Čekijoje pasivaikščioti išėjusi moteris atsitiktinai rado daugiau nei 2 150 sidabrinių monetų, pagamintų prieš 900 metų, rašo „IFLScience“.
„Tai radinys, kurį galima prilyginti su milijono laimėjimu loterijoje“, – pareiškime sakė Čekijos Respublikos mokslų akademijos Prahoje archeologas Filipas Velímský.
„Sidabrinių monetų lobį sudaro didžiulė suma, paprastam žmogui neįsivaizduojama ir kartu neįperkama“, – aiškino jis, – [Monetos] tikriausiai buvo paslėptos XII a. pirmajame ketvirtyje, vidinio politinio nestabilumo laikotarpiu – tuo metu šalyje vyko ginčai tarp Pršemislų dinastijos narių dėl Prahos kunigaikščio sosto.“
Iš pradžių lobis buvo saugomas keramikiniame puode – tačiau po devynių šimtmečių žemės naudojimo, įskaitant arimą, nepažeistas liko tik jo pagrindas.
Tačiau pats lobis yra didžiausia regione iki šiol rasta ankstyvųjų viduramžių monetų kolekcija, kurią sudaro mažiausiai trijų XI ir XII a. monarchų laikais kaldintos monetos.
Tikimasi, kad atlikę išsamesnę monetų analizę, ekspertai galės išsiaiškinti ne tik tai, kas jas kaldino, bet ir kur tai darė.
Taip yra todėl, kad sidabrą, kuris buvo panaudotas monetoms kaldinti, pagal lydinyje taip pat esančius elementus galima atsekti iki tikslios vietos, kur jis buvo išgautas.
Ekspertai sutaria, kad šis radinys yra „vienas didžiausių pastarojo dešimtmečio radinių“, sakoma pranešime.
Lobį aptikusi moteris turėtų gauti apie 10 proc. vertės atlygį, rašo „IFLScience“.
Šaltinis: lrytas.lt