„Orai ir klimatas Lietuvoje“ grupės specialistai praneša, jog antradienį Saulė paleido itin galingą žybsnį. Tiesa, jis nukreiptas ne į Žemę, tad pašvaisčių tikėtis nereikėtų.
„Nuo Žemės (t.y. mūsų) beveik nusisukusi Saulės dėmė skaitiniu pavadinimu 3664 paleido kol kas galingiausią 25-ojo Saulės ciklo žybsnį, kurio didžiausia reikšmė buvo pasiekusi net X8.8. Tai yra intensyviausias nuo 2017 metų ir 17-as pagal intensyvumą kada nors užfiksuotas Saulės žybsnis.
Norisi tik priminti, kad savaitgalio pašvaistes nulėmė keletą kartų silpnesni Saulės žybsniai siekę X1.0–2.2. Jeigu ši „patranka“ būtų nukreipta tiesiai į Žemę po ~2 parų (ar greičiau) vėl galėtumėm tikėtis ryškių šiaurinių pašvaisčių.
Nesuprantantiems: tai yra normalūs mūsų žvaigždėje vykstantis reiškinys. Saulė šiuo metu išgyvena savo aktyvumo piką, kuris tęsis dar apie metus-du. Saulės aktyvumo ciklai trunka apie 11 metų.
Žybsniai sukelia Saulės vėją, kuris maždaug po ~2 parų pasiekia mūsų planetos magnetosferą ir aplink poliarinius regionus esančius viršutinius atmosferos sluoksnius, todėl danguje matome švytėjimą – šiaurines pašvaistes.
Kuo Saulės vėjo dalelių srautas intensyvesnis tuo pašvaistės mūsų platumoje ryškesnės ir apima didesnę dangaus skliauto dalį“, – paaiškino „Orai ir klimatas Lietuvoje“ specialistai.