Lietuvė Daumantė Paneigia Stereotipus Apie Indiją: „Čia auga ekonomika, mažėja socialinė nelygybė“
Už indo ištekėjusi lietuvė atvirai apie gyvenimą Indijoje: iki šiol negaliu priprasti

Už indo ištekėjusi lietuvė atvirai apie gyvenimą Indijoje: iki šiol negaliu priprasti

Lietuvė Daumantė Paneigia Stereotipus Apie Indiją: „Čia auga ekonomika, mažėja socialinė nelygybė“

Indija dažnai piešiama chaotiškų gatvių, smogo uždengtų miestų ir pavojingo gatvės maisto šalis. Šie stereotipai ilgus metus formavo daugelio žmonių požiūrį į šią Pietų Azijos valstybę, net ir tų, kurie joje niekada nėra lankęsi. Tačiau jau septynis metus Indijoje gyvenanti lietuvė Daumantė, ištekėjusi už indo, paneigia daugelį populiariausių įsitikinimų apie Indiją. Pasak jos, šalis ne tik sparčiai vystosi ekonomikos srityje, bet ir nuolat mažina socialinę nelygybę bei skiria vis daugiau dėmesio tvarumui.

Indija – tai ne tik senovės tradicijos ir praeities palikimas, bet ir šiuolaikinės modernios šalies veidas. Daumantė, kuriai šis kraštas tapo antraisiais namais, pripažįsta, kad kai kurie mitai, kurie sklinda apie Indiją, galėjo būti tiesa anksčiau, tačiau šalis neabejotinai žengia į priekį ir kovoja su senais iššūkiais. Ji pabrėžia, kad gyvenimas čia – tai ne vien lūšnynai ir perpildytos gatvės, nes Indijos miestai greitai tampa globaliais verslo centrais.

nuotrauka
nuotrauka

Meilės istorija, prasidėjusi festivalyje

Daumantės kelionė į Indiją prasidėjo ne dėl troškimo patirti egzotiką ar ieškoti karjeros galimybių užsienyje, o dėl meilės. 2012-aisiais Belgijoje vykusiame tarptautiniame folkloro festivalyje ji grojo smuiku su Lietuvos kolektyvu, o jos būsimasis vyras atliko tradicinius indiškus šokius. Po šio renginio jie pradėjo bendrauti internetu, ir 2015 metais Daumantė pirmą kartą apsilankė Indijoje, kur susitiko su savo mylimuoju.

Šiandien pora yra laimingai susituokusi ir augina dvi dukreles – 5-erių Ellie ir 2-ejų Amy. Be šeimos gyvenimo, Daumantė taip pat vadovauja savo skaitmeninio marketingo agentūrai, įrodydama, kad Indijoje galima ne tik kurti asmeninę laimę, bet ir sėkmingai dirbti bei tobulėti profesinėje srityje. Pasak moters, santykiai su vyru tęsiasi jau 10 metų, o kartu jie sukūrė tvirtą ir gražią šeimą, nepaisydami kultūrinių skirtumų.

Nors jų meilės istorija prasidėjo atsitiktinai, Daumantė su šypsena prisimena, kaip giliai ją sužavėjo indų kultūra ir papročiai. Ji tikina, kad ryšys su vyru užmezgė ne tik romantišką ryšį, bet ir gilesnį supratimą apie Indijos visuomenės vertybes bei tradicijas, kurios ženkliai skiriasi nuo vakarietiško gyvenimo būdo.

nuotrauka
nuotrauka

Kultūrinis šokas pirmą kartą atvykus

Pirmasis Daumantės vizitas į Indiją buvo tikras kultūrinis šokas. „Atvykus į Indiją, viskas atrodė kitaip nei Europoje. Gatvės buvo pilnos žmonių, transporto priemonių ir prekeivių, o kartu su jais – ir motociklai, rikšos bei net karvės,“ – pasakoja ji. Transporto sistema, kurioje atrodo, kad neegzistuoja jokios eismo taisyklės, iš pradžių glumino, tačiau su laiku moteris priprato prie vietos gyvenimo būdo ir netgi ėmė vertinti tokį spontanišką gyvenimo ritmą.

Be to, Daumantę ypač nustebino socialinė atskirtis. Indijoje turtingųjų ir vargstančiųjų gyvenimo skirtumai ypač ryškūs – prabangios vilos dažnai stovi šalia lūšnynų, kur žmonės gyvena itin sunkiose sąlygose. Šie kontrastai sukėlė daug klausimų ir privertė giliau suprasti, kaip šalyje sugyvena tradicijos ir modernumas. Šie skirtumai buvo pirmasis ženklas, kad Indija yra šalis, kurią reikia suprasti ne tik paviršutiniškai, bet ir giliau pasinerti į jos socialinį audinį.

