Šešios NATO narės bendradarbiauja kuriant „dronų sieną“ nuo Rusijos.
Šešios NATO šalys kuria „dronų sieną“, kad apsisaugotų nuo Rusijos

Šešios NATO šalys kuria „dronų sieną“, kad apsisaugotų nuo Rusijos

Šešios NATO šalys planuoja sukurti „dronų sieną“, kuri padėtų apsaugoti jų sienas su Rusija po virtinės provokacijų, pradedant priverstine migracija ir baigiant bandymais pakeisti sienas, skelbia dienraštis „Financial Times“.

Savaitgalį Suomijos, Norvegijos, Lenkijos ir trijų Baltijos šalių ministrai paskelbė, kad jie aptarė koordinuotos bepiločių orlaivių sistemos sukūrimą prie savo sienų su Rusija, kad būtų užkirstas kelias kontrabandai ir tolesnėms provokacijoms bei padedama apsiginti.

„Tai visiškai naujas dalykas – dronų siena nuo Norvegijos iki Lenkijos, kurios tikslas būtų dronų ir kitų technologijų pagalba saugoti mūsų sieną. Ne tik fizinė infrastruktūra, stebėjimo sistemomis, bet ir naudojant dronus ir kitas technologijas, kurios leistų mums taip pat apsisaugoti nuo nedraugiškų šalių provokacijų, užkardyti ir kontrabandos dalykus“, – BNS sakė A.Bilotaitė.

„Tai yra dronai, kurie leidžia mums stebėti situaciją iš aukščiau ir matyti gerokai toliau vaizdą, nei rodo mūsų stebėjimo sistemos. Bet buvo pristatyta ir kita dalis technologijų, kurios leistų apsaugoti mūsų valstybes, mūsų sienas nuo kitų šalių naudojamų dronų, kuriais siekiama žvalgyti mūsų informaciją, vykdyti provokacijas, organizuoti kontrabandą“, – pasakojo ministrė.

Visos šešios šalys pastaraisiais mėnesiais ir metais susidūrė su vadinamosiomis hibridinėmis atakomis iš Rusijos, įskaitant per jų sienas siunčiamus prieglobsčio prašytojus be dokumentų iš Afrikos ir Artimųjų Rytų.

Suomijos vidaus reikalų ministrė Mari Rantanen visuomeniniam transliuotojui „Yle“ sakė, kad dronų sienos planas laikui bėgant bus patobulintas ir galėtų padėti apginti Šiaurės šalies 1340 km ilgio sieną su Rusija.

Išsamesnės informacijos apie tai, kada ir kaip dronų siena veiktų, nepateikta. A.Bilotaitė sakė, kad kiekviena šalis turi atlikti savo „namų darbus“, ir pasiūlė, kad būtų galima pasinaudoti ir ES lėšomis.

Po to, kai Maskva 2022 m. vasario mėn. surengė plataus masto invaziją į Ukrainą ir pajungė savo ekonomiką karo reikmėms, fronto prieigas turinčios NATO valstybės suintensyvino perspėjimus dėl Rusijos ketinimų.

Rusijos gynybos ministerija buvo paskelbusi apie planus keisti jūros sienas

Praėjusią savaitę Rusijos gynybos ministerija savo interneto svetainėje paskelbė pasiūlymo projektą dėl vienašališko jūros sienų su Lietuva ir Suomija išplėtimo, o vėliau planą ištrynė.

Po dienos Rusijos pasieniečiai iš Estijos vandenų pašalino 25 plūdurus, žymėjusius sieną, o tai sukėlė NATO ir daugelio jos valstybių narių pasipiktinimą ir paskatino išreikšti paramą Talinui.

Daugelis NATO šalių mano, kad Rusija gali išbandyti Aljanso sieną per artimiausius 5-10 metų, o žvalgybos tarnybos atskleidė nemažai numanomų sabotažo operacijų jų teritorijoje.

Rusijos karas Ukrainoje išryškino dronų svarbą – abi pusės juos naudoja atakoms. Kelios NATO šalys į tai reagavo kurdamos arba stiprindamos savo kovos su dronais padalinius.

Šešios NATO šalys susitikime taip pat aptarė planus, kaip konflikto atveju evakuoti didelę dalį savo gyventojų. Pavyzdžiui, Suomijos pareigūnai išreiškė nuostabą, kad Ukraina savo civilius gyventojus laiko fronto linijose arba netoli jų, ir teigė, kad Šiaurės šalies gynybos planuose numatyta evakuoti pasienio gyventojus.

972
124 Pasidalino
mitybos planas
mitybos planas