?
Asteroidas „Apofis“, atrastas 2004 m., greitai tapo vienu iš potencialiai pavojingų asteroidų (PHA), kurie gali kelti grėsmę Žemei. Dėl savo dydžio ir artimos trajektorijos, „Apofis“ 17 metų išbuvo Europos kosmoso agentūros (ESA) ir NASA smūgio rizikos sąrašų viršuje.
2021 m. kovo mėnesį įvykęs artimas praskridimas leido mokslininkams nustatyti, kad per ateinantį šimtmetį „Apofis“ nesusidurs su Žeme. Tačiau jo praskridimas 2029 m. vis tiek bus mokslininkų dėmesio centre. Šis asteroidas tapo svarbiu objektu, kuris padeda mokslininkams suprasti, kaip apsaugoti Žemę nuo potencialių kosminių grėsmių.
Mokslinis Poveikis
Nors dabar žinome, kad Apofis nesusidurs su Žeme per ateinantį šimtmetį, jo mokslinis poveikis 2029 m. bus milžiniškas. Šis asteroidas susiformavo tuo pačiu metu kaip ir planetos, todėl mokslininkai turi unikalią galimybę nustatyti, kokia buvo Saulės sistemos cheminė sudėtis maždaug prieš 4,6 mlrd. metų.
Kosmoso agentūros visame pasaulyje atidžiai stebės jo trajektoriją, tikėdamiesi gauti daugiau žinių apie Saulės sistemą ir galbūt net sukurti gynybos priemones nuo pavojingų asteroidų. Šis praskridimas suteiks retą galimybę patikrinti mūsų technologines ir mokslines žinias apie kosminius objektus.
Pasiruošimas Ateičiai
NASA ir kitos kosmoso agentūros rengiasi šiam įvykiui jau dabar. Jei viskas klostysis sėkmingai, šis praskridimas gali suteikti vertingų duomenų, kurie padės geriau suprasti kosminius objektus ir jų poveikį Žemei. Be to, šios žinios gali būti panaudotos kuriant ateities misijas, skirtas apsaugoti mūsų planetą nuo potencialių kosminių grėsmių.
Mokslininkai tikisi, kad šis praskridimas taps svarbiu žingsniu kuriant efektyvią planetų gynybos sistemą. NASA taip pat siūlo bendradarbiavimą su kitomis kosmoso agentūromis, siekiant maksimaliai išnaudoti šią retą galimybę. Be to, įvairios mokslinės institucijos ir universitetai ruošiasi prisidėti prie tyrimų, siekdami surinkti kuo daugiau duomenų.
Pabaigos Žodis
2029 m. balandžio 13 d. įvyksiantis „Apofis“ praskridimas bus ne tik įspūdingas reginys, bet ir svarbus mokslinis įvykis. Mokslininkai visame pasaulyje laukia šio momento, kad galėtų išsamiau tyrinėti asteroido sudėtį ir trajektoriją, tikėdamiesi gauti vertingų duomenų apie mūsų Saulės sistemą.
Tai bus retas ir ypatingas įvykis, kuris gali suteikti daug naujų žinių ir padėti pasiruošti galimiems ateities iššūkiams. Asteroido praskridimas leis mums geriau suprasti kosmosą ir sustiprins mūsų gebėjimus apsaugoti planetą nuo potencialių grėsmių.
Netrukus tapsime šio kosminio stebuklo liudininkais. Tai bus ne tik puiki proga mokslininkams, bet ir visiems, kurie domisi kosmosu ir jo paslaptimis.