Neįtikėtinos paslaptys, slypinčios meno šedevruose
Daugelis pasaulio garsiausių paveikslų yra šimtmečių senumo, tačiau net ir po tiek laiko šiuolaikinės technologijos leidžia atskleisti iki šiol nežinomas paslaptis, slypinčias meno šedevruose.
Kokią paslaptį slepia Mona Liza? Kas įkvėpė Salvadorą Dalį sukurti vieną garsiausių savo kūrinių? Atskleiskime šias ir kitas meno paslaptis kartu.
Mona Liza: Paslaptingi ženklai akyse
Leonardo da Vinčio „Mona Liza“ yra vienas garsiausių ir paslaptingiausių portretų pasaulio meno istorijoje. Jo restauracijos metu, pasitelkus pažangias skenavimo technologijas, ekspertai pastebėjo paslėptas raides jos akyse. Šios raidės gali atskleisti kitokią paveikslo modelio tapatybę.
Italijos Nacionalinio kultūros paveldo komiteto nariai, ištyrę paveikslą mikroskopu, dešinėje Mona Lizos akyje aptiko raides „L“ ir „V“. Galbūt jos reiškia „Leonardo da Vinci“, tačiau kiti ženklai yra ne tokie aiškūs. Paveikslo fone, viename iš arkų, galima pastebėti skaičių „72“ arba raidę „L“ ir skaičių „2“. Kadangi paveikslui jau daugiau nei 500 metų, šių simbolių prasmė lieka neaiški.
„Ambasadoriai“: Paslėptas mirties simbolis
Hans Holbein jaunesnysis savo kūrinyje „Ambasadoriai“ vaizduoja du vyriškius, apsuptus muzikiniais instrumentais, gaubliais ir kitais to meto technikos stebuklais. Tačiau paveiksle slypi daugiau nei iš pirmo žvilgsnio atrodo. Priekinėje dalyje esantis pilkas diskas, žiūrint iš apačios kairiojo kampo, virsta žmogaus kaukole.
Šis vaizdinys, vadinamas „memento mori“, primena žiūrovams, kad net turtingiausi ir labiausiai išsilavinę žmonės vieną dieną mirs. Todėl reikia gyventi pilnavertį gyvenimą, kol dar gali.
Salvadoro Dali „Atminties išlikimas“: Išsilydęs laikrodis
Salvadoro Dalio „Atminties išlikimas“ yra vienas žymiausių siurrealistinių paveikslų, sukurtas 1931 m. Išsilydę laikrodžiai, kurie tapo šio kūrinio simboliu, buvo įkvėpti išsilydžiusio kamambero sūrio tekstūros.
Visa paveikslo aplinka yra keistai deformuota, ypač lyginant su paties Dalio vertikaliais ūsais. Pasak gandų, šio paveikslo idėja menininkui kilo, kai jis žiūrėjo į saulėje tirpstantį sūrį. Šis sapniškas peizažas priverčia susimąstyti, kiek iš to, ką matome, yra sapnas, o kiek — tikrovė.
Peter Bruegel „Olandiški priežodžiai“: Paslėptų prasmių lobynas (tęsinys)
Šarvuotas vyras su peiliu burnoje simbolizuoja priežodį „ginkluotas iki dantų“, o žmogus, besidaužantis galvą į sieną, atspindi posakį „daužytis galva į sieną“ — beprasmį veiksmą.
Kitas įdomus elementas yra žuvis, ryjanti kitą žuvį, simbolizuojanti posakį „visada yra didesnė žuvis“. Paveiksle gausu ir kitų priežodžių, kurie padeda žiūrovams geriau suprasti to meto olandų kultūrą ir kalbą.
„Scheveningeno paplūdimys“: Paslėptas banginis
Hendrick van Anthonissen paveiksle „Scheveningeno paplūdimys“ vaizduojama žmonių minia, atrodanti lyg stebėtų kažką, kas nematoma. Iš pradžių ši scena atrodė keistai, tačiau neseniai atliktas muziejaus restauratorių tyrimas atskleidė, kad iš pradžių šiame paveiksle buvo pavaizduotas į krantą išplautas banginis, kuris kažkada buvo uždažytas.
Fitzwilliamo muziejuje atliktos restauracijos metu paaiškėjo, kad paveiksle pavaizduotas žmogus, tarsi plūduriuojantis ore, iš tikrųjų yra banginio pelekas. Spėjama, kad banginis buvo uždažytas XVIII a. ar XIX a. pradžioje, kai vaizduoti negyvus gyvūnus paveiksluose buvo laikoma nepadoru.
Michelangelo „Dovydas“: Dvi nuotaikos vienoje statuloje
Michelangelo „Dovydas“ yra viena garsiausių skulptūrų pasaulyje, tačiau priklausomai nuo kampo, kuriuo į ją žiūrima, galima pamatyti dvi skirtingas nuotaikas.
Žiūrint iš apačios, kaip dažniausiai statula yra stebima, „Dovydo“ veidas atrodo ramus. Tačiau tiesiogiai žiūrint į akis, jo veidas išduoda baimę ar net pyktį. Kai kurie meno istorikai mano, kad Michelangelo įkvėpimo sėmėsi iš Biblijos pasakojimo apie Dovydą, kuris sugebėjo nugalėti milžiną Galijotą, ginkluotas tik svaidykle ir akmenimis.
Skulptūra, siekianti 5,17 metro aukštį ir sverianti apie 12 500 kilogramų, turėjo būti pastatyta Florencijos katedros nišoje, todėl ji turėjo būti pakankamai didelė ir matoma iš žemiau.
Meno paslaptys
Šie ir kiti atradimai, padaryti pasitelkiant šiuolaikines technologijas, parodo, kiek daug dar turime sužinoti apie garsiuosius meno šedevrus. Kiekvienas paveikslas ar skulptūra slepia daugybę istorijų, simbolių ir prasmių, kurias dar tik reikia atrasti ir suprasti.
Pasaulio meno šedevrai yra kaip laiko kapsulės, laukiančios, kol kas nors atskleis jų paslaptis. Jei jums patiko šis straipsnis, būtinai pasidalinkite juo su draugais ir toliau tyrinėkite meno pasaulį.