Vilniuje išbandytas autonominis autobusiukas: modernios technologijos ir vandalų iššūkiai
Vilniuje, aplink Paupio ir Užupio mikrorajonus, pradėtas naudoti naujas Vilniaus viešojo transporto narys – autonominis autobusiukas. Ši transporto priemonė, neturinti vairuotojo, traukia praeivių dėmesį ir sukelia nuostabą daugeliui, kurie susiduria su šiuo inovatyviu sprendimu. Tačiau ne visi miesto gyventojai buvo patenkinti naujuoju eismo dalyviu – autobusiukas tapo vandalų taikiniu ir jau buvo nuniokotas.
Sėkminga pirmoji testavimo savaitė
Vilniaus miesto judumo transformacijos vadovas Jonas Damidavičius džiaugiasi, kad pirmoji testavimo savaitė buvo sėkminga. Kiekvieną dieną surenkami nauji duomenys padeda tobulinti autobuso programinę įrangą, o važiavimas tampa vis sklandesnis. „Žmonės nori pamatyti autobusiuką iš arti, filmuoja jį, o kartais net trukdo autonominiam važiavimui, iššokdami į jo trajektoriją“, – teigė J. Damidavičius.
Ši transporto priemonė turi įspūdingą jutiklių ir kamerų sistemą, kuri leidžia tiksliai stebėti aplinką, atpažinti kliūtis ir sustoti avarijos atveju. Tai leidžia autobusui važiuoti saugiai, net ir esant didesniam eismo srautui.
Tarptautinio projekto dalis
Vilniui teko išbandyti šią inovatyvią transporto priemonę dėl tarptautinio projekto „Embracer“. Autobusiukas buvo pagamintas Estijos kompanijos „Auve Tech“, o jo darbą Lietuvoje nuolat stebi saugos operatorė iš Suomijos. „Visko labai daug, tai jaudinantis ir intriguojantis metas technologijai“, – su džiaugsmu teigė saugos operatorė.
Autobuso maršruto iššūkiai
Pasirinktas Užupio–Paupio maršrutas yra viena iš nedaugelio Vilniaus atkarpų, kur įprastinis viešasis transportas nevažiuoja, todėl tai buvo puiki vieta susirinkti vertingus duomenis. Visgi, tam tikros vietos kelyje sukėlė sunkumų. „Atkarpa nuo Užupio gimnazijos iki Užupio angelo yra gana sudėtinga, nes joje didelis parkavimo intensyvumas ir eismo apkrovos, todėl autobusiukas šioje atkarpoje dažnai turi stabdyti“, – pažymėjo J. Damidavičius.
Nors technologija jau pažengusi, maršruto sąlygos ne visada leidžia autobusiukui sklandžiai įveikti visą atstumą autonominiu būdu, tad kartais transporto priemonė valdoma rankiniu būdu.
Baimės naujovėms, bet smalsumas nugali
Viena didžiausių kliūčių naujų technologijų įsisavinimui – žmonių baimė. Tačiau, kaip pastebi J. Damidavičius, smalsumas dažnai nugali ir norinčiųjų išbandyti šį inovatyvų autobusiuką yra daugiau nei jis gali pavežti. „Žmonės abejoja autonominių transporto priemonių saugumu, bet smalsumas pritraukia daugiau keleivių“, – sakė jis.
Be to, pasigirsta nuogąstavimų, kad tokios technologijos išstums vairuotojus iš darbo rinkos, tačiau J. Damidavičius šias baimes paneigia: „Vairuotojų trūksta tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje. Autonominis transportas galėtų padėti kompensuoti šį trūkumą, o vairuotojai galėtų atlikti kitas svarbias užduotis, kaip saugos operatoriai.“
Vandalizmas aptemdė autobusiuko viešnagę
Nors technologija sulaukė didelio susidomėjimo, ne visi buvo pasiruošę šiai inovacijai. Spalio pradžioje autobusiukas tapo vandalų taikiniu – jis buvo išpieštas dažais, dėl ko testavimas turėjo būti laikinai sustabdytas. Po remonto darbų bandymai bus tęsiami.
Autonominis autobusiukas neabejotinai yra Vilniaus ateities transporto vizija, kurios vystymas teikia daug vilčių miesto judumui ir inovacijoms.