Freono kainų šuolis: vėsa automobilyje tampa prabangos preke.
Tris kartus pabrangus freonui vėsa automobilyje tampa prabangos preke

Tris kartus pabrangus freonui vėsa automobilyje tampa prabangos preke

Lietuvą pasiekusi vasariška karščio banga vairuotojus privertė vėl įsijungti oro kondicionierius, palaikančius gaivią vėsą automobilio salone. Tačiau tie, kurie pastaruoju metu užsuko į autoservisus savo kondicionierius papildyti freonu, liko nustebę – kainos šiemet išaugo beveik trigubai. Ir tai nėra remonto dirbtuvių pasipinigavimas – tokiomis pačiomis trigubomis kainomis freono dujas perka ir patys autoservisai.

Trigubas kainų šuolis

Apie freono kainų šuolį sutiko papasakoti automobilių serviso „222E“ vadovas Egidijus Česnelis. Jo teigimu, kondicionieriaus sistemoje naudojamų freono dujų kainos kilo jau ne vienus metus, tačiau drastiško šuolio sulaukta prieš šių metų sezoną. Jis pabrango trigubai.

Pasak autoserviso vadovo, freono pabrangimo priežastį įvardyti sunku, bet veikiausiai kainų šuolį galima sieti su Rusijos sukeltu karu Ukrainoje.

„Anksčiau nuo 12 kilogramų baliono pabrangimas kasmet būdavo kokie penki procentai, apie 20 eurų. Kadangi užsiimame kondicionierių pildymo ir remonto veikla, kasmet vasaros pabaigoje pasipildydavome atsargas kitų metų sezonui, nes žinodavome, kad kitąmet freonas vėl brangs.

Pernai to nepadariau, o šiemet žiūriu, kad pigiausia, ką galima gauti, yra tris kartus brangiau, nei mokėjome už tą patį kiekį pernai. Ne trisdešimt procentų, o trimis šimtais procentų brangiau. Kainos augti pradėjo karo metu. Galbūt tai galima sutapatinti su kažkokiu dujų tiekimu, nes freonas irgi yra dujinė medžiaga. Kito paaiškinimo neturiu“, – sakė Egidijus Česnelis.

Klientai pradeda skaičiuoti, kas labiau apsimoka

Anot Egidijaus Česnelio, vairuotojų reakcijos į išaugusias freono papildymo kainas irgi yra įvairios. Vieni susitaiko su išlaidomis ir sutinka mokėti brangiau, kiti pradeda skaičiuoti, kad galbūt labiau verta susitvarkyti kondicionieriaus sistemą. Jei ši yra sandari, pabrangusį freoną reikia pildyti jau ne kasmet, o kas keletą metų.

Tokių kainų žmonės mokėti nelabai nori, o kai kurie net ir negali

„Dabar kiek kalbame su kolegomis, kurie užsiima šia veikla, visi skriaudžia save. Kaip kavinės kai kada save skriaudžia, kad išsaugotų klientą, taip ir mes. Pernai kokį pasatą ar golfą, kur telpa 500 gramų freono, pildydavome už kokių 50 eurų, o šiemet turėtume prašyti kokių 120 eurų mažiausiai. Darbo kaina nesikeičia, tik freono. Bet tokių kainų žmonės mokėti nelabai nori, o kai kurie net ir negali.

Jei automobilis senesnis ir kondicionieriaus sistema nėra visiškai sandari, žmonės dažniausiai kasmet pildydavo sistemą, nes sistemos remontas būdavo brangesnis už freono pildymą. Tarkime, sistemos remontas kainuoja kokie keturi šimtai, o freono papildymas – penkiasdešimt eurų. Tai žmogui išeina pigiau kasmet pildyti, nei tą sistemą remontuoti.

Dabar, kai freono kainos išaugo, žmonės jau skaičiuoja, kad jau geriau paaukoti kelis šimtus eurų ir tą sistemą susitvarkyti, kad ji būtų sandari ir nereikėtų to freono kasmet pildyti tokiomis kainomis, kokios yra dabar. Darbo su kondicionierių remontu dabar turime dviem savaitėms į priekį. Norinčių pasipildyti sistemas dabar kur kas mažiau nei jas norinčių susiremontuoti“, – pasakojo autoserviso „222E“ vadovas Egidijus Česnelis.

Automobilį ir šaldytuvą lyginti beprasmiška

Egidijus Česnelis priduria, kad dažnai klientai klausia, kodėl net ir ne itin seniems automobiliams reikia reguliaraus freono papildymo. Pasak autoserviso vadovo, kai kada klientai svarsto, kad jei jų šaldytuvai namuose veikia po 10–20 ar daugiau metų be freono papildymo, taip pat patikimai turėtų tarnauti ir automobilių kondicionierių sistemos.

Tačiau tam yra paaiškinimas. Automobilio kondicionieriaus sistema yra kur kas sudėtingesnė bei veikiama gerokai didesnio skaičiaus įvairių išorės veiksnių.

Joks šaldytuvas tokių apkrovų nepatiria

„Automobilių gamintojai teigia, kad naujam automobiliui sistemą reikia tikrinti, papildyti, kas ketverius metus. Yra paprastas paaiškinimas – automobilyje yra daug jungčių, kurias veikia temperatūrų skirtumai, vibracijos. Senstančiam automobiliui per tas jungtis, mikro tarpelius tas freonas laikui bėgant ir dingsta. Joks šaldytuvas tokių apkrovų nepatiria“, – kalbėjo Egidijus Česnelis.

Gali formuotis antrinė freono rinka

Egidijus Česnelis juokauja, kad freono pabrangimas netruks sulaukti ir automobilių supirkėjų dėmesio, kurie anksčiau senus automobilius pirkdavo dėl kitų vertingų dalių, iš kurių galėdavo uždirbti.

„Anksčiau pigių automobilių supirkėjai, „perekupai“ domėdavosi, ar automobilyje yra katalizatorius, kad jį būtų galima išpjauti ir priduoti, o dabar tokie verteivos domėsis, ar sistemoje yra freono, kad būtų galima jį išsiurbti ir parduoti už esamą rinkos vertę servisams“, – juokėsi Egidijus Česnelis.

790
155 Pasidalino
mitybos planasmitybos planas