Apleisti Pastatai Lietuvoje Atgimsta Naujam Gyvenimui: Unikalus Projektas „Keliautojų Nameliai“
Seni, apleisti ar tiesiog negyvenami pastatai Lietuvoje dabar atgimsta naujam gyvenimui. Lietuvoje įkurtas analogų neturintis projektas „Keliautojų nameliai“, kurio pagrindinė idėja – pastatus atnaujinti, sutvarkyti ir pritaikyti trumpalaikei nakvynei. Už šią nakvynę keliautojai gali susimokėti tik tiek, kiek nori ir gali sau leisti.
Idėjos Gimimas ir Pirmasis Namelis
Projekto „Keliautojų nameliai“ vadovė Karolina Želvė dalijosi, kad idėja kilo žvelgiant į užsienyje taikomas praktikas. „Ten tokie namelių tinklai egzistuoja dešimtmečius, o štai, pavyzdžiui, Norvegijoje, net daugiau nei 100 metų. Lietuvoje ši idėja – visiškai nauja,“ – pasakojo K. Želvė. Pirmasis namelis, pavadinimu „Batsiuvio trobelė“, jau sulaukė nemažo keliautojų dėmesio.
Nauda Ir Turistams, Ir Šeimininkams
Pasak K. Želvės, nameliai nėra nuperkami ir nepriklauso iniciatyvai – šeimininkai panaudos sutartimi suteikia galimybe jais naudotis ne trumpesniam nei 10-ies metų laikotarpiui. „Mes juos sutvarkome iki tokio paprasto, bazinio lygio, o savininkas vėliau leidžia keliautojui juo naudotis. Tai, angliškai sakant, win-win situation.“
Unikali Patirtis – Ne Vieni Namelyje
Norintys apsistoti tokiame namelyje nieko rezervuoti nereikia – nuvykę prie trobelės, jei tuo metu ji laisva, ant durų rasite kodinę spyną su QR kodu šalia. „Nesame nustatę dydžio, kiek kainuoja nakvynė, turime tik rekomenduojamą sumą nuo 10 eurų žmogui už naktį. Keliautojas gali nuspręsti, ar nori daugiau, ar mažiau paremti,“ – aiškino K. Želvė. Tačiau turite nusiteikti, kad ne visada namelyje būsite vieni.
Bendruomeniškumas ir Naujos Pažintys
„Mes labai norėjome, kad tos trobelės taptų lyg bendruomeniniai centrai, kur susitinka žmonės, galbūt skirtingi, prie laužo, papasakoja skirtingas istorijas,“ – pasakojo K. Želvė. Visgi, jei norite būti vieni, galite išbandyti keliauti darbo dienomis, kai trobelė dažniausiai būna tuščia.
„Batsiuvio Namelis“
Iš viso lankytojų šią vasarą lauks trys nameliai, o pirmasis – „Batsiuvio namelis“. Jis atsirado visai netikėtai – studijuodama Švedijoje ir rašydama magistrinį darbą apie tokią iniciatyvą, K. Želvė kalbino apleistų ar nenaudojamų pastatų šeimininkus. „Batsiuvio namelio“ šeimininkas atsakė, kad tokiai avantiūrai mielai ryžtųsi.
Įdomi Istorija Už Trobelės
„Batsiuvio trobelė“ vadinama todėl, kad ten gyveno batsiuvys Jonas. „Tai labai maža trobelė, gal 25 kvadratų dydžio, kurioje užaugo 6 vaikai. Melioracijos metu trobelę norėjo nugriauti, bet batsiuvys buvo labai užsispyręs. Jis net šulinį užpylė, kad turėtų geriamo vandens ir liktų ten gyventi,“ – įdomią pastato istoriją pasakojo K. Želvė.
„Dvarelis“ ir „Pelėdos Namas“
Antrasis namelis – „Dvarelis“ – yra visiška „Batsiuvio namelio“ priešingybė. Tai didingas, dvejų aukštų pastatas, turintis 9 kambarius. „Dvarelis“ anksčiau buvo mokytojų bendrabutis. „Jis yra brangus sentimentaliai, šeimos daug prisiminimų tame pastate,“ – kalbėjo pašnekovė.
Netoli „Dvarelio“ yra „Pelėdos namelis“, kuris neturi telefono ryšio ir skirtas tiems, kurie nori atsiriboti nuo socialinių tinklų.
Visuomenės Palaikymas
Šis projektas yra visuomeninis, o viskas daroma iš suaukotų pinigų ir savanorių pastangomis. „Kardinaliai neturime jėgų ir galimybių perdaryti, bet darome tiek, kiek galime. Ir kaminus išvalome, ir elektros instaliaciją, jeigu reikia. Tvarkome, ir dažome, ir stogo dangą keičiam, kur reikia,“ – kalbėjo K. Želvė.
Ateities Planai ir Vizija
Projekto „Keliautojų nameliai“ komanda planuoja toliau plėsti šią iniciatyvą, pritraukiant vis daugiau savanorių ir pastatų savininkų. „Norime, kad šie nameliai taptų ne tik vieta pernakvoti, bet ir bendruomenės centrais, kur keliautojai gali susitikti, dalintis istorijomis ir kurti naujus prisiminimus,“ – teigė K. Želvė.