Kultūrinis šokas taip pat kilo dėl vietinių žmonių bendravimo stiliaus. Pasak Daumantės, Indijoje asmeninė erdvė yra suprantama kitaip nei Europoje – žmonės dažnai stovi labai arti vienas kito, o eilėse ar viešose vietose gali jaustis, kad erdvės trūksta. Tačiau laikui bėgant moteris išmoko prisitaikyti ir prie šių skirtumų.

nuotrauka
nuotrauka

Šeimos tradicijos ir nauji atradimai

Nors Daumantės vyro šeima yra moderni ir atvira naujovėms, moteris buvo nustebinta tam tikrų tradicijų. „Kai pirmą kartą atvykau į vyro namus, pastebėjau, kad jo mama mus aptarnauja per vakarienę, o pati valgyti sėdo tik tada, kai mes baigėme. Tai man buvo keista, tačiau sužinojau, kad tai Indijos svetingumo tradicija,“ – prisimena Daumantė.

Taip pat ją nustebino tai, kad jos vyras, nors buvo finansiškai nepriklausomas, vis dar gyveno su tėvais. Indijoje įprasta, kad vedę sūnūs lieka gyventi su šeima, o po vienu stogu dažnai sugyvena kelios kartos. Tai yra viena iš stipriausių indų tradicijų, kuri pabrėžia šeimos svarbą visuomenėje. Lietuvė džiaugiasi galėdama būti šios tradicijos dalimi ir geriau suprasti indų šeimos gyvenimo specifiką.

nuotrauka
nuotrauka

Stereotipų paneigimas

Prieš atvykdama į Indiją, Daumantė turėjo nemažai stereotipinių įsivaizdavimų apie šią šalį, tačiau daugelį jų ji greitai paneigė. „Maniau, kad Indija yra labai skurdi šalis, bet kai ėmiau domėtis, supratau, kad tai viena sparčiausiai augančių pasaulio ekonomikų,“ – teigia ji. Pasak moters, tokie miestai kaip Mumbajus, Bengalūras ir Delis yra tapę pasauliniais verslo centrais, su modernia infrastruktūra, startuoliais ir inovatyviais sprendimais.

Be to, ji pastebėjo, kad kastų sistema, kuri anksčiau buvo ypač ryški, šiuolaikinėje Indijoje praranda reikšmę. Vis daugiau žmonių gauna išsilavinimą, o vyriausybė aktyviai siekia mažinti socialinę nelygybę, skatindama visuomenę priimti modernias vertybes.

Daumantė taip pat pastebi didėjantį dėmesį tvarumui ir aplinkosaugai. Indijoje investuojama į atsinaujinančią energiją, mažinama plastiko naudojimo apimtis ir stiprinama atliekų tvarkymo sistema. Tai rodo, kad Indija, anksčiau laikoma viena iš labiausiai užterštų šalių, dabar aktyviai prisideda prie pasaulinės aplinkosaugos problemų sprendimo.

nuotrauka
nuotrauka

Indų vyrai ir šeimos vertybės

Indijoje šeima užima ypatingą vietą visuomenės gyvenime. Daumantė pastebi, kad indų vyrai dažnai laikomi šeimos maitintojais ir yra atsakingi už jos gerovę. Jie ne tik rūpinasi savo artimaisiais finansiškai, bet ir stengiasi išlaikyti stiprius ryšius tarp šeimos narių. Lietuvė džiaugiasi, kad jos vyras puoselėja tradicines indų vertybes ir tuo pačiu yra modernus bei supratingas šeimos žmogus.

Indijoje vis dar gaji tradicija, kad kelios kartos gyvena kartu, o tai užtikrina stiprų šeimos ryšį ir abipusę paramą. Nors Lietuvoje šeimos ryšiai taip pat svarbūs, indų tradicijos dažnai pabrėžia glaudų bendruomenės ir šeimos bendradarbiavimą. Vyrai dažnai lieka su savo tėvais, net kai sukuria šeimą, nes tai yra indų kultūros dalis, kurios pagrindinis principas – rūpintis šeimos nariais per visą gyvenimą. Tokia tradicija užtikrina, kad seneliai ir kitos šeimos kartos būtų prižiūrimi ir globojami, o jaunoji karta perima atsakomybę už šeimos gerovę.

Be to, indų šeimos labai vertina santuoką ir santykių tvirtumą. Vyrai, kaip šeimos galvos, ne tik rūpinasi materialine gerove, bet ir stengiasi išlaikyti harmoniją tarp šeimos narių. Daumantė pabrėžia, kad jos vyras yra labai rūpestingas tėvas ir vyras, aktyviai dalyvaujantis vaikų auklėjime ir šeimos kasdienybėje. Nors tradicijos suteikia vyrams didesnį autoritetą, šiuolaikinėje Indijoje didėjantis dėmesys lygybei skatina abipusį vyrų ir moterų bendradarbiavimą šeimos gyvenime.

Stereotipai apie Indiją: kas subliuško?

