Paprastai mūsų blakstienos, akių vokai ir ašaros dirba kartu, kad apsaugotų akis nuo svetimkūnių arba greitai jas pašalintų, jei jos vis dėlto patenka į akį.
7 būdai, kaip saugiai pašalinti į akį patekusį svetimkūnį

7 būdai, kaip saugiai pašalinti į akį patekusį svetimkūnį

Tačiau dažnai nutinka, kad smėlio grūdelis ar dulkių dalelė vis tiek patenka į akį, pavyzdžiui, važiuojant dviračiu ar būnant paplūdimyje. Tai gali pažeisti ragenos paviršių ir sukelti skausmą, todėl svarbu žinoti, kaip kuo greičiau tai pašalinti.

Sveikauk.lt pateikia keletą žingsnių, kaip saugiai pašalinti svetimkūnius iš akių, jų nepažeidžiant dar labiau. Be to, ar kada nors patrinkote akis po čili pipirų pjaustymo? Straipsnio pabaigoje rasite specialų triuką, kaip greitai sumažinti deginimo pojūtį.

Kada kreiptis į gydytoją?

Yra situacijų, kai patiems pašalinti svetimkūnio nepavyks, ir reikia nedelsiant kreiptis į medikus:

  • Į akį pateko cheminis tirpalas.
  • Svetimkūnis į akį pateko dideliu greičiu.
  • Į akį pateko stiklo ar metalo skeveldra.

Jei tai tik dulkės ar smėlis, galite bandyti pašalinti jas patys. Tačiau jei po plovimo vis dar jaučiate tokius simptomus kaip paraudimas, sutrikęs regėjimas ar skausmas, būtina kreiptis į gydytoją.

1. Nusiplaukite rankas prieš liesdami akis

Dažnai šis žingsnis pamirštamas, ypač kai norite kuo greičiau pašalinti svetimkūnį. Tačiau labai svarbu užtikrinti, kad jūsų rankos būtų švarios, kad sumažintumėte bakterijų ar papildomų nešvarumų riziką.

2. Mirksėkite ir leiskite ašaroms nuplauti svetimkūnį. Netrinkite akių!

Natūralu norėti patrinti akis, kai jose jaučiate svetimkūnį. Tačiau trynimas gali dar labiau pažeisti akis. Vietoje to stenkitės mirksėti kelis kartus, nes tai natūralus būdas apsaugoti akis ir pašalinti nepageidaujamus objektus.

3. Patikrinkite, ar galite pamatyti svetimkūnį

Esant gerai apšviestoje vietoje, žiūrėkite aukštyn, žemyn ir į šonus, kad pamatytumėte, kur yra svetimkūnis. Jei iš karto jo nematote, jis gali būti po viršutiniu arba apatiniu voku. Norėdami apžiūrėti viršutinį voką, švelniai užverskite jį naudodami vatos tamponą. Apatiniam vokui tiesiog patraukite jį žemyn.

4. Išimkite mažas smėlio ar dulkių daleles tamponu

Radę svetimkūnį, galite pabandyti jį pašalinti sudrėkintu vatos tamponu. Laikykite voką viena ranka, o tamponu švelniai ritinėkite per voko paviršių, išvengdami tiesioginio kontakto su akimi.

5. Panardinkite akį į vandenį

Jei turite specialų akių puodelį, jį naudokite. Užpildykite jį švariu vandeniu arba akių skalavimo skysčiu, uždenkite juo akį ir pakreipkite galvą atgal, kad skystis apsemtų akį. Judinkite akį į šonus ir aukštyn-žemyn, kad išplautumėte visą paviršių.

Jei bijote vandens tiesiai ant akies, galite panardinti veidą į dubenį su vandeniu ir plačiai atmerkę akis judinti jas po vandeniu.

Kitas būdas – nukreipti nedidelį tekančio vandens srautą į akį, šiek tiek patraukus apatinį voką.

6. Praskalaukite akis tinkamą laiką

  • Jei į akis pateko švelniai dirginančių medžiagų, pvz., muilo ar šampūno, 5 minučių plovimo užteks.
  • Jei tai cheminės medžiagos, akis skalaukite bent 15 minučių.
  • Jei tai stiprios šarminės medžiagos (pvz., natrio ar kalcio hidroksidas), plaukite akis bent 60 minučių ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

7. Paprašykite draugo pagalbos

Jei negalite pašalinti svetimkūnio, paprašykite, kad draugas jį surastų ir pašalintų. Draugas gali būti ramesnis ir atidžiau apžiūrėti jūsų akį. Tik įsitikinkite, kad jo rankos švarios!

Bonusas: ką daryti, jei patrinate akis po čili pipirų

Vandeniu plauti nepatartina, nes tai tik sustiprins deginimo pojūtį. Geriau naudoti pieną, kuris sumažina kapsaicino – čili pipirų dirginančio komponento – poveikį. Pirmiausia nusiplaukite rankas muilu, o tada pamirkykite jas piene. Tada švelniai sudrėkinkite pienu popierinę servetėlę ir uždėkite ant akies.

Ar jums kada nors teko turėti svetimkūnį akyje? Kokius metodus naudojote? Pasidalykite savo patirtimi!