Veislė: | Siamo katės |
Kilmės šalis: | Tailandas |
Spalvos: | Galimos įvairios spalvų variacijos (šiuo metu yra pripažintos net 32): kreminė spalva su rudais taškais, rusva spalva su gelsvai rudais taškais, balta spalva su raudonais taškais, ir t.t. Svarbu, kad kailio dėmės derėtų su pagrindine kailio spalva. |
Charakteris: | Protinga, smalsi, imli, sociali, žaisminga, prieraiši, mėgstanti dėmesį |
Svoris: | 3-6 kg |
Ilgaamžiškumas: | 12-19 metų |
Kiti pavadinimai: | Siamese |
Hipoalerginis: | Ne |
Siamo katės kitaip dar vadinamos Tailando katėmis (iki 1949 metų Tailandas buvo vadinamas Siamu).
Šios veislės augintinės yra vienos protingiausių ir smalsiausių kačių, kurios trokšta būti kuo arčiau šeimininko.
Siamo katės yra labai žaismingos, mėgstančios dėmesį, imlios. Jei šeimininkas bus kantrus, savo augintinę galės išmokyti įvairių triukų.
Jos yra labai energingos, mėgstančios įvairias katiniškas išdaigas ir „šnekėjimą“.
Siamo veislės katės netinka tiems kačių mylėtojams, kurie neturi pakankamai laiko augintinei, ar tiems, kurie tikisi, kad katė bus rami ir tyli.
Veislės istorija
Pirmosios šios veislės katės atsirado Siamo karalystėje, dėl to ir įgavo tokį veislės pavadinimą.
Tai yra gana sena kačių veislė, teigiama, kad veislė buvo žinoma prieš šešis šimtus metų (ar net dar seniau!)
Sunku nustatyti, iš kur yra kilusios šios mėlynakės gražuolės, tačiau manoma, kad jų pramotė buvo laukinė Bengalijos katė, kuri gyveno Azijos pietuose.
Siamo katės tipišką marginimą įgavo dėl mutavusio geno, atsakingo už pigmento gamybą.
1871 metais Siamo katės buvo pristatytos parodoje, kuri vyko Londono Krištoliniuose rūmuose.
Praėjus beveik dvidešimčiai metų Siamo katės pateko ir į JAV, tačiau joms buvo sunku adaptuotis prie klimato, todėl paplito ne iš karto.
Čia Siamo katės išpopuliarėjo maždaug 1930 metais.
Šeštajame dvidešimtojo amžiaus dešimtmetyje Siamo kačių standartas jau buvo panašus į dabartinį, buvo įvestos kelios naujos veisiamų kačių spalvos, kurių dabar suskaičiuojama kur kas daugiau.
Siamo katės: išvaizda
Siamo katė yra vidutinio dydžio, jos kūnas labai grakštus ir elegantiškas, tačiau raumeningas (Siamo katė yra sunkesnė nei atrodo iš pirmo žvilgsnio!)
Užpakalinės letenos ilgesnės nei priekinės. Galva, žiūrint iš priekio, yra pleišto formos, kaklas gana ilgas. Ausys didelės ir stačios, trikampio formos.
Akys yra pakrypusios nosies link, migdolo formos, sodriai mėlynos spalvos.
Siamo kačių kailis yra trumpas, blizgus ir švelnus. Labiausiai šios veislės katės yra atpažįstamos pagal joms būdingą „spalvinimą“.
Galimos įvairios spalvų variacijos (šiuo metu yra pripažintos net 32): kreminė spalva su rudais taškais, rusva spalva su gelsvai rudais taškais, balta spalva su raudonais taškais, ir t.t.
Svarbu yra tai, kad kailio dėmės derėtų su pagrindine kailio spalva.
Siamo katės: charakteris
Siamo katės pasižymi socialumu ir prieraišumu. Jas visada džiugina žmonių kompanija, nevengia bendrauti ne vien tik su savo šeimininkais, bet taip pat ir su svečiais.
Vis dėlto, ypatingą ryšį paprastai jaučia tik vienam šeimos nariui, dar pirmaisiais gyvenimo metais pastebima, kurį šeimos narį katė laiko savo vieninteliu šeimininku.
Siamo katės mielai bendrauja ir su kitomis katėmis, jei šios yra draugiškai nusiteikusios, taip pat neblogai sutaria ir su šunimis.
Dar vienas išskirtinis šių kačių bruožas – tai garsus miaukimas, kuris yra labai skardus. Siamo katės savo balsą demonstruoja ne taip ir retai, todėl yra mėgstamos ne visų kačių augintojų.
Šios veislės katės turi savitą charakterį. Katei tikrai nepatiks, jei dažnai praeisite pro tą vietą, kurioje ji miega, ir taip pat susierzins, jei nuvysite ją nuo mylimo fotelio.
Mėgstamas vietas jos gali ginti tarsi šunys! Siamo katės yra labai smalsios – gali nesunkiai išmokti atsidaryti ne tik duris, bet taip pat ir stalčius.
Šios augintinės nemėgsta, kai šeimininkas užsidaro vonioje ar virtuvėje – tai Siamo katei yra tolygu išdavystei, juk nuo katės nėra jokio reikalo slėptis!
Siamo katės: priežiūra
Pirmaisiais gyvenimo metais Siamo katėms gali pasireikšti vitaminų trūkumas – tokiu atveju katėms yra būdingas minkštų audinių kramtymas.
Jei pastebėsite tokį elgesį, pasėkite kviečių ar avižų daigelių, kuriuos katės paprastai noriai kramto.
Veterinarijos gydytojų teigimu, šios veislės katėms dažnai pasireiškia ausų ligos (viena šių ligų – ausų erkutės, todėl būtina reguliariai apžiūrėti ausis).
Kartais pasitaiko ir akių problemų, pavyzdžiui, žvairumas. Vis dėlto, tai yra gana sveika kačių veislė – neretai Siamo katės išgyvena iki 20 metų ar dar ilgiau.
Jei planuojate įsigyti Siamo katę, veislyną reikėtų rinktis labai atsakingai – viena iš paveldimų ligų yra kepenų amiloidozė, kuri gali sukelti kepenų nepakankamumą.
Svarbu parinkti tinkamą aukščiausios kokybės pašarą ir reguliariai valyti dantis, kartą per savaitę iššukuoti kailį.
Siamo katės yra tikros švaruolės, todėl tikrai nėra būtina jas maudyti (dauguma šių augintinių negali pakęsti vandens procedūrų).
Siamo katės nėra tinkamos laikyti ankštame kambaryje. Jos labai mėgsta didesnę teritoriją ir galimybę rinktis, kur miegoti.
Joms tikrai patiks įvairūs šilti kampeliai namuose, ypač – rašomasis stalas, kurį apšviečia lempa.
Šios katės nemėgsta dulkių siurblio garsų, vandens ir vienatvės. Jei jūsų visą dieną nebūna namuose,
Siamo katė nebus tinkamiausia augintinė.
Šios veislės katės noriai eis į lauką, išmoks vaikščioti su pavadėliu, ir domėsis nauja aplinka – galbūt panorės įlipti į medį, ieškos draugų (ar priešų..).