Dirbantys gyventojai privalo mokėti privalomąjį sveikatos draudimo (PSD) mokestį.
Kitu atveju, jie negalės naudotis nemokamomis gydymo paslaugomis.
Už vienus gyventojus šį mokestį sumoka darbdavys, o dirbantys savarankiškai turi patys susimokėti.
Tačiau ne visi – „Sodra“ vardijo, kuriuos gyventojus nuo mokesčio atleidžia.
Portalo tv3.lt skaitytoja vilnietė Regina pasakojo, kad pernai tapo pensininke.
„Jau metus gaunu pensiją. Jos pragyvenimui užtenka, tačiau šiemet vis tiek nusprendžiau bent puse etato grįžti į darbą.
Trūksta veiklos, o ir papildomi pinigai pravers, kuriuos išleisiu kelionėms.
Visą gyvenimą dirbau su darbo sutartimi, dabar veiklą norėčiau vykdyti su individualios veiklos pažymėjimu“, – pasakojo moteris.
Ji tikino girdėjusi, kad pensininkams galioja mažesnis PSD mokestis.
„Taigi, kokio dydžio teks mokėti šį mokestį? Ar apskritai jį reikia mokėti?
Rimtų sveikatos problemų neturiu, tačiau pas gydytojus lankausi kas metus, kartais kas pusmetį. Todėl nenorėčiau likti be sveikatos draudimo“, – baiminosi moteris.
Pensininkams PSD mokėti nereikia
Portalas tv3.lt irgi susisiekė su „Sodra“ ir pasiteiravo, kas privalo, o kas ne mokėti PSD įmokas.
„Sodra“ patikino, kad PSD įmokas turi mokėti visi nuolat Lietuvoje gyvenantys asmenys.
„To reikia tam, kad žmogus galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, turėtų teisę į kompensuojamuosius vaistus, medicinos pagalbos priemones. Už dirbančiuosius pagal darbo sutartį PSD įmokas sumoka darbdavys.
Už dalį gyventojų, kurie dėl objektyvių priežasčių negali turėti darbo pajamų, PSD įmokas moka valstybė. Asmenys iki 18 metų, moksleiviai, dieninių skyrių studentai yra draudžiami valstybės lėšomis.
Valstybė sumoka PSD įmokas taip pat už moteris, esančias nėštumo ir gimdymo atostogose, už vieną iš tėvų, auginantį vaiką iki 8 metų, ir vieną iš tėvų, auginantį du ar daugiau nepilnamečius vaikus, taip pat už pensininkus ir šalpos kompensacijų gavėjus, Užimtumo tarnyboje užsiregistravusius bedarbius“, – vardijo „Sodra“.
Anot jos, dirbantys savarankiškai patys moka PSD įmokas. Tačiau žmonės, kurie vykdo savarankišką veiklą (pvz., vykdo individualią veiklą, yra individualios įmonės savininkai ir kt.), tai PSD įmokų kai kuriais atvejais gali ir nemokėti.
„Sodra“ įvardijo, kad PSD įmokų nemoka gyventojai, kurie:
gauna senatvės ar netekto darbingumo (invalidumo) pensiją;
gauna šalpos pensiją ar šalpos kompensaciją, išskyrus šalpos našlaičių pensiją;
gauna su socialinio draudimo santykiais susijusią (socialinio draudimo) senatvės ar netekto darbingumo (invalidumo) pensiją iš kitos ES narės, Europos ekonominės erdvės valstybės, Jungtinės Karalystės, Šveicarijos Konfederacijos arba šalies, su kuria Lietuvos Respublika yra sudariusi tarptautinę sutartį dėl socialinės apsaugos taikymo;
yra laisvės atėmimo vietose, psichikos sveikatos priežiūros įstaigose;
yra sulaukę senatvės pensijos amžiaus.
Kada įmokas galima atidėti?
Šiuo metu PSD įmoka siekia 64,50 euro, ši įmoka augant minimaliai algai taip pat didėja. Dar pernai PSD nesiekė 60 eurų.
PSD įmokas savarankiškai dirbantys gyventojai privalo mokėti kiekvieną mėnesį. O susidūrę su finansiniais sunkumais šias įmokas jie gali atidėti.
Tačiau tai padaryti galima tik tokiu atveju, jeigu įsiskolinimas nėra mažesnis nei 125 eurai ir ne didesnis nei 1500 eurų. Jeigu gyventojai atitinka šį kriterijų, jie gali pateikti „Sodrai“ prašymą dėl įmokų atidėjimo.
Prašymą galima pateikti internetu, savo „Sodros“ asmeninėje paskyroje, elektroniniu paštu, atvykus į „Sodros“ skyrių ar išsiuntus prašymą įprastu paštu.
„Sodra“ įspėja, kad, jeigu gyventojas pateikė prašymą, tačiau nevykdo sutarties sąlygų, jam gali būti skaičiuojami delspinigiai.