Daumantė pripažįsta, kad prieš atvykdama į Indiją turėjo daugybę stereotipinių įsitikinimų, kurie laikui bėgant subliuško. Vienas iš pagrindinių stereotipų buvo susijęs su šalies skurdu. Lietuvė manė, kad Indija yra atsilikusi šalis, kurioje dauguma gyvena sunkiose sąlygose. Tačiau būdama šalyje ji suprato, kad Indijos ekonomika yra viena sparčiausiai augančių pasaulyje, ypač informacinių technologijų, farmacijos ir paslaugų sektoriuose. Tokie miestai kaip Mumbajus, Bengalūras ir Delis tapo tarptautiniais verslo centrais, kuriuose veikia modernios įmonės ir startuoliai.

Kitas stereotipas, kurį ji paneigė, buvo susijęs su kastų sistema. Anksčiau ji buvo labai ryški ir smarkiai paveikdavo visuomenės struktūrą, tačiau šiandien Daumantė pastebi, kad ypač didžiuosiuose miestuose ši sistema tampa vis mažiau reikšminga. Jaunesnės kartos ir aukštas išsilavinimo lygis keičia požiūrį į socialinę nelygybę, o vyriausybė aktyviai siekia mažinti skirtumus tarp skirtingų visuomenės sluoksnių.

Taip pat Daumantė turėjo išankstinį įsitikinimą, kad Indijos moterys yra labai ribojamos ir apsiriboja tik namų ruošos darbais. Tačiau laikui bėgant ji suprato, kad tai nėra tiesa – ypač miestuose daug moterų siekia karjeros ir užima aukštas pareigas. Vis dažniau moterys tampa verslininkėmis, mokslininkėmis ir politikėmis, o jų vaidmuo visuomenėje pamažu keičiasi.

Dar vienas svarbus aspektas, kurį ji paneigė, yra susijęs su aplinkosauga. Nors Indija anksčiau buvo laikoma viena iš labiausiai užterštų pasaulio šalių, šiandien šalis aktyviai siekia tvarumo tikslų. Indija investuoja į atsinaujinančią energiją, mažina plastiko vartojimą ir skatina atliekų tvarkymo bei perdirbimo iniciatyvas. Tai rodo, kad šalies vyriausybė ir visuomenė vis labiau suvokia aplinkosaugos problemas ir aktyviai dirba jų sprendimo link.

Moterų saugumas Indijoje: mitai ir realybė

Nors Indijoje dažnai sklando stereotipai apie moterų saugumą, ypač užsieniečių, Daumantė teigia, kad jaučiasi visiškai saugiai net ir vaikštinėdama vakarais. Ji pripažįsta, kad daugelis žmonių ją klausia, ar nebijoma išeiti į gatves vienai, tačiau moteris tvirtina, kad per septynis gyvenimo metus Indijoje nė karto nesusidūrė su rimtomis problemomis. Jos manymu, turistai, kurie čia atvyksta pirmą kartą, gali jaustis nesaugiai dėl nepažintos kultūros ir svetimos aplinkos, tačiau tai dažnai būna susiję su išankstinėmis nuomonėmis.

Indijos miestai, nepaisant jų chaotiškumo, yra labai svetingi ir draugiški vietiniams bei užsieniečiams. Daumantė pastebi, kad vietiniai gyventojai yra labai pagarbūs ir geranoriški, o tai sukuria saugią aplinką tiek vietiniams, tiek turistams. Nors kai kurie stereotipai apie saugumą Indijoje egzistuoja, jie dažnai yra perdėti ir nesiremia realiais faktais.

Gyvenimas Lietuvoje ir Indijoje: kultūrų susidūrimas

Nors Daumantė jau gerai įsitvirtinusi Indijoje, jos vyras ne kartą lankėsi Lietuvoje. Jis buvo sužavėtas Lietuvos gamtos grožiu, ypač žaliosiomis erdvėmis, ežerais ir miškais. Vilniaus senamiestis ir istorinė architektūra jam taip pat padarė didelį įspūdį. Nors Lietuva gerokai mažesnė nei Indija, o žmonių tankumas čia yra kur kas mažesnis, vyras mėgavosi ramiu gyvenimo tempu ir skirtinga kultūra.

Be to, lietuviškas maistas, nors ir labai skiriasi nuo indiško, jam patiko. Jo mėgstamiausi patiekalai – šaltibarščiai ir bulviniai blynai – tapo naujais atradimais. Nepaisant skirtumų tarp abiejų šalių, Daumantės vyras įvertino lietuvių svetingumą ir draugiškumą, o tai dar labiau sustiprino jo ryšį su žmonos gimtąja šalimi.

Kultūriniai skirtumai tarp Indijos ir Lietuvos yra dideli, tačiau abiejų šalių žmonės turi bendrų vertybių, tokių kaip pagarba šeimai, svetingumas ir draugiškumas. Daumantė su vyru sugebėjo sėkmingai suderinti šiuos skirtumus ir sukurti harmoningą bendrą gyvenimą, kurio pagrindas – meilė, pagarba ir supratimas tarp kultūrų.