Šią savaitę atšaukiamas vasaros laikas: kada ir kaip vyks laiko pokytis?
Nepamirškite: šią savaitę bus atšauktas vasaros laikas. Kada ir kaip

Nepamirškite: šią savaitę bus atšauktas vasaros laikas. Kada ir kaip

Laikas Lietuvoje vėl keisis: šią savaitę bus atšauktas vasaros laikas

Lietuvoje artėjant savaitgaliui bus atšauktas vasaros laikas – tai reiškia, kad naktį iš šeštadienio į sekmadienį reikės laikrodžius atsukti viena valanda atgal. Šis persukimas vyks 04:00 val. ryto, kai laikrodis bus grąžintas viena valanda atgal, ir prasidės žiemos laikas, kuris tęsis iki kitų metų kovo pabaigos.

nuotrauka
nuotrauka

Kodėl sukam laikrodžius?

Laiko persukimo tikslas yra geriau išnaudoti šviesųjį paros laiką. Vasaros laiką sukant į priekį, siekiama ilgiau išlaikyti šviesą vakaro metu, kad žmonės galėtų naudotis dienos šviesa ilgesnį laiką. Žiemos laiku šviesusis paros metas prasideda anksčiau, todėl rytais būna šviesiau, tačiau vakarai tamsėja greičiau. Tai buvo įvesta kaip priemonė optimizuoti darbo dienų šviesą ir mažinti energijos suvartojimą.

nuotrauka
nuotrauka

Kritika laiko keitimui

Nepaisant gerų ketinimų, laiko kaitaliojimas turi savo kritikus. Daugelis tyrimų rodo, kad laiko persukimas gali neigiamai paveikti sveikatą, sukelti miego sutrikimus, nuovargį ir net padidinti širdies smūgių bei avarijų riziką, ypač pirmajame persukimo etape, kai organizmui reikia prisitaikyti prie naujo grafiko. Žmonėms, kurių darbotvarkė glaudžiai susieta su laiko, šis procesas gali sukelti nepatogumų tiek fiziškai, tiek psichologiškai.

nuotrauka
nuotrauka

Laiko persukimo reguliavimas Europoje

Laiko persukimas Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, vykdomas pagal ES direktyvą. ES šalys laikrodžius persuka dukart per metus – pavasarį įvedamas vasaros laikas, o rudenį grįžtama prie žiemos laiko. Nors Europos Komisija ir Europos Parlamentas yra pareiškę norą atsisakyti šios praktikos ir grįžti prie vieno laiko visus metus, vis dar nėra priimtas bendras sprendimas. Dauguma ES valstybių narių laikrodžių sukiojimo atsisakymui nepritaria arba diskusijos šiuo klausimu dar tęsiasi.

nuotrauka
nuotrauka

Ar laiko sukiojimas išliks ateityje?

Nors daugelis šalių, tarp jų ir Lietuva, vis dar taiko laiko persukimo praktiką, diskusijos apie galimybę atsisakyti šios tradicijos išlieka aktualios. Vis daugiau tyrimų rodo, kad laiko kaitaliojimas neduoda laukto energijos taupymo efekto, o žmonių sveikatai daroma žala tampa vis akivaizdesnė. Tad nors šiuo metu vis dar keičiame laiką, ateityje gali būti priimti sprendimai atsisakyti laikrodžių sukiojimo.

Tai dar viena savaitė, kai galėsime prisitaikyti prie ankstyvesnių rytų ir tamsesnių vakarų, kol laukiame galutinio ES sprendimo dėl laiko keitimo atsisakymo.

449
724 Pasidalino
mitybos planas
mitybos planas