Vos prieš kelias dienas masinis gaisras perėmė gotikinės architektūros perlą Notre-Dame de Paris. Katedros vaizdai ant ugnies pasklido vos per kelias akimirkas, priversdami visą pasaulį užsiblokuoti ir pašnibždėti solidarumo su Prancūzija žodžius. Notre-Dame išgyveno karus ir revoliucijas, bet mes negalėjome jo saugoti XXI amžiuje. Liūdna, bet mes vis prarandame nuostabias vietas, kurias mėgstame, nors turime viską, ko reikia joms apsaugoti.
Čia, „ Bright Side“, norime prisiminti gražias architektūrines ir gamtos vietas, kurių praradome per pastaruosius 5 metus, tikėdamiesi, kad visi galime padaryti ką nors sustabdyti.
1 - Notre-Dame de Paris, Paryžius, Prancūzija
Gaisras Notre-Dame de Paris sukrėtė visą pasaulį ir tapo beveik asmenine tragedija kiekvienam Prancūzijos piliečiui. Prancūzijos gotikos architektūros šedevras nukentėjo nuo didžiulio gaisro 2019 m. Balandžio 15 d., Pasak policijos tyrėjų, gaisras kilo katedros stogo centre. Tragedijos priežastys vis dar tiriamos. Viena iš teorijų rodo, kad gaisras gali būti susijęs su katastrofos metu katedroje vykusiais statybos darbais .
Per 8 savo istorijos šimtmečius „Notre-Dame“ tarnavo kaip religinis, kultūrinis ir švietimo centras Prancūzijai ir visam pasauliui bei įkvėpė žymiausius menininkus.
2 - Legzira paplūdimys, Sidi Ifni, Marokas
Pora nuostabių Legzira paplūdimio arkų buvo orientyras ir vienas iš Maroko simbolių, kol vienas iš jų 2016 m. Rugsėjį sugriuvo . Šiukšlių krūva pakrantėje buvo vienintelis dalykas, kurį paliko gamtos stebuklas, kuris traukė tūkstančiai turistų į paplūdimį. Kai kurie žmonės kaltino vietos valdžią dėl arkos griūties.
Likus keliems mėnesiams iki tragedijos žmonės pastebėjo iš arkos krintančius plyšius ir mažas uolienas, todėl buvo prognozuojama, kad anksčiau ar vėliau ji kris . Vietiniai gyventojai mano, kad valdžia galėjo paslėpti arką, kad ją apsaugotų.
3 - Belo šventykla, Palmyra, Sirija
Pagrindinė Palmyros šventykla buvo sugriauta 2015 metais per karą Sirijoje. Tai buvo vienas iš svarbiausių religinių pastatų nuo I amžiaus AD ir senovės pasaulio apskritai. Dabar liko tik kolonų, esančių tarp griuvėsių, pora .
Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas Palmyros miestas apėmė paminklinius senovės miesto griuvėsius, menus ir architektūrą, datuojamus I ir II amžiais, ir graikų-romėnų technikų integraciją į vietines tradicijas. Jis taip pat turėjo daugiau nei 1000 kolonų, romėnų akveduką ir nekropolį su daugiau nei 500 kapų. Deja, daugelis šio senovės miesto lobių nukentėjo per konfliktą Sirijoje.
4 - Joshua Tree nacionalinis parkas, Kalifornija, JAV
Joshua Tree nacionalinis parkas yra nuostabi vieta, kuri gali pasigirti nepakartojamomis dykumų ekosistemomis, pasižyminčiomis siurrealistinėmis geologinėmis ypatybėmis, ir daugybe labiausiai neįprastų augalų. Reindžerio priežiūra šiomis dienomis buvo žymiai sumažinta, o parkas patyrė siaubingą vandalizmą.
Žmonės iškirto tanką, pradėjo gaisrus, apgadino takelius ir paliko graffiti ant šių nuostabių vietų. Vienas iš buvusių parko prižiūrėtojų teigė, kad parkui gali prireikti 200–300 metų, kad jis atsigautų po kelių savaičių padarytos žalos.
5 - Mažoji undinė, Kopenhaga, Danija
Skulptūra buvo pagaminta Edvardo Erikseno 1909 m., Ir mes iš tikrųjų šį paminklą „praradome“ daug kartų per palyginti trumpą jo istoriją. Puošni undinė du kartus buvo nukirsta, ji pametė ranką ir daugybę kartų buvo padengta dažais ir graffiti.
6 - Mackenzie ežeras, Tasmanija, Australija
2016 m. Sausio ir vasario mėn. Tasmanija nukentėjo nuo didelių krūmų gaisrų, kurie paveikė vieną vaizdingiausių regiono ežerų Mackenzie ežerą. Krūmynai taip pat sunaikino unikalius augalus, kai kurie iš jų, kaip ir senovės pušies pušys, neturi galimybių atsinaujinti .
Iš viso ugnis apdegė 20 000 hektarų Tasmanijos dykumos. Nors dabar, praėjus keletui metų po katastrofos, augalai pradeda atsigauti, praeis daug laiko, kol vėl galėsime pamatyti šią vietą žalią ir gyvą.
7 - „Brimham Rocks“, Šiaurės Jorkšyras, Anglija
Ne paslaptis, kad turizmas griauna orientyrus, tačiau vis tiek skamba neįtikėtinai, kai žmonės per kelias sekundes sunaikina 320 milijonų metų istoriją . 2018 m. Birželio mėn. Vaikai nuvertė vieną iš balansavimo akmenų „Brimham Rocks“ akmenyje ir akmuo suskilo į gabalus.
Šios keistai subalansuotos uolienos per milijonus metų buvo suformuotos vėjo ir ledo, tačiau dėl kažkokių priežasčių žmonėms buvo tikslinga sugadinti šį grožį ir istorijos fragmentą. Jie ne tik fiziškai sugadino gamtos lobį, bet ir ant šių akmenų, kurie atsirado dar prieš pirmuosius dinozaurus vaikščiojant po žemę, jie išdrožė savo vardus.
Kaip manote, kokią žalą padarome savo paveldui? Ar manote, kad yra būdas tai sustabdyti ir priversti žmones branginti mūsų lobius?