Lietuva su litu, kaip nacionaline valiuta, atsisveikino 2015 m. Tuo metu nuogąstauta, kad viskas ilgainiui labai pabrangs ir tai, kas kainavo litus, kainuos eurus. Jei tikėsime oficialia statistika, prekės ir paslaugos per šį laiką tiek nepabrango.
Pabrango litai

Pabrango litai: Turite 1 litą? Dabar už jį galima gauti ir 10 eurų

Lietuva su litu, kaip nacionaline valiuta, atsisveikino 2015 m. Tuo metu nuogąstauta, kad viskas ilgainiui labai pabrangs ir tai, kas kainavo litus, kainuos eurus. Jei tikėsime oficialia statistika, prekės ir paslaugos per šį laiką tiek nepabrango.

Vis dėlto kai kur galima sutikti ir gana keistą valiutų kursą, nes dabar 1 litas gali kainuoti ir 10 eurų.

Kiek viskas pabrango nuo euro įvedimo

Kiek viskas pabrango nuo euro įvedimo
Kiek viskas pabrango nuo euro įvedimo

Prieš daugiau nei 8 metus litai į eurus buvo keičiami santykiu 3,4528 lito už 1 eurą. O jei iš kitos pusės – 1 litas buvo lygus beveik 0,29 euro.

Po euro įvedimo ne vienas žmogus dar ilgai naujas kainas mintyse dalydavo iš 3, kad įsivaizduotų, kokios tai kainos lito valiuta.

Tuo metu oficialiai ir neoficialiai buvo dedama daug pastangų, kad, keisdamas prekių ir paslaugų kainą į eurus, verslas būtų sąžiningas ir naudodamasis proga kainų dirbtinai neužkeltų. Be to, buvo sukurta ir speciali interneto svetainė, kurioje lygintos naujos kainos eurais ir senos litais.

Kurį laiką iš tiesų net oficialiai kainos beveik nekilo ar keitėsi minimaliai. Tačiau ilgainiui kai kurios prekės ir paslaugos tikrai gerokai pabrango.

Tuo metu viešumoje neretai buvo prisimenamas ir socialinių tinklų nuomonių formuotojos Monikos Šalčiūtės interviu. Jame 2015 m. pradžioje moteris svarstė, kad euro ir lito santykis bus „vienas prie vieno“, kitaip tariant, kad kainos padidės 3,45 karto.

Monikos Šalčiūtės interviu
Monikos Šalčiūtės interviu

Iš asmeninės patirties veikiausiai ne vienas galėtų pasakyti, kad, pavyzdžiui, taurė vyno ar bokalas alaus kainavo 4–5 litus, o dabar – tiek pat eurais. Ką jau kalbėti apie kokį nors paprasčiausią stalo vandenį, kuris dabar parduodamas ir už 4 eurus.

Tačiau, skaičiuojant bendrą visų prekių ir paslaugų infliaciją, kainos tiek nepadidėjo. Valstybės duomenų tarnybos duomenimis, šį birželį, palyginti su 2015 m. birželiu, kainos Lietuvoje yra padidėję 51 proc. (maistas per tą laiką yra pabrangęs daugiau kaip 68 proc.).

Beje, vidutinis atlyginimas į rankas nuo 2015 m. iki dabar padidėjo daugiau kaip 2 kartus – nuo 544 eurų iki 1218 eurų.

Kaip ten bebūtų, kai kur dabar lito vertė yra 34 kartus didesnė, nei buvo įsivedant eurą.

1 litas kainuoja 10 eurų

1 litas kainuoja 10 eurų
1 litas kainuoja 10 eurų

Ketvirtadienį kainų lyginimo portalas pricer.lt socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalijo įdomiu įrašu ir nuotraukomis.

„Kai kada, senesni iš mūsų, vis prisimena kainas litais. Kažkada tūla Monika minėjo, kad euras kainuos vienas prie vieno su litu. Juokėsi visi tada.

Tačiau 2019 m. tai, remiantis vienos keityklos pasiūlymu, tapo realybe“, – įraše pastebi portalo atstovai. Po to pandemija, hiperinfliacija ir štai 2023 m. – 1 lito vertė yra 10 eurų“, – įraše pastebėjo pricer.lt atstovai ir pasidalijo tai įrodančiomis nuotraukomis.

Portalui tv3.lt jie patikslino, kad nuotraukos darytos Vilniaus „Akropolyje“ veikiančioje bendrovės „Exchange LT“ keitykloje 2019 gegužę ir 2023 vasarį.

Akropolis
Akropolis

Kaip jau minėta, 2015 m. 1 litas oficialiai kainavo 0,29 euro, tad dabartinė 10 eurų kaina yra virš 34 kartų didesnė.

„Exchange LT“ neslėpė, kad dabar yra pirkėjų, sutinkančių už litus mokėti tokią kainą.

„Atsakydami į jūsų klausimus, informuojame, kad nuo 2019 m. 1 lito banknoto pardavimo kaina nuosekliai kilo nuo 1 euro iki 10 eurų. Kainos kilimą lėmė maža tokio nominalo banknotų pasiūla, didelė paklausa bei suvenyrinių kolekcionuojamų banknotų rinkos kainų palyginimas“, – komentare nurodė įmonės administracija.

Pasak jos, lito banknotas yra parduodamas kaip suvenyras už tokią simbolinę kainą. O ir perkančių yra.

„Taip, perka už tokią kainą, sulaukiame nemažai paklausimų iš klientų dėl litų banknotų pardavimo, ypač populiarios yra mažų nominalų kupiūros – 1, 2 ir 5 litų“, – komentavo valiutos keityklų tinklo atstovai.

Vis dar keičia ir oficialiai

Vis dar keičia ir oficialiai
Vis dar keičia ir oficialiai

„Atradote litų ir norite juos išsikeisti į eurus? Apsilankykite Lietuvos banko kasose Vilniuje (Žirmūnų g. 151) arba Kaune (Maironio g. 25) ir mes juos iškeisime į eurus nemokamai“, – taip savo interneto svetainėje skelbia Lietuvos bankas.

Šią paslaugą gyventojams jis teikia neribotą laiką ir neribodamas oficialiu kursu keičiamų pinigų sumos.

Lietuvos banko kasose litų monetos ir banknotai į eurus keičiami nemokamai.

Centai
Centai

„Keisdami litus į eurus, su savimi turėkite asmens dokumentą. Asmens dokumentą reikės pateikti ir jei pageidausite, kad mes atliktume litų mokumo ekspertizę arba tikrumo tyrimą.

Litai keičiami į eurus neribojant sumos, tačiau, jei suma viršys 15 tūkst. eurų, arba kilus įtarimų, jūs galite būti paprašytas užpildyti Kliento tapatybės nustatymo formą“, – įspėja Lietuvos bankas.

Taip pat galima pasikeisti ir apgadintus litus.

Vis dėlto skelbimų portaluose netrūksta pasiūlymų parduoti litus ir sutartine kaina. Taigi, jeigu netyčia rasite senų pinigų, neskubėkite jais atsikratyti. Pamiršti litai gali būti vertingesni, jei tik atidžiau į juos įsigilinsite.

Lietuvos bankas skaičiuoja, kad įvedus eurą liko nepakeista apie 400 mln. litų.

Šaltinis: tv3.lt

258
669 Pasidalino
avatar
Vydūnas Andruševičius
Kadangi išlieka diskusijos apie eurą ir jo įtaką kainoms, svarbu pastebėti, jog kainos kinta dėl daugybės veiksnių, ne vien valiutos keitimo.
Naujausias
mitybos planas
mitybos planas