Kuo tręšti pomidorus? Greičiausiai esate girdėję ne vieną receptą, pavyzdžiui, kad itin naudingas dilgėlių raugas, pelenai, mielės ir net bananai! Tiesa tai ar melas? Ar tikrai tokios priemonės padės pomidorams augti ir vešėti?
Patyrusi pomidorų augintoja Vilija Juškevičienė sako, kad yra išbandžiusi kai kurias natūralias trąšas ir pasidalino savo patirtimi.
„Dilgėlių raugas tikrai geras dalykas, tačiau turi didžiulį minusą – nežmoniškai nemalonų kvapą. Vien dėl to aš jo nenaudoju.
Esu bandžiusi, tačiau atsisakiau, kadangi dėl kvapo įeiti į šiltnamį nemalonu, o ir negalėčiau pomidorų skinti ir valgyti. Tiesa, tai tik asmeninė mano nuomonė. Norintys išmėginti dilgėlių raugą turėtų prisiskinti dilgėlių ir jas užpilti vandeniu bei rauginti nuo 5 iki 10 dienų.
Jeigu rauginsite ilgiau, nieko blogo, bet visgi dalis azoto išeina į orą ir neatitenka pomidorams. Dilgėlių raugą reikėtų skiesti – 1 litrą raugo sumaišykite su 10 l vandens ir pilkite po litrą augalui (prieš tai palaistę įprastai)“, – dalinasi V.Juškevičienė.
Fermentuotos žolės raugas gali tapti atsvara dilgėlėms
Pomidorų augintoja dalinasi, jog galima išmėginti fermentuotos žolės raugą, dar kitaip vadinamą fermentuota arbata augalams, kuris paruošiamas gerokai greičiau.
„Tai yra toks pats raugas kaip dilgėlių, tačiau gaminamas kiek kitaip. Šviežiai nupjauta žolė yra dedama į tamsius maišus (galima naudoti šiukšlių maišus) ir šie sandariai užrišami.
Žolė šiuo karštu metu tuose maišuose kaista, fermentuojasi, tad nelieka jokių ligų sukėlėjų, žūsta piktžolių sėklos, kenkėjai, nes temperatūra gali pakilti iki 70 laipsnių. Po trijų keturių dienų žolė pakeičia spalvą ir yra jau yra paruošta naudojimui, be to, neturi to nemalonaus kvapo kaip rauginta“, – dalinasi Vilija.
Reikia tokia žole prikrauti trečdalį kibiro ir užpilti iki viršaus vandeniu bei gerai išmaišyti. Gautą užpilą galima iškart lieti – vienam daigui – 1 litras. Tokiame rauge išlieka tokios pačios naudingos medžiagos kaip ir dilgėlių rauge, tačiau išvengiama nemalonaus kvapo.
„Tokiu fermentuotu žolės užpilu galima tręšti pomidorus ir per lapus, tik tada reikėtų naudoti ne gryną, o pripilti pusę litro užpilo į kibirą vandens. Nepamirškite, kad tiek šiame, tiek dilgėlių rauge yra labai daug azoto, todėl verčiau jį naudoti pirmoje vasaros pusėje, kadangi vėliau augalams reikia mažiau azoto“, – pastebi pomidorų augintoja.
Pelenai
Kaip sako pomidorų augintoja, pelenai yra kalio ir kalcio šaltinis, tačiau kalcis ir kalis konkuruoja dėl įsisavinimo.
„Galima atskirti kalį ir kalcį – tai yra dvigubas pelenų tirpalo gaminimas. Jums reikia litrą medžio pelenų (netinka anglių, briketų ir kt., tik malkų) užpilti kibiru vandens ir palikti 3-4 valandoms arba ilgiau, aš pati palieku parai. Praėjus nurodytam laikui pamatysite, kad pelenai nusėdo, o viršuje – skaidrus skystis. Pastarasis bus pilnas kalio. Šiuo skysčiu galite lieti ir agurkus, ir pomidorus – užteks 1 l“, – sako V.Juškevičienė.
Ant kibiro dugno likusios pelenų nuosėdos – kalcio šaltinis. „Ant tų likusių nuosėdų reikia užpilti stiklinę acto ir pripildyti kibirą vandens – gautą užpilą galėsite naudoti kaip kalcio trąšas. Skiesti jau nebereikia – augalui patartina naudoti pusę litro gauto skysčio. Šis būdas padeda ir pomidorams nuo viršūninio puvinio“, – pasakoja pomidorų augintoja.
Mielės
Mieles Vilija pataria naudoti šviežias – ištirpinti 100 g kibire vandens ir gautu tirpalu laistyti pomidorus. Jokiu būdu mielių nereikia rauginti, nes maistingų medžiagų stipriai sumažėja.
Mieles ištirpinkite vandenyje ir iškarto naudokite. .Augalui naudoti reikėtų 0,5 l. „Trąšas lieti reikėtų tada, kai augalas jau yra palaistytas, sudrėkintas, o ne į sausą žemę.
Kaip dažnai tręšti? Visas trąšas rekomenduoja naudoti kartą kas dvi savaites, tačiau aš pati niekada netręšiu taip dažnai.
Jeigu augalui netrūksta medžiagų, tai nereikia ir trąšų. Būna, kad ką tik pasodinti pomidorai ar agurkai parodo, kad kažko trūksta, tačiau tręšti neskubu, kadangi reikia leisti augalui adaptuotis. Augalai tik pasodinti stresuoja ir nepasisavina medžiagų iš dirvos, taip pat nebūna ir išleidę šaknų. Tad tik vėliau, jeigu reikia, pasitelkiame trąšas“, – sako Vilija.
O ką žinoti apie bananų žieves? Ar verta naudoti? „Bananų žievių nesu mėginusi, todėl ir pakomentuoti negaliu. Net ir nesuvalgome jų tiek, kad turėtume iš ko ruošti trąšas, tuo labiau, ir nedrįsčiau gaminti raugo – dažniausiai šie vaisiai yra nupurkšti ir apdoroti, todėl nemanau, kad norėtumėte tokių žieves naudoti“, – sako pomidorų kolekcionierė.
Šaltinis: 